Jump to content
diver

NGC7538 (Lagoon Nebula)

Recommended Posts

Mała? ty weź to odwołaj zanim jej rzecznik się do Ciebie zwróci :D :P

Zastanawia mnie kolor, wiemy, że u Ciebie kolory przypadkiem nie wychodzą, czemu Ona ma taki  :uhm:

Wyszło jak zawsze fajnie :)

• Like 1
  • Thanks 1

Sławek nie pogniewaj się, ale wersja kolor zupełnie do mnie nie przemawia. Za to b/w jest super!

• Thanks 1

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Z takim filtrem:

astronomik_cls_trans.png

Nie ma się co dziwić...

Ale gdybyś użył UHC-S nie dostał byś Ha żółtego :uhm:

Myślisz że powyższy filtr po prawidłowym z balansowaniu barw na gwiazdach będzie właśnie dawał Ha żółte?

3 godziny temu, HAMAL napisał:

prawidłowym z balansowaniu barw na gwiazdach

Musiałbyś zdefiniować, co to w ogóle oznacza. 

BTW: gdzie tu jest Ha? Nie widzę osobnego kanału, a mgławica pewnie ma też trochę OIII...?

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Musiałbyś zdefiniować, co to w ogóle oznacza. 

A proszę Cię bardzo :) po ostatnim Twoim temacie zakładałem, że znasz zagadnienie :)

Posted (edited)
Godzinę temu, HAMAL napisał:

A proszę Cię bardzo :) po ostatnim Twoim temacie zakładałem, że znasz zagadnienie :)

Dla mnie to równie sztuczne, jak domalowywanie nieistniejącego szczegółu na mgławicy tylko dlatego, że *wiemy* jak powinna wyglądać.

Jeśli masz gwiazdę o kolorze białym, a zrobisz jej zdjęcie RGG (kanał zielony zamiast niebieskiego) to będzie na zdjęciu taka jakaś żółta. Teraz na siłę robienie z tej żółci znowu bieli to praktycznie dodawanie do kanału B sygnału, który w rzeczywistości się nie zarejestrował. Równie dobrze można zamieniać gwiazdy z kalafiorów na punkty, bo przecież "wiesz" że montaż trochę ci wlecze, soczewki są ściśnięte a obiektyw ma lekką komę... Albo z szumu wyczarowywać niezarejestrowany detal, bo przecież wiadomo, jak obiekt wygląda na zdjęciach z internetu. Jednym słowem: jak dla mnie trochę za dużo pędzla w takiej fotografii...

Edited by Behlur_Olderys
  • Like 1

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Dla mnie to równie sztuczne, jak domalowywanie nieistniejącego szczegółu na mgławicy tylko dlatego, że *wiemy* jak powinna wyglądać.

Jeśli masz gwiazdę o kolorze białym, a zrobisz jej zdjęcie RGG (kanał zielony zamiast niebieskiego) to będzie na zdjęciu taka jakaś żółta. Teraz na siłę robienie z tej żółci znowu bieli to praktycznie dodawanie do kanału B sygnału, który w rzeczywistości się nie zarejestrował. Równie dobrze można zamieniać gwiazdy z kalafiorów na punkty, bo przecież "wiesz" że montaż trochę ci wlecze, soczewki są ściśnięte a obiektyw ma lekką komę... Albo z szumu wyczarowywać niezarejestrowany detal, bo przecież wiadomo, jak obiekt wygląda na zdjęciach z internetu. Jednym słowem: jak dla mnie trochę za dużo pędzla w takiej fotografii...

Co więc proponujesz? :)

Nic. Tylko nie używać słowa "prawidłowe" odnośnie jakiegokolwiek balansowania bieli. 

• Like 1

14 godzin temu, HAMAL napisał:

Zastanawia mnie kolor, wiemy, że u Ciebie kolory przypadkiem nie wychodzą, czemu Ona ma taki  :uhm:

A jaki według Ciebie powinna mieć? :)

12 godzin temu, wessel napisał:

Sławek nie pogniewaj się, ale wersja kolor zupełnie do mnie nie przemawia.

