Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wątpliwości czy fotografia planetarna, czy w ogóle astronomiczna powinna być estetyczna kosztem realizmu. Może wydzielić dwa obozy - jeden estetyzmu, czy wręcz impresjonizmu - po prostu sztuki, a drugi realizmu i wierności przekazu? Oczywiście zawsze może zachodzić pytanie co bardziej odzwierciedla rzeczywistość - jak w malarstwie ;) Czuję, że to jednak jest bardzo trudna sprawa...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała ta dyskusja nie ma najmniejszego sensu. Szczególnie dla zdjęć z naszego terenu, gdzie każdy zarys szczegółu na tarczy cieszy i jest dowodem na umiejętności obrabiającego fotkę i kaprysy seeingu w Polsce. Sam kiedyś tego doświadczyłem pokazując szczegóły tarczy Neptuna z apertury 8 cali. I pewnie byłbym się wtedy poddał, no tylko tyle że kilka dni potem pokazało się podobne zdjęcie z podobnego setupu a zaraz potem następne. Dajmy spokój takim ocenom, bo o ile domalowywanie jest zdecydowanie nie z mojej bajki to interpretacja tego co widzimy jest wyłącznie dziełem wyobraźni oglądającego i może być daleka od rzeczywistego wyglądu planety BEZ INGERENCJI TWÓRCY pracy.

Brawo Łukasz ! Świetny detal!

A ty Hamalu jak jesteś zwolennikiem odbioru "prawda czasu prawda ekranu" to daj spokój kolegom bawiącym się astrofotografią piękną i kolorową ( czyli takim jak ja) i dalej oglądaj zaszumione, naturalne fotki wszechświata ( nie widzę w tym nic złego- żeby było jasne !)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jeśli masz do wyboru 100000 zdjęć lekko rozmazanych tu i tam, to jeśli wybierasz je "ręcznie" (czyli wybierasz takie, jakie pasują do podświadomej wizji, a nie wg bezdusznego automatu i obiektywnego kryterium) to w zasadzie jest to tak samo malowanie pędzlem, tyle że bardziej subtelne. Jeśli na jakimkolwiek etapie obróbki masz daną swobodę w wybraniu jakichś parametrów i wybierasz je inaczej przy każdym materiale - takie, żeby efekt Ci się "podobał" - to efektywnie równie dobrze można malować pędzlem. Dlatego zdjęcia "estetyczne" w przeciwieństwie do "naukowych" zawsze będą trochę malowane. Pytanie: czy w ogóle, i jak dużo "malowania" komuś przeszkadza w fotografii estetycznej? Granica wydaje się arbitralna, choć najwyraźniej ludzie potrafią stać bardzo mocno po swoich arbitralnie wyznaczonych stronach...

To nie jest wcale oczywiste, a dyskusja na ten temat powinna pomóc ustalić jakieś standardy pozwalające oglądać nasze prace bez zastanawiania się czy nie powstały w wyniku jakichś ingerencji, których sami byśmy nie akceptowali. Ja na przykład uważam, że wszelkie manewry parametrami są dopuszczalne i nie przekłamują stanu faktycznego o ile są robione "po całości" obrazu, bez ręcznego wybierania fragmentów. Dlatego dałem przykład z wyszparowaniem Arystarcha i wyłączeniem go z korekt jasności - bo to już znajduje się jak dla mnie na granicy akceptowalności.

 

Chociaż i w tym wypadku można odwoływać się np. do możliwości oka, których brakuje obrazowi komputerowemu, polegających na umiejętności kompensowania zbyt dużych różnic jasności i takim właśnie "wybiórczym" patrzeniu na fragmenty obrazu. To podobny problem jak w wypadku techniki HDR, starającej się naśladować tę umiejętność oka. Więc na upartego można by się tłumaczyć z takiego zabiegu jako z próby zbliżenia się do tego co widać okiem (choć niekoniecznie do "rzeczywistości")...

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jeśli masz do wyboru 100000 zdjęć lekko rozmazanych tu i tam, to jeśli wybierasz je "ręcznie" (czyli wybierasz takie, jakie pasują do podświadomej wizji, a nie wg bezdusznego automatu i obiektywnego kryterium) to w zasadzie jest to tak samo malowanie pędzlem, tyle że bardziej subtelne. ...

