Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Lukasz83 napisał:

Wiem, że to truizm ale zobaczcie jak ważna jest dobra kolimacja - zakładam, że dowolnego systemu optycznego.

Pewnie gdzieś to już napisałeś, ale zapytam.

W jaki sposób kolimujesz? Jakiś laser + pudełko po kliszy z podkładką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kombinuj-licz napisał:

Pewnie gdzieś to już napisałeś, ale zapytam.

W jaki sposób kolimujesz? Jakiś laser + pudełko po kliszy z podkładką?

Laser mam, ale nie używam - wolę kolimować optycznie.

Mam dwa kolimatory - concenter i Farpoint (to takie full wypas pudełko po kliszy w wersji 2'' :P )

 

Concenter używam tylko do ustawienia LW, czyli raz na jakiś czas. Tak kolimuję tylko tym chesire od Farpointa. Dodatkowo robię jeszcze startest z przesłoną na LW  żeby jego cień był w centrum rozogniskowanego obrazu gwiazdy.

 

123123.jpg.237c809fa1441607f77337191d04b5e6.jpg

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj w Łodzi seeing był - jak na miasto - genialny!

Maleńkie APO 80mm przy powiększeniu 140x pokazało tyyyyle detalu, że się tego nie spodziewałem. Żałuję, że nie poczekałem aż Snickers będzie kulminiował. Aktualnie na balkonie stoi wystudzony Mak 180/2700, ale dziś seeing dużo gorszy, niestety.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2020 o 09:12, HAMAL napisał:

Nie obraź się, ale mocno naciągane :movingtongue:

 

Ale mapy... mapy referencyjne wynalazłeś genialne :)

Ciekawostka - bardzo podobny kadr z HST:

 

https://history.amazingspace.org/news/archive/2016/02/photo-11.php

 

 

11_mars.png

powyżej: HST

poniżej: Łukasz83
Mars 12_09.jpg

 

Jak widać, na zdjęciu HST Olympus Mons nie jest jakimś mistrzem wybijania się z tła.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HAMAL napisał:

U Ciebie widać lepiej, niż u Łukasza, choć i tu i tu normalnie widać tarczę i krater. Ani u Ciebie, ani u Łukasza to nie jest naciągane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

U Ciebie widać lepiej, niż u Łukasza, choć i tu i tu normalnie widać tarczę i krater. Ani u Ciebie, ani u Łukasza to nie jest naciągane.

Już zwiałeś? :D Wiem, wiem, Olimp jakiego jeszcze nie było, tylko autor nie właściwy :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

Już zwiałeś? :D Wiem, wiem, Olimp jakiego jeszcze nie było, tylko autor nie właściwy :)

 

 

 

Ładny i wyraźny. U Łukasza też widziałem tą smugę, choć u Ciebie wyodrębnić można też wyraźnie ten jakby ciemniejszy placek dookoła tarczy. Czekam na jakieś lepsze zdjęcia bo wydaje mi się że to nie Twoje ostatnie słowo. 

 

PS

Nie zwiałem. Po co w ogóle takie teksty? Czy autor właściwy czy nie, dobrze wiesz, czego się czepiam, i nie są to arbitralne w odbiorze detale zdjęcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Lysy napisał:

Kolejna fotka z wcześnej pominiętego materiału (krótki avik z powodu zachmurzenia), trochę szumi z powodu małej ilosci klatek.

Autostakkert, dekonwolucja w A.Image, Fitswork, PS.

 

Bardzo przyjemny w odbiorze i ładny detal, jeżeli można spytać to z ilu klatek jest złożony? :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.