Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam do porównania.

Ostatnia fotka od Damiana Peacha.

76cm R-C + ASI 290MM

 

 

Szczerze? Nie ma przepaści między poziomem szczegółu tego zdjęcia a tym co jest prezentowane w naszym wątku ze znacznie mniejszych teleskopów :)

Myślę, że spokojnie jesteśmy w stanie osiągnąć lepszy poziom detalu w tym roku z PL, tylko trzeba trafić na dobre warunki :)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Wrzucam do porównania.

Ostatnia fotka od Damiana Peacha.

76cm R-C + ASI 290MM

 

 

Szczerze? Nie ma przepaści między poziomem szczegółu tego zdjęcia a tym co jest prezentowane w naszym wątku ze znacznie mniejszych teleskopów :)

Myślę, że spokojnie jesteśmy w stanie osiągnąć lepszy poziom detalu w tym roku z PL, tylko trzeba trafić na dobre warunki :)

Czyli jeżeli tylko pogoda na Ziemi i pogoda na Marsie nie splata nam figla to możemy tu na forum niedługo zobaczyć najlepsze zdjęcie Marsa w historii polskiego astrofoto planetarnego? Ja byłbym za takim obrotem spraw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem do 3.30 Marsa newtonami 9" F7,2 i 6"F10. Fajne warunki, seeing momentami dosyć dobry chociaż ciężko mi jest określić jego wartość obserwując Marsa, jeszcze tego dobrze nie ogarnąłem, na Księżycu widzę to od razu, może dlatego, że szczegóły księżycowe są bardziej wyraźne, kontrastowe a marsjańskie to po prostu kolorowe plamy. 

 

9" lustro (tak naprawdę 10" ale przesłonięte do 9) pokazało więcej i wyraźniej niż "planetarne" 6". Używałem głównie pow. 184x, ale pod sam koniec sesji, kiedy Mars był wyżej nawet 270x było w pełni użyteczne. Wszystko z nasadką bino. 

Widok taki sam jak na zdjęciu Loxley'a, może ciut mniej szczegółów po lewej stronie tarczy (patrząc na zdjęcie, które Loxley ustawił w prawidłowej, naturalnej pozycji). Zwłaszcza Sinus Sabaeus i Sinus Meridiani ostro, ciemnym paskiem odcinały się od tarczy Marsa. Śliczny widok. 

 

Dzisiaj idę wcześniej spać żeby wstać o trzeciej w nocy i obserwować jak już Mars będzie wysoko - to naprawdę klucz do udanych obserwacji planetarnych i księżycowych - wysokość obiektu na niebie. 

Zapowiada się super opozycja, oby pogoda dopisała. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Czapa polarna widocznie mniejsza niż miesiąc temu (przy podobnym ułożeniu planety) - na zdjęciu z godziny 4:32 zarejestrowała się z całkiem ciekawymi szczegółami :)

Genialna praca. Tak, praca, bo mówienie o świetnych zdjęciach byłoby niedowartościowaniem ich. 

Gratuluję, Łukasz. To bardzo wysoki poziom planetarnej astrofotografii. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Mars z dzisiejszego poranka - 20 sierpnia 2020

W.O.W. 14" pokazało pazur. Z tego co pamiętam to posiadasz również barlowa x5. Sprawdzałeś jakby to wyszło przy f/20?

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Czapa polarna widocznie mniejsza niż miesiąc temu

To przez ten efekt cieplarniany...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cyberboss napisał:

W.O.W. 14" pokazało pazur. Z tego co pamiętam to posiadasz również barlowa x5. Sprawdzałeś jakby to wyszło przy f/20?

Już nie mam tego 5x :) Ale nawet 3x to jest już tak na granicy. Nie ma co przeginać, 4200 przy pikselu 2,4 um daje wystarczającą skalę :)

 

48 minut temu, HAMAL napisał:

Jak na razie Uno-Foto-Marso-Polo :) 

Dzięki, ale myślę że wiele osób nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w temacie Marsa i zobaczymy jeszcze lepsze fotki. 

W końcu opozycja przed nami i "czerwony" jeszcze urośnie ponad 4''

 

1 godzinę temu, Wojsa napisał:

sprawdzałeś jak duży jest najdrobniejszy detal? chyba coś około 100km na oko

Trudno powiedzieć. Trzeba by to było policzyć na spokojnie :)

 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Mam takie pytanie. Kiedy obserwuje Mars przez teleskop jest on u mnie mocno rozswietlony i raczej zolty niz czerwony, nie widac zadnych "szczegolow" jego tarczy. Probowalem bez filtra i z filtrem planetarnym GSO (zolty), praktycznie nie ma roznicy. Teleskop to refraktor 102/660. Czy moze to byc spowodowane prowadzeniem obserwacji z balkonu w miescie i kiepskim seeingiem? Sorki za brak polskich znakow.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kondz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.