Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze raz moja próba z 25.07.2020 godz. 2:00. Newton Minimo 300/3600, ZWO ASI 178 MM+ ProPlanet 742( luminancja) i ASi 120 MC + ADC ASH ( kolor)  na ASA DDM 60. po 10% z 5000 klatek na luminancję i kolor.

Mars.thumb.png.651ac2b7d2b2ccbf52f9be9b1aaa4ee5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podejście do Marsa w tym sezonie, w zasięg balkonu wchodzi dopiero przed 5 jak już jest dosć widno, chwilę potrzebowałem, aby go wypatrzeć jeszcze gołym okiem. Ale seeing niezły, od razu w okularze widoczna ciemna struktura w 8". I foto - SCT 8" + ASI 224,  miałem jeszcze robić foto z barlowem, ale naszły chmury. Ale jak na razie i tak to najlepsze moje foto tą kamerą.

 

1.png.935f06168f478b6af477d925a8e62486.png

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars 30 lipca 2020r, o godzinie 02.59 w słabych warunkach. Bezwietrznie, duża wilgotność, 15oC. Obraz zmienny. Pomimo krótkiego czasu ekspozycji - około 2ms efekt jest porównywalny do TS152. Próby z Barlowem zakończone negatywnym wynikiem ze względu na duże artefakty przy brzegu planety.

 

MAK 150/1800, ASI290MM, Baader IR-pass 685nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (500/3000), Registax6, Drizzle 150%.

Mars 30.07.2020r_02.59_MAK150F1800_ASI290MM_IR.pas 685nm_Drizzle150%....jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2020 o 00:28, Charon_X napisał:

Pierwsze podejście do Marsa w tym sezonie, w zasięg balkonu wchodzi dopiero przed 5 jak już jest dosć widno, chwilę potrzebowałem, aby go wypatrzeć jeszcze gołym okiem. Ale seeing niezły, od razu w okularze widoczna ciemna struktura w 8". I foto - SCT 8" + ASI 224,  miałem jeszcze robić foto z barlowem, ale naszły chmury. Ale jak na razie i tak to najlepsze moje foto tą kamerą.

 

1.png.935f06168f478b6af477d925a8e62486.png

 

 

Cześć, mam nadzieję, że się nie pogniewasz, ale nie mogłem się powstrzymać :D

 

1.png.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lemarc napisał:

Dla mnie Mars dostępny jest o 4 rano, na razie poczekam do września.

4 rano to już trochę późno jak na niego, a z drugiej strony można się wyspać i wstać o świcie :-) Chyba najdziksza pora na pobudkę to między 1-szą a 3-cią rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2020 o 20:34, HAMAL napisał:

Już był dawno temu, pamiętam powszechne polowanie na jasną plamkę :D

 

Jasne, to się już dawno temu robiło, tak z dziesięć lat temu :) Jutro około 1.00 Marsa podobnie będzie widać, jak na zdjęciu poniżej.

Olympus Mons to ta jasna, okrągła plamka na symulacji lekko w prawo i w górę od centrum tarczy, ledwo widoczna w paśmie G, lepiej w B. Ale teraz są inne, szybsze kamery, filtry. Mars po 1.00 będzie ok. 30* nad horyzontem i ciut większy niż na fotce. Zatem do dzieła!

Mars 20100221 21.55.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, OBERON RD napisał:

Jasne, to się już dawno temu robiło, tak z dziesięć lat temu :) Jutro około 1.00 Marsa podobnie będzie widać, jak na zdjęciu poniżej.

Olympus Mons to ta jasna, okrągła plamka na symulacji lekko w prawo i w górę od centrum tarczy, ledwo widoczna w paśmie G, lepiej w B. Ale teraz są inne, szybsze kamery, filtry. Mars po 1.00 będzie ok. 30* nad horyzontem i ciut większy niż na fotce. Zatem do dzieła!

Mars 20100221 21.55.jpg

Eh, marzenia. Co ja nawydziwiam z moimi 8 calami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tuvoc napisał:

Eh, marzenia. Co ja nawydziwiam z moimi 8 calami...

Przy dobrym seeingu - spokojnie Nix Olimpica pojawi się na zdjęciu. Celowo użyłem dawnej nazwy, bo z ta górą mam najlepsze wspomnienia z obserwacji wizualnych. W czasie opozycji w 2007r widziałem, jak skrzy się szron na szczycie Olimpu. Zjawisko trwało kilkadziesiąt sekund. Było to absolutnie piękne!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, megrez23 napisał:

Jakim sprzętem? 

 

12" Newtonem + barlow GSO 2,5x + orto Zeiss 10mm. Bez filtrów.

P.S

Stosowałem różne okulary, w tym lantany - ale ta konfiguracja była chyba najlepsza. Ale co miałem wtedy założone - nie pamiętam. Chyba to, co napisałem.

Edytowane przez ryszardo
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.