W takim razie Maciej jaka "wersja kolor" przemówiłaby do Ciebie bardziej? Coraz lepiej majstruję narzędziami do obróbki, to może postaram się coś podkolorować. :)

Panowie, bardzo dziękuję za słowa przychylnej krytyki. Bardzo jednak proszę, żeby ta krytyka była po prostu rzeczowa. Czyli jaki ten kolor powinien być? ;)

13 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Z takim filtrem:

astronomik_cls_trans.png

Nie ma się co dziwić...

To rzeczywiście mój filtr. Mógłbyś Bartek objaśnić swoją tezę jakoś tak mniej enigmatycznie, a bardziej rzeczowo? Zadam dodatkowe pytanie naprowadzające: czemu to "nie ma co się dziwić"? Co więc ten filtr "zrobił" z kolorem mgławicy?

1 minutę temu, diver napisał:

To rzeczywiście mój filtr. Mógłbyś Bartek objaśnić swoją tezę jakoś tak mniej enigmatycznie, a bardziej rzeczowo? Zadam dodatkowe pytanie naprowadzające: czemu to "nie ma co się dziwić"? Co więc ten filtr "zrobił" z kolorem mgławicy?

Muszę trochę jeszcze poprogramować, żeby Ci to pokazać ;)

18 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

nie używać słowa "prawidłowe" odnośnie jakiegokolwiek balansowania bieli. 

Przykro mi, ale nie masz wyłączności orzekania w takich kwestiach :)

2 minuty temu, HAMAL napisał:

A kto ma? :)

Są ludzie którym się wydaje, że gdy im przedstawisz 100 argumentów a oni powiedzą " nie zgadzam się" jesteś zobowiązany szukać argumentu 101 i dalej błagać ich aby uznali twoją rację bo inaczej poległeś, tu mamy taki przypadek :)

13 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Muszę trochę jeszcze poprogramować, żeby Ci to pokazać ;)

A tak opisowo nie da się? ;) Ale ok, czekam więc na wyniki Twojego programowania.

2 minuty temu, HAMAL napisał:

Są ludzie którym się wydaje, że gdy im przedstawisz 100 argumentów a oni powiedzą " nie zgadzam się" jesteś zobowiązany szukać argumentu 101 i dalej błagać ich aby uznali twoją rację bo inaczej poległeś, tu mamy taki przypadek :)

No dobra, jaki więc kolor powinna mieć "moja" mgławica? :)

To ja się Ciebie pytam :D nie odpisałeś mi na 2 post w tym temacie :) 

U Ciebie kolory są przypadkowe czy są wynikiem jakiś uwidzianych zabiegów mających na celu najmniejsze ingerowanie w materiał i wypracowanym warsztatem oddać natywną rejestrowaną rzeczywistość  ?

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Pytałeś mnie co proponuję, to moja propozycja, nie orzeczenie.

Co nie zmienia faktu, że balansowanie kolorem tylko po to, żeby wyglądało tak, jakby zdjęcie było robione *innymi filtrami* dla mnie jest równoznaczne z malowaniem pędzlem.

Jak robisz filtrami RGB to może i jest jakiś wyróżniony balans bieli. Ale jak masz filtr CLS? Albo Narrowband? Jakie mają być wtedy kolory? Moim zdaniem: dowolne. 

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Jak robisz filtrami RGB to może i jest jakiś wyróżniony balans bieli. Ale jak masz filtr CLS? Albo Narrowband? Jakie mają być wtedy kolory? Moim zdaniem: dowolne. 

Próbuje sobie na to pytanie odpowiedzieć od lat :D może Ty na nie odpowiesz w jakiś fajny sposób :) np swoimi symulacjami

12 minut temu, HAMAL napisał:

Próbuje sobie na to pytanie odpowiedzieć od lat :D może Ty na nie odpowiesz w jakiś fajny sposób :) np swoimi symulacjami

Ja już na nie odpowiedziałem przed chwilą. Można to nazwać postulatem względności barw: w ogólnym przypadku dowolnych filtrów nie istnieje wyróżniony balans bieli zdjęcia astrofoto. Takie jest oczywiście tylko moje, być może odizolowane zdanie. Które być może kiedyś zmienię;)

36 minut temu, HAMAL napisał:

Są ludzie, którzy lubią dyskusję na argumenty, i nie szukają racji, tylko czerpią przyjemność z retorycznego fechtunku ;) przynajmniej dopóki nie pojawiają się argumenty ad personam...

• Like 1

Posted (edited)

Mam fajny przykład z szukania balansu kolorów dla ASI224 :D

Wziąłem se Księżyc, z balansowałem se R i B na 65 i 80 prawie nie ma dominanty, jest dobrze

Color01.png.ed0208166f9bbcad9c608b3076a425f5.png

zadowolony ruszyłem do pomarańczowej gwiazdy no i zoonk, bo tu kamerka potrzebowała 68 i 55 :uhm: bo na tamtych parametrach szit był jakiś

Color02.png.3646ec73e868c248e080f8bc04cb3950.png

dobra, ide do gwiazdy żółto-białej i znowu zoonk :hmmm: dla prawidłowego koloru musiałem dać wartości 84 i 52

Color03.png.9602cd287cc782ff436670af26fe2aa2.png

wiem :D biała !!!  co jest? 76 i 68 trzeba :uhm:

Color04.png.83c47c33127f5fb0ba125adc2e591570.png

może inaczej, w dzień zbadam :D no w mordę 69 i 74 :notify:

Color05.png.d066ee2cae6a368952eadd985c38935e.png

może inny sposób :uhm: wiem, w nocy bede robił !!! czasy 10s w mroku !!! no i 70 i 65 :uhm:

Color06.png.5116f241cc59a97c8b494f4564e1f9e7.png

może inne obiekty w totalnej ciemności i gain jak przy DS?  60 i 85 jeszcze lepiej :hmmm:

Color07a.png.ad13e23adc8ab4ee171be2ba9cdd0328.png

taka mała historyja :D z tymi kolorami to jest jazda :)

Edited by HAMAL
  • Like 1

16 godzin temu, HAMAL napisał:

Twoje pytanie poprzedza teza, że mgławica ma kolor nie "taki jak trzeba".

Godzinę temu, HAMAL napisał:

To ja się Ciebie pytam :D nie odpisałeś mi na 2 post w tym temacie :) 

U Ciebie kolory są przypadkowe czy są wynikiem jakiś uwidzianych zabiegów mających na celu najmniejsze ingerowanie w materiał i wypracowanym warsztatem oddać natywną rejestrowaną rzeczywistość  ?

Trochę bierzesz mnie "pod włos", ale ok. ;)

Pisałem wielokrotnie, że unikam jak ognia jakiegoś renderingu w celu osiągnięcia  np. "pięknych" efektów" kolorystycznych. Na przykład jakoś na siłę "wyczerwieniania" mgławicowych obszarów HII w materiale zebranym na mojej kolorowej przecież matrycy. Przy obróbce materiału wyznacznikiem "poprawności" kolorystycznej obrazka są dla mnie "prawidłowe" kolory wizualne gwiazd. O tym już też kiedyś rozmawialiśmy. Uważam, że "próba gwiazd" jest próbą najwyższego rzędu, a dobre i ładne odwzorowanie kolorów gwiazd wcale nie jest łatwe. Szczególnie wtedy, gdy mamy kiepskie warunki atmosferyczne lub rosę na lustrach, które są źródłem dyfrakcji i potrafią nieźle masakrować kolorystycznie obrazy gwiazdek.

Poniżej kopia obrazka z przedmiotowego obszaru nieba, wzięta z CDS. Ponawiam pytanie do Ciebie: CO JEST U MNIE NIE TAK W KOLORZE GWIAZDEK I/LUB W KOLORZE NGC7538? ;)

NGC7538_CDS.jpg.e6797e2694fb8d7554576ddc275f7e21.jpg

A tak w ogóle to bardzo fajnie, że to przy okazji mojego materiału z NGC7538 taka fajna dyskusja o odwzorowaniu kolorów się wywiązała. :)

Chętnie "posłucham" dalej... Dawajcie Panowie! ;)