Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, lemarc napisał:

Coraz lepsze fotki się pojawiają. Ta opozycja Marsa przejdzie do historii polskiej astrofotografii planetarnej.

Prawda - takie coś nie szybko się powtórzy. Za dwa lata Mars będzie miał maks 17'' ale będzie górował na ponad 60*. Potem kolejne opozycje to coraz mniejsza tarcza i Mars coraz niżej.

Także trzeba korzystać teraz :)

 

Za to Jowisz za dwa lata i trzy lata będzie górował odpowiednio na 40 i ponad 53 stopniach dając nam szanse na kolejne historyczne fotografie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam  zamieszczone to wspaniałe fotki, czytam relacje i w związku z tym chciałem się podzielić moją nieco nietypową obserwacją.

Chodzi mianowicie o możliwość dostrzeżenia Marsa w dzień,  już po wschodzie Słońca i co najważniejsze bez wspomagania optycznego (no, okulary dozwolone :glasses:) .

W ciągu ostatnich dni możliwości takiej obserwacji były bardzo dogodne za sprawą przejrzystej atmosfery i  położenia planety wysoko na niebie.   Moment obserwacji również sprzyjał ponieważ Słońce wschodziło ok. 6.15 a zatem była to pora "normalna" pozwalająca przez kilkanaście minut cieszyć się widokiem planety i jednocześnie co również  ważne,  zdążyć do pracy.

Przygotowanie zaczynałem ok. godz 6,00 kiedy to dostrzeżenie Marsa na tle  ciemnego jeszcze nieba było stosunkowo łatwe.  Następnie ustawiałem się tak by planeta świeciła dokładnie  nad czubkiem pobliskiego drzewa (akurat był to modrzew), zapamiętywałem miejsce postoju i obserwując ptaki czekałem aż Słońce wzejdzie.

Wnioski są takie że obserwacje Marsa w dzień bez optyki są ekstremalnie trudne i możliwe tylko po spełnieni kilku warunków.  Ponadto widokiem planety możemy cieszyć się bardzo krótko - w moim przypadku było to ok 15min.  Niebo po wschodzie Słońca jaśnieje bardzo szybko, kontrast spada a blask Marsa ginie w jaśniejącym błękicie.  Oczywiście dalszą zabawę możemy kontynuować za pomocą lornetki ale w tym wypadku to już nie to samo.

Więcej szczegółów dotyczących obserwacji dziennych zamieściłem kiedyś TUTAJ

 

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarc napisał:

Coraz większe te Marsy. Szóstego października nie zmieści się w kadrze. Szukam barlowa 4 x. Robi wrażenie.

Dziś z paczkomatu odebrałem powermate x4  . Wieczorem po pracy uroczysty unboxing hi . Zobaczymy czy coś wniesie bo obecnie używam jednosoczewkowego x4 jakiś no name . Barlowa kupiłem również dlatego gdyż warto trochę na wizualu pooglądać . Do tej pory tylko teleskop używałem do avikowania , bo oprócz standardowego 28mm okulara nie mam żadnego innego . Kupiłem jeszcze okular zoom 8-24mm Sky-Watcher. 

 

Przy okazji tego wpisu Mars trochę w innej skali :) 

 

sw300.PNG.5b913fec94069951a4b4329119e9633a.PNG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie uruchomię Lx600 to Was nie dogonię hehe

Ale w październiku dam radę :)

Wtedy myślę, że zbliżę się do Was (no oprócz Łukasza bo ten to jakiś kosmita jest hehe) - pmamot w sumie też :P

 

Zrobię normalnie czyli na prawie 3m ogniskowej i z barlowem Tele Vue x2 będzie prawie 6m :)

 

A póki co jeszcze jedna obróbka materiału sprzed kilku dni

 

mars a.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.