Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, pmamot napisał:

Fatalny seeing . Mocne falowanie tarczy oraz nerwowe skakanie struktur kontynentów. Co avik ostrzenie . Trafił się moment co w miarę pojawił się dość poprawny kontrast mimo to i tak nerwowo wszystko latało , tak że zadziwia mnie wynikowa. Przy teleskopie spędziłem około 6 h z nadzieją że będzie poprawa. Jak coś odkryję z avików ciekawego co wątpię to dorzucę.

 Mars 2020-10-04-2316 UTC

SW300/1500

PM barlow x4

ASI120MM

GSO RGB

 

1435457032_RGBforum.png.0420d3bd88df507539d18b8ffee442ed.png

1353324692_RGB05_10_2020.png.9a7a93793c8b528c5bf1927fe121a52f.png

pmamot, czas nagrywania Avika 10 minut to w przypadku Marsa w opozycji chyba już na granicy sensowności? w tym czasie szczegóły na środku tarczy obracającego się Marsa przesunęły się względem krawędzi dysku planety o ok. 0,5" kątowej czyli więcej niż rozdzielczość Twojego teleskopu. Może to powodować zauważalne rozmycie detali lub krawędzi planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka z seeingiem. Zrobiłem najpierw test warunków celując w Neptuna i w zasadzie chciałem się zwijać jednak jak już wygospodarowałem chwilkę czasu to żal było nie spróbować...

IR850 i PlanetPro742 SCT8/ASI183MM, AS3+R6

Chyba jeszcze raz puszczę przez PIPP bo miotało tarczą i widać pozostałości fluktuacji ...

Mars_005455_051020_IR850_lapl3_ap12_Drizzle15.jpg.56d29e28574fb92acaab25638ed86ec6.jpgMars_011149_051020_PP742_lapl3_ap14_Drizzle15.jpg.855fea7701a40e63b822ea3fb154c827.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chojrak12 napisał:

pmamot, czas nagrywania Avika 10 minut to w przypadku Marsa w opozycji chyba już na granicy sensowności? w tym czasie szczegóły na środku tarczy obracającego się Marsa przesunęły się względem krawędzi dysku planety o ok. 0,5" kątowej czyli więcej niż rozdzielczość Twojego teleskopu. Może to powodować zauważalne rozmycie detali lub krawędzi planety.

Nie doprecyzowałem . 10x  1 min w tym 2x1 min kanł G i 2x1 min kanał B  . Wszystko w derotacji WinJupos

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lemarc napisał:

Mars z dzisiejszej nocki. SCT 10, barlow 1,8 X. Połączenie obrazów z dwóch kamerek, mono i kolor.

 

Dzięki Twojemu zdjęciu wiem co jest ma moim z 6cali:)wczoraj u mnie strasznie masakrowało Marsa na większości klatek wygląda jak kleks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zazdraszaczam" Wam seeingu. U mnie 3 noce z rzędu bezchmurne, ale praktycznie materiał w całości do kosza. Zdesperowany więc odkurzyłem Newtona, z myślą, że jak nie technologia to apertura, ale szału nie ma. No dzisiaj coś lepiej, w końcu do trzech razy sztuka... ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, alixgator napisał:

... ale praktycznie materiał w całości do kosza...

Ostatni materiał bardzo "falujący" i pojechany czasem o 1/4 tarczy składałem w AS inaczej niż zazwyczaj. AP size nie na 24 czy 48 pikseli tylko 104. Nie 10 - 20% ale 60% klatek i po ImPPG szczegóły wyszły. 60% klatek to w tym przypadku 6 tys., ostatnio kręcę 10tys (1,5 min - Mars się aż tak nie obróci). Może takie rady ci pomogą?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te Wasze komentarze i trochę się uspokajam. Ja po raz pierwszy w nocy z niedzieli na poniedziałek wystawiłem MAK127 i chciałem coś nagrać. Uzbrojony w microfocuser miałem nadzieję na jakiś w końcu mały sukces ale niestety... Może to rzeczywiście przez seeing.. nie mogłem wyostrzyć, do tego efekty mega marne powodujące delikatną rezygnację. Poniżej stack z 50% z 1500 klatek. ja nie potrafię z tego nic sensownego wyciągnąć... Może ktoś spojrzeć i skrytykować?

23_12_24_pipp_g4_ap141.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars avikowany chwilę po północy. Stack z około 10 tysięcy klatek. SCT11, ASI 178mm, filtr Ir-pass. Seeing 3/10 do tego zapomniałem że na 3 piętrze też mgła potrafi dokuczać. Po prostu odnośnika zapomniałem założyć i w ruch poszła suszarka 

l.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lysy napisał:

Witam.

Mars z dzisiejszej nocy - "opozycyjny".

Pomimo kiepskiego seeingu i chmur trafiła się chwila dobrej widoczności.

Tym razem znacznie więcej materialu dla RGB. Cieszę się, że udało mi się złapać planetkę w opozycji

Małe sprostowanie.

Uwieczniłeś Marsa w noc gdy był najbliżej Ziemi.

Opozycja będzie 14 października około 01:30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemo23 napisał:

Małe sprostowanie.

Uwieczniłeś Marsa w noc gdy był najbliżej Ziemi.

Opozycja będzie 14 października około 01:30.

 

 

Opozycja – sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie znajdują się – oglądane z ustalonego miejsca, zazwyczaj z Ziemi – naprzeciwko siebie na niebie.
Typowym przykładem jest opozycja Słońca i Marsa, który wtedy jest oczywiście w pełni.

 

Przy okazji Mars "opozycyjny" sfocony z HST

 

Siema
 

 

 

Mars_Hubble.jpg

opoz.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.