Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Przemo23 napisał:

Nom, specjalnie je podciągnąłem bo dużo ich.

Poniżej kanał B:

Mars_2020-11-08T22_43_33_B.jpg.eecbc0b6c68c0f78a1f3216e154ee5c8.jpg

Pięknie Przemo .  Ale super zarysowało . 

 

W tym roku jakoś kanał B łaskawy . W poprzednich latach na Jowiszu zawsze z tym był problem . A tu często w tym sezonie  B lepszy w detalu niż czasami R . 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja zdjęcia z ostatniej nocy. Przy poprzednim "workflow" wyszła żarówa. Teraz chyba lepiej. Chyba jednak histogram dla kanału B na 30% to zbyt mało.

Ustawiłem kanał R jako bazowy. Delikatnie podostrzyłem w jednakowym stopniu wszystkie pozostałe przed połączeniem. Potem zdublowałem połączone kolory i podostrzyłem jako luminance. Dodałem osobna luminację zebrana przez ProPlanet którą wyostrzyłem.

 

 

Mars2.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy za nisko. Z większym lustrem i wyżej widać lepiej:

 

https://www.cieletespace.fr/actualites/l-opposition-de-mars-photographiee-depuis-le-pic-du-midi

 

http://www.astrosurf.com/topic/141053-mars-le-16-octobre-depuis-le-pic-du-midi/

Edytowane przez OBERON RD
dodałem link
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Loxley napisał:

...wykuwanie na blachę "setupów" moich kolegów. To ciekawsze niż oglądanie zdjęć...

Wiedziałem że to Cie kręci :)

Ułatwię ci życie, dopisałem nad zdjęciem :flowers:

Wstawiałem fotkę po północy i nie chciało mi się pisać oczywistości - ale oczywistości dla mnie. Muszę zrobić to jako kopiuj wklej na drugi raz. Setup jest różny dla Marsa, inny dla Ksieżyca, inny do DSO, Wenus, Jowisza itd. i może się plątać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, OBERON RD napisał:

I robiony w lustrze! A przynajmniej w lustrzanym odbiciu :)Teraz zacieniona część jest na wschodzie (po lewo). Do opozycji była po prawo.

Hej.

Dzięki za uwagę, ano bo ja zawsze się tak jaram i jednocześnie wk.... jak mam nagrywać, że emocje biorą górę i powstaje totalny chaos organizacyjny. Jedną z oznak jest notoryczne zapominalstwo i nagrywanie z kątówką. Jakoś już tak mam, człowiek chce cholernie dobrze a nigdy prawie nie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ja też kiedyś używałem kątówki. Teraz przy ogniskowej ponad 7m stosuję flip-mirror aby okularem wycelować, bo szukacz jest tylko do zgrubnego celowania. Ale potem flipa wyciągam z wyciągu, bo za chwilę będzie miał 40 cm.

Ale lepiej znać orientację planety, bo inaczej np. próba fotografowania odległych księżyców może być prawdziwym wyzwaniem :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili Mars ma taki rozmiar na niebie jaki będzie miał podczas opozycji za dwa lata. Wczoraj oglądałem w Maku 127 i obraz był naprawdę fajny. Detale widoczne. Tak więc jest jeszcze szansa podczas przyszłej opozycji się napatrzeć. Kolejne już pewnie będą wymagały naprawdę dużych powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze zdjęcie Marsa na którym widać coś poza pomarańczową kropką :-D.  
Mars2.jpg.d5b20d288f700a5c3d2815ccedd44110.jpg
18.11.2020
Newton 10", barlow 3x, kamera: BRESSER MikrOkular Full HD, 

Ciągle kombinuję jak przy mojej kiepskiej kamerze i montażu dobsona bez napędu, uzyskać więcej szczegółów planet. 

Edytowane przez atnerun
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda mglista, ale coś tam jeszcze na Marsie majaczy. Myślałem, że będą chmury na Olympus Mons, ale nie. Pewnie powinien być bliżej krawędzi widocznej tarczy.

Meade SCT 14" z barlowem 2x (lustro 355mm, ogniskowa 7800 mm). Kamera ASI 178M, filtry IR_G_B. Dodatkowo IR nałożony jako luminacja by poprawić kontrast.

Mars 20201118_191744.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja wczorajszej walki .

Jak widać seeing fatalny . Chyba dopiero teraz zrozumiałem że kolimacja ma faktyczny wpływ na podwojone pierścienie  Często tego nie robię a powinno być to odhaczone przy każdej sesji.  Z tym że nie wiem czy można dokonywać poprawi kiedy jest założony barlow. Bo kiedy on się pojawi należało by zrobić poprawkę . 

 

220x.gif.118c58ac532f00e8f7d422d11e49b202.gif

180.gif

Edytowane przez pmamot
dokładam jeśniejszą wersję.
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.