Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.08.2020 o 05:07, kondz napisał:

Czesc. Mam takie pytanie. Kiedy obserwuje Mars przez teleskop jest on u mnie mocno rozswietlony i raczej zolty niz czerwony, nie widac zadnych "szczegolow" jego tarczy. Probowalem bez filtra i z filtrem planetarnym GSO (zolty), praktycznie nie ma roznicy. Teleskop to refraktor 102/660. Czy moze to byc spowodowane prowadzeniem obserwacji z balkonu w miescie i kiepskim seeingiem? Sorki za brak polskich znakow.

 

Pozdrawiam

Detali takich jak na zdjęciach nie zobaczy się. Ale czapę polarną oraz większe ciemniejsze i jaśniejsze obszary powinno być widać. Trzeba jednak zastosować okular o małej ogniskowej (np. 5mm) i soczewkę Barlowa 1.5x albo 2x. Jeśli nie widać było tych podstawowych detali, to może Mars był jeszcze nisko nad horyzontem, albo faktycznie słabe warunki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, karp_killer napisał:

Telefonem

 

2020-09-03, Sky-Watcher BKP 130/650, EQ2, okular 2,5mm, niebieski filtr Musan (aliexpress). Xiaomi Redmi Note 7, Open camera, PIPP, Stakkert (6% z 5000 klatek video), Registax, Photoshop.

 

ale, że jak?!? że na EQ2, że telefonem i do tego może jeszcze prowadzony ręcznie?? :D 

 

to ja się obstawiam sprzętem (budżetowym oczywiście) które nawet mój tępy łeb nie jest w stanie ogarnąć, kamerki, barlowy, statywy z motorkami a tu takie cuda... Granuluję! Zawsze uważałem, że small budget astrophotography jest możliwa!! :D (planetarna oczywiście)

 

i do tego ciągle te chmury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ŁukaszBar napisał:

ale, że jak?!? że na EQ2, że telefonem i do tego może jeszcze prowadzony ręcznie?? :D 

 

to ja się obstawiam sprzętem (budżetowym oczywiście) które nawet mój tępy łeb nie jest w stanie ogarnąć, kamerki, barlowy, statywy z motorkami a tu takie cuda... Granuluję! Zawsze uważałem, że small budget astrophotography jest możliwa!! :D (planetarna oczywiście)

 

i do tego ciągle te chmury...

Zdarzało się na AZ z ręcznym przesuwaniem co kilkanaście sekund, ale tu było EQ2 z napędem w jednej osi. 

I dzięki! 

 

Gdyby nie chmury, tłukłbym Pacmana; próbuję dokończyć od 2 tygodni (DSy też są możliwe przy świadomości ograniczeń sprzętu: https://baba.budowaniestron.pl/).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z krótkich obserwacji wizualnych, testowałem maka 127 z nowym montażem. Z tanim Plosslem GSO 12 mm bez problemu widziałem czapkę polarną i zarys struktury (Terra Sirenum), a warunki były naprawdę kiepskie. Już nie mogę się doczekać opozycji!

 

CalSky:

1065202384_Zrzutekranu2020-09-3o23_38_11.png.53cf3a2b31e063bdaa9e6c518a879243.png

 

 

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka Marsa sprzed 2 dni.

Zaledwie 7% materiału z 6000 klatek.

Zmieniłem również całkowicie sposób obróbki, delikatne wyostrzanie w PS i dopiero potem

zabawa z dekonwulacją w AI. Niestety mam tendencje do przeprocesowywania fotek :(

Również próba pozbycia się (softowo) tego paskudnego artefaktu - oringu, który występuje

na większości fotek Marsa w tym roku.

Co do artefaktu mam zdanie, że jest on spowodowany gwałtownym spadkiem jasności

obrzeży planety przy marnym seeingu. Nie zauważyłem, żeby powstawał podczas obróbki

czy samego wyostrzania, jest to raczej efekt stackowania przesuwającego się obszaru pomiędzy

kolejnymi klatkami. 

Untitled-1.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.