Mamy tak przy zdjęciach np. Księżyca - o ile atmosfera faluje a nie drga, to kolejne klatki pokazują ten sam krater w różnym kształcie i którą wybrać jako referencyjną ? :g:

W przypadku planet - nawet team Hubbla używa dekonwolucji i podbija saturację - robią naukę czy sztukę?:firefire:

Zdjęcia Marsa prawie codzienne są i będą pod tym linkiem, zawsze można porównać ilość szczegółów jakie inni uzyskali podobnym sprzętem:

http://alpo-j.sakura.ne.jp/Latest/Mars.htm

Można się też dowiedzieć, czy Mars z kolorowej kamery, czy RGB, czy może IR (G) B itd. Co jest prawdziwym obrazem?

"Cóż jest prawda?...." Cytując kolejnego klasyka. No i w końcu Piłat skazał Jezusa. Jakoś się nie dogadali.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2020 o 11:42, lemarc napisał:

Mam przed sobą starą książkę autorstwa A.K. Wróblewskiego pt. "Z Tajemnic Marsa" wydanie z 1958 r

Miałem to wydanie, jako mały chłopiec wpatrywałem się w zdjęcie Flammariona przy jego refraktorze w Juvisy - marzyłem o czymś takim...

Pewnie teraz mam lepszy sprzęt, ale nie zapomnę tej fascynacji tym zdjęciem ( Lovella też : )) i całą książką. Gdzieś mi niestety zaginęła podczas przeprowadzki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Siedzę sobie wczoraj i czekam na na wstręciucha, jest ! wylazł z za tiu sąsiada...a tu...chmury :D ale widziałem Go 30sek :D

 

Ja odpaliłem kamerkę przy pięknym czystym niebie, na chwilę wróciłem do domu i jak wyszedłem to było już po Marsie - błyskawicznie się zachmurzyło. Nawet nie sprawdziłem ile klatek udało się uzbierać bo na części filmu jest już czarno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Lukasz83 napisał:

Zdjęcia z dzisiejszego poranka - sesja między 3:15 a 4:20

W tym czasie zarejestrowałem około 20 różnych avików - ale tylko jeden nadawał się do dalszej obróbki dając całkiem przyzwoity stack. Seeing słaby i średni - z wyjątkiem tego jednego avika :) Tym razem wszystko strasznie drgało, bardzo szybko. Zwykle powietrze powoli faluje, jakby ktoś gotował coś w garnku przed teleskopem a dzisiaj wszystko wibrowało z częstotliwością prawie że "sieciową" :P

 

Planeta ma już 13,5'' i świeci na wysokości 35 stopni. Warunki obserwacyjne i fotograficzne dość szybko się poprawiają.

 

Astrofaktoria Newton 350/1400 + barlow TV x3 + ASI178 MM-C + Baader RGB 

kompozycja R+RGB

skala natywna powiększona 2x - czyli foto w skali około 0,06''

 

1617374023_22lipcamarsv1.jpg.7e733f1222abe2cac47d8810c58b71b3.jpg

724743950_22lipcamarsv2.jpg.e34d790e3ec4fdb283f424b2cabbce3f.jpg

Jakby Elon wysłał mnie na Fobosa też bym takie zrobił ! 

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Loxley napisał:

Mars 25 lipca 2020r, o godzinie 04.17,  na wysokości 39o w słabych warunkach (zupełnie nietrafiona prognoza seeingu na MB). Wietrznie, średnia wilgotność, 17oC. Obraz planety zmieniał się bardzo szybko.

 

Refraktor achromatyczny TS152/900, Barlow Celestron Ultima 2x (F ekw. 2200mm), ASI290MM, Filtr Baader Halpha 35nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (1000/5000), Registax6, Drizzle 150%.

 

391181711_Mars25_07.2020r_04.17_TS152F2200_ASI290MM_Halpha35nm_Drizzle150...jpg.1a84c5d42566a159c1957faa80311d57.jpg

 

Opis wg CalSky.

 

397274701_Mars_opiswg.CalSky25_07.2020r_04_17....jpg.434cc3e072162d275e7b0335e6394106.jpg

 

O jak kapitalnie :-) mógłbym sobie po prostu nanieść żywcem Twój opis na moje zdjęcie. 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze taka eksperymentalna zabawa - ciekawe czy uda mi się złożyć całą powierzchnię z wystarczającą dokładnością żeby nie było widać łączeń. Wypadałoby robić zdjęcie co 4-5 dni o tej samej porze (mniej więcej)

 

Projekcja równikowa wykonana z połączenia dwóch zdjęć - z 22 i 27 lipca.  Projekcje zrobione w WinJupos, połączone w PSie :)

 

1874169874_22-27_07powierzchnia.jpg.c30a08d4b75499a59683ee652e322f64.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.