Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie sobie dziś w nocy, czy też nad ranem (zależy jak na to spojrzeć - koło 3:30) patrzyłem na Marsa, Saturna i Jowisza - niestety tylko przez lornetkę, więc mogę co najwyżej potwierdzić, że faktycznie są tam, gdzie trzeba :D

W każdym razie - nawet gwiazdki jakoś specjalnie nie mrugały, wygląda na to, że faktycznie seeing był wtedy naprawdę przyzwoity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 23.05.2020 o 15:05, Marcin_G napisał:

A co z Phobosem i Deimosem - czym da się to zobaczyć / sfotografować?

Z tego co wiem to podczas opozycji mają jasność ok. 12mag jak nie więcej więc niby da radę ale są zbyt blisko planety ja osobiście spróbuję z czarną taśma takie pasemko nakleję i zasłonię Marsa może się uda ale refraktorem 4" razczej będzie trudno. 

Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dostrzeżenia satelitów Marsa potrzeb teleskopu o średnicy co najmniej 15 cm.  Z pomocą Stellarium można znaleźć ich maksymalne elongacje i próbować najlepiej w pobliżu opozycji , kiedy one mają największą jasność. Ze względu na dużą jasność Marsa oba księżyce należą do najtrudniejszych do obserwacji.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lemarc napisał:

Dla dostrzeżenia satelitów Marsa potrzeb teleskopu o średnicy co najmniej 15 cm.  Z pomocą Stellarium można znaleźć ich maksymalne elongacje i próbować najlepiej w pobliżu opozycji , kiedy one mają największą jasność. Ze względu na dużą jasność Marsa oba księżyce należą do najtrudniejszych do obserwacji.

Mam Maka 180 więc późnym latem się szarpnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden okular ortoskopowy 12,5 mm. o niewielkim polu widzenia, za to dobrej korekcji. Power 200 x powinien wystarczyć na dostrzeżenie księżyców (przynajmniej Deimosa) jeśli Mars będzie poza polem widzenia. Lepszy byłby z mniejszą ogniskową dający powiększenie optymalne, ok. 250 x, dla mojego lustra,  barlow 2x załatwi sprawę. Nigdy nie widziałem satelitów Marsa na żywo, bardziej kręciło mnie ich sfotografowanie, jeszcze podczas opozycji w 2003 i 2005 r. Jednak nie mam ich fotek w archiwum poza jedną zrobioną na kliszy, co do której nie mam pewności czy czy to Deimos. Na negatywie prześwietlony obraz Marsa nie rozlewał się tak szeroko jak w web kamerce. W tym roku nie można przegapić okazji przy tak dogodnej opozycji. To znane z internetu zdjęcie poniżej wykonano teleskopem o średnicy 36 cali. 

 

MarsMoonsMcGaha_l.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tuvoc napisał:

Dorzucam jeszcze na deser mały żart z mojej strony - zachciało mi się Lucky Imaging, ale mistrzom tego rzemiosła to ja mogę co najwyżej statywy nosić

Nie masz racji. Lepszy seeing, więcej klatek, odpowiednio dobrana obróbka i sam siebie zadziwisz :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Pewnie :) Obczaj to https://www.cloudynights.com/topic/604106-m1-heartbeat-of-the-crab/

 

A tu moje M27 i M57 ale to juz czasy po 20s

 

Z mojego doświadczenia Ona kocha gain 420 :D do takich akcji

Dzięki! Rewelacyjne emki, wchodzę w to :-) Póki nie atakuje nas łysy w pełni to pobawię się wieczorem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2020 o 20:54, Lukasz83 napisał:

Mars z 1 lipca

seeing średni z lepszymi momentami - około 3:40

 

Astrofaktoria D-K 190/3570 + ASI178 MM-C + Baader RGB + IR 742nm

skala natywna - powiększona 2x

 

 

Ty z tego kurdupla wyciskasz 300% normy :) strach pomyśleć gdybyś miał większy dedykowany planetarny sprzęt, z drugiej strony mógł by być bardziej podatny na nasze seeingi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.