Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, kosmitek napisał:

Krótkie pytanie. Czy zamiast avików można zrzucać klatki w .tiff? Chodzi mi o to jak duża będzie różnica w jakości finałowego stacka.

Ja rejestruję tiff-y, ale nie potrafię powiedzieć w jaki sposób to rzutuje na jakość finałowego stacka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kosmitek napisał:

Krótkie pytanie. Czy zamiast avików można zrzucać klatki w .tiff? Chodzi mi o to jak duża będzie różnica w jakości finałowego stacka.

Moim zdaniem obraz jest obraz - jak już zostanie odczytany do dalszej obróbki, to nie ma żadnego znaczenia z jakiego formatu został odczytany. Różnica ujawnia się raczej przy zapisie - w porównaniu z np. JPEG-iem czy formatami wideo tiff jest formatem bezstratnym, cała informacja o obrazie jest zapisywana. Jednak przy takim typie obrazów o którym tu mówimy, gdzie nie występują powierzchnie jednolite, "gładkie", które padają ofiarą algorytmów stratnych takich jak JPEG, różnica jakości podczas zapisu obrazów będzie moim zdaniem marginalna. Ale - teoretyzuję. Może ktoś robił takie porównanie jakościowe z np. avikiem?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2020 o 22:21, kosmitek napisał:

Krótkie pytanie. Czy zamiast avików można zrzucać klatki w .tiff? Chodzi mi o to jak duża będzie różnica w jakości finałowego stacka.

Tiff jest ok, bo nie ma kompresji. Może mieć 16 do 32 bitów. Używamy .avi bo też NIE MA kompresji jak inne MP4 itp. Ma wadę - małą głębię bitów, stąd czasem efekty cebuli na bokach planet (inne od podobnych ale tych z przeostrzenia). Lepszy jest format .ser stosowany przez niektóre kamery. Format .ser też nie ma kompresji i może mieć od 8 do 16 bitów czyli daje więcej odcieni szarości niż 256 z .avi. Więcej tutaj:

https://docs.sharpcap.co.uk/2.9/#Capture Formats Explained

Jedną jednak z zalet avi jest mniejsza objętość pliku w stosunku do klatek FITS czy TIFF. Wszystko zależy ile masz wolnych GB na dysku. Jedna noc z dobrą pogodą to czasem 200 - 300 GB:)

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, OBERON RD napisał:

Tiff jest ok, bo nie ma kompresji. Może mieć 16 do 32 bitów. Używamy .avi bo też NIE MA kompresji jak inne MP4 itp.

Gwoli ścisłości, format TIFF dopuszcza różne metody kompresji (link), acz faktycznie, najpopularniejsze z nich i tak są bezstratne. I może też przechowywać obrazy z 8-bitową głębią.

 

Co do wideo, AVI i MP4 (i np. MKV) to formaty-kontenery — mogą zawierać różne rodzaje strumieni wideo, z kompresją (bezstratną lub nie) i bez. Nagrywane przez nas "aviki" mają najczęściej format DIB lub Y800 (8 bitów na kanał, brak kompresji), ale do przechowania na później do eksperymentów i dla zaoszczędzenia miejsca można sobie je przelecieć np. bezstratnym kodekiem HuffYUV.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

No to i moje z wczoraj :) 320/1500+ASI 290 filtr R

Świetne! Właśnie pozytywnie weryfikuję sobie wczorajszy widok Marsa, no i zgadza się - widziałem mnóstwo szczegółów pomimo, że tylko 12". Ale za to wyśmienite ortoskopy Zeissa zrobiły resztę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2020 o 16:52, Lukasz83 napisał:

Wiem, że to truizm ale zobaczcie jak ważna jest dobra kolimacja - zakładam, że dowolnego systemu optycznego.

 

Po lewej pierwszy avik z wczoraj - kolimacja siadła po flipie. Po prawej avik po poprawieniu kolimacji, nagrany jakieś pół godziny później.

Błąd kolimacji nie był duży - jakieś 1/4 obrotu jednego pokrętła od LG.

Przy błędnej kolimacji obraz był rozdwojony i nieco rozmyty ale co ciekawe na aviku tego nie było tego tak mocno widać - kaszanka pojawia się dopiero po stackowaniu i przy próbach wydobycia detalu.

 

koli.jpg.8ca468c4013a500213221ad1075f8fb8.jpg

Łukasz czy mógłbyś zamieścić jedną klatkę z Avika z którego uzyskujesz potem takie detale? Jakiego softu ozywasz do stackowania i późniejszej obróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, OBERON RD napisał:

Tiff jest ok, bo nie ma kompresji. Może mieć 16 do 32 bitów. Używamy .avi bo też NIE MA kompresji jak inne MP4 itp. Ma wadę - małą głębię bitów, stąd czasem efekty cebuli na bokach planet (inne od podobnych ale tych z przeostrzenia). Lepszy jest format .ser stosowany przez niektóre kamery. Format .ser też nie ma kompresji i może mieć od 8 do 16 bitów czyli daje więcej odcieni szarości niż 256 z .avi. Więcej tutaj:

https://docs.sharpcap.co.uk/2.9/#Capture Formats Explained

Jedną jednak z zalet avi jest mniejsza objętość pliku w stosunku do klatek FITS czy TIFF. Wszystko zależy ile masz wolnych GB na dysku. Jedna noc z dobrą pogodą to czasem 200 - 300 GB:)

Czyli jak avikuje przez smartfona w formacie MPEG-4 i przerabiam w PIPP na AVI, to juz mam gorszy jakosciowo material?. Pytam bo <efekt cebuli> wylazi mi zawsze przy probach wyostrzania w Registaxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.