Jump to content
diver

NGC7538 (Lagoon Nebula)

Recommended Posts

19 godzin temu, Marek_N napisał:

Skoro wrzuciłeś w tor optyczny filtr blokujący sporą część pasma, to nic dziwnego, że oprogramowanie dało domyślnie zły wynik.

Tak, ale blokowane są pasma dalekie od czerwonego. Skąd więc "domyślnie" zły wynik? Stakuję w DSS, a całą obróbkę prowadzę w PIX. Które oprogramowanie daje "domyślnie" zły wynik i na jakiej zasadzie?

Jeśli masz skalibrowany monitor, to przygotuj i wyświetl na nim ColorChecker'a. Zrób mu zdjęcie kamerą + CLS. Przy pomocy DNG Profile editor przygotuj profil kolorystyczny - do użycia w PS i LR. Zastosuj go na finalnym zdjęciu - w miarę przywróci rzeczywiste kolory (bo tego co zablokowałeś to w 100% odtworzyć sie nie da + błąd monitora).

Uuu, ależ to kupa roboty... Przepraszam, ale co to są PS i LR?

I wszystko gra - gwiazdy są czerwone i turkusowe.

To oznacza, że wszystko gra? Turkus gwiazd oczywiście wynika z zielonej dominanty z matrycy, która trzeba usunąć. Ale za cenę czerwieni (a raczej różowości) gwiazd mam na siłę "kupić" czerwień mgławicy? Raczej nie... A właściwie never, never. ;)

Kolor emisji H-alfa (choć pierwiastków w mgławicy świeci więcej) zostanie zmapowany na "jakiś" kolor leżący w wybranej przestrzeni barwnej.

Zmapowany na jaki i na jakiej zasadzie?

Chodziło mi o to, że monitor nie jest w stanie wyświetlić koloru emisji H-alfa (choć jest go w stanie zasymulować).

A ja sądziłem z odwzorowaniem barw w "ustalonej" przestrzeni RGB dzieje się dużo już wcześniej, zanim obrazek trafi do oczu za pośrednictwem monitora. Czyli już na etapie zbierania materiału na matrycy, a potem na etapie jego przetwarzania. Naprawdę chodzi tylko o monitor?

Więc o ile o poprawny kolor gwiazd można zadbać, o tyle mgławicę bym  zostawił w kolorze Ładnym ;).

Tej sentencji nie rozumiem zupełnie.

@Marek_N, naprawdę jesteś przekonany, że brak czerwieni mgławicy na moim wynikowym obrazku jest spowodowany wyłącznie zastosowaniem przeze mnie filtra CLS?

Edited by diver

15 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jestem już nudny, ale pokaż proszę surówkę bez redukcji tła? Co to w ogóle jest redukcja tła w Pix?

Bartek, dla Ciebie wszystko! No, prawie... