Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, pmamot napisał:

Jest to moja premiera Jeżeli chodzi o górę Olympus mons . Cieszę się że mam ją w swojej kolekcji :) 

 

 

 

Pewnie, że warto. Tym bardziej, że Marsa zwykle pokazuje się z innej strony w necie.

Zgaduję, że to ta biała plamka w prawej, górnej ćwiartce.

On faktycznie bywa oblodzony jak widzę na pewnym zdjęciu.

Głównie zestalonym dwutlenkiem węgla. Wystaje na 21 km ponad średni poziom planety i ma inne (kosmiczne prawie) warunki "nikło-atmosferyczne".

 

 

Siema

Link do omawianego zdjęcia @pmamot z końca poprzedniej strony tego wątku.

 

Kolekcja Planeta Mars.png

 

 

oms.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mars z 09.10.2020 około 0:45 po północy kontynuacja udanej sesji rozpoczętej około 21:30 dnia poprzedniego. Warunki momentami były co prawda trudne bo przechodzące chmury gasiły Marsa na tyle, że praktycznie znikał z podglądu szczęśliwie bezchmurne niebo przeważało i seeing był powyżej przeciętnej. Dość duża wilgotność powodowała skraplanie lustra i trzy lub cztery  razy używałem suszarki.

SW MAK 150 Barrlow GSO 2x UV IR Cut-L, ASI 120mc EQ5 goto. 

Pozdrawiam,

Robert

2020-10-08-2242_2-RGB_lapl5_ap5RX1G2.png

2020-10-08-2242_2-RGB_lapl5_ap5RX1G3.png

InShot_20201012_224838848.jpg

InShot_20201012_224313534.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, pmamot napisał:

Obróbka po ostudzeniu emocji

Kurcze...pierwsza piątka w tym sezonie, a może i lepiej. Ogromna ilość detalu z równoczesnym odczuciem, że można było jeszcze więcej z tego wycisnąć.

I dobrze że jest jak jest, bo prezentuje się bardzo przyjemnie, naturalnie :)

Tak nawiasem mówiąc, miło Ciebie widzieć po latach.

@Robert_73 Twoje planetarne prace są znane, ale Mars z 9.10.2020 wymiata - zazdroszczę i gratuluję zarazem

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gawain74 napisał:

Kurcze...pierwsza piątka w tym sezonie, a może i lepiej. Ogromna ilość detalu z równoczesnym odczuciem, że można było jeszcze więcej z tego wycisnąć.

I dobrze że jest jak jest, bo prezentuje się bardzo przyjemnie, naturalnie :)

Tak nawiasem mówiąc, miło Ciebie widzieć po latach.

@Robert_73 Twoje planetarne prace są znane, ale Mars z 9.10.2020 wymiata - zazdroszczę i gratuluję zarazem

 

Hi no aż tak dobrze to nie jest . Witam Witam . Wydaje mi się że to odpowiednia skala o tej aperturze do pokazania . Robert też miał bardzo dobrą sesję . Razem się wspieraliśmy na komunikatorach . Robert 9go ja 10go . Choć było co robić przy teleskopach takie nagrywanie audio i pisanie , świetnie wypełniało czas podczas avikowania . 

Uwielbiam PinkFloyd tak że Twój avatar jak najbardziej mi przyjazny .

Również miło Ciebie widzieć :yes:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pmamot napisał:

Hi no aż tak dobrze to nie jest . Witam Witam . Wydaje mi się że to odpowiednia skala o tej aperturze do pokazania

Ważne aby zatrzymać się i nie przedobrzyć, choć materiał z danej sesji może kusić.

Ależ mi brakuje koncertów. W 2018 w Tauron Arenie było niesamowicie, klasyki i kilka ulubionych kawałków z Is This the Life We Really Want?

Moim marzeniem oprócz większej tuby, jest zobaczyć i usłyszeć Davida Gilmoura na żywo, niestety czasy dziwne nastały..., oby nie było tak, że "prędzej świnie zaczną latać"

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gawain74Roman bardzo dziękuję za miłe słowa :original:. Jest mi niezmiernie miło z tego powodu! We wrześniu postanowiłem, że sesje z Marsem tylko z MAK 150mm, bo 102mm mimo, że daje dużo radości nie ma takiej rozdzielczości. Poza tym zbyt rzadko go używam, a taka opozycja wręcz domaga się użycia lepszej tuby. Warunki podczas sesji dopisały mimo wielu perypetii, a wsparcie i wzajemne asystowanie przez komunikator z Przemkiem motywowało jeszcze bardziej. Starałem się nie przeostrzyć, a zarazem wydobyć maksymalnie detal i chyba się udało.

Pozdrawiam serdecznie, Robert

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Robert_73 napisał:

We wrześniu postanowiłem, że sesje z Marsem tylko z MAK 150mm, bo 102mm mimo, że daje dużo radości nie ma takiej rozdzielczości. Poza tym zbyt rzadko go używam,

No właśnie, tak się czasami zastanawiałem dlaczego, tak rzadko używasz MAK-a 150 :) Fajnie, że z Marsem jest inaczej i korzystasz z większej tuby, bo planeta prezentuje się już zacnie.

MAK 102 i ED80 są do siebie zbliżone w sensie rozdzielczości i faktycznie widać, że to trochę mało na Marsa.

Trzymaj się Robert, w dobrych rękach sprzęt :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze kolejną zaległość z 9 października. Do detalu uzyskiwanego przez kolegów bardzo mi daleko, ale kolor Marsa niezmiennie mnie cieszy - jest najbardziej spożywczy w całym Układzie Słonecznym. kojarzy się z jakimś pysznym, kremowo-owocowym deserem. Przyjemnie się przy nim pracuje :-)

MARS-2020-10-09D.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Mars po dłuższej przerwie z 10/11 października, SCT 8" + ASI 224 na montażu AZHEQ5 znajomego (ja bez zasilania). Wersja tylko bez barlowa, bo za szybko bateria w laptopie padła na polu. Skala normalna i drizzle 3x. 

 

Mars.png.1464eb2dece6443fffa586c2fa4727ae.png

 

 

573089878_Marsdrizzle3.png.97453f511919e6ed3e0b6ce3f5708038.png

 

 

Edytowane przez Charon_X
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.