Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Mizerny z wczoraj (28.09 przed 1:00).

SCT 6", TeleXtender 3x, DFK 21AU618, 3000kl.

Pływał tak, że wizualnie nie dostrzegałem żadnych szczegółów. Ze zdjęcia zdjąłem kolor.

Spodziewałem się genialnego seeingu, bo wieczorem widziałem Tatry z Krakowa, widocznie taka przejrzystość powietrza nie idzie w parze z seeingiem? 

Mars_2020_09_28_3000kl.png

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2020 o 08:17, Przemo23 napisał:

Pewnie maskowanie tzw. artefaktu brzegowego powodowanego przez dyfrakcję.

Dokładnie :) 

Ten artefakt to trochę dziwna sprawa. Przyczyna jest trudna do określenia.

Występuje niezależnie od jakości seeingu.

Nie występuje przy niewielkiej ilości stackowanych klatek (odkrywcza myśl, hehe).

Przy następnej sesji spróbuję zmieniać w niewielkim stopniu parametr gamma bo podejrzewam, że to jest przyczyną tego ringu.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bajastro napisał:

Z 16" to już można mniejsze kratery inne niż niecka Hellas pocisnąć.

 

@Lysyczym robisz zdjęcia? Ładne, ale czemu dajesz Marsa do góry nogami (tzn. biegun południowy jest na górze)?

Teleskop mi odwraca obraz... :emotion-5:

Matriał zbieram 14" Dall Kirkhamem, cassegrain. Z tym że to trochę masakryczna konstrukcja,

ogniskowa własna niemal 7 metrów, bardzo małe LW, kamerka ASI 174 (bardzo duży pixel), barlow apo APM,

IR pass obecnie Baaderowski (polecam).

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie do końca przemawia do mnie ten artykuł...

Dyfrakcja spowodowana błędami powodowanymi określonym ściśle przesuwaniem się "czy migotaniem"

krawędzi Marsa w wyniku zmian seeingowych?

Tymczasem błąd wystepuje prawie na wszystkich fotkach i niezależnie od użytego teleskopu.

Jednak pokombinuję z gammą, pamiętam problemy z efektem "cebuli" przy gammie innej niż równe 50% na Saturnie czy Jowiszu,

Piersza moja sugestia jest taka, żaby nagrywać z niepełnym histogramem.

Pogoda niestety nie pozwala na próbkowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dariusz.p napisał:

Z przed godziny. Maleństwo Celetron C90 MAK+barlow 2,25+ ASI 120MC. Edit: Poniżej jeszcze nieco poprawione

 

 

Fajnie wyszło. Dziś widok był podobny w Maku 127 do tego jak to wyszło na Twoich fotkach, choć zmagania z seeingiem powodowały, że tylko przez krótkie momenty.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Mam obawy, że lepszy już nie będzie, wrzesień był naprawdę wyjątkowy pod względem warunków seeingotwórzych.

Ja nawet czapy polarnej nie widziałem, po półtorej godziny kręcenia bezsensownych avików zebrałem się do domu, aby jednak więcej pospać. We wrześniu było naprawdę super. Ale myślę, że trafi się jeszcze jakaś marsjańska noc w październiku ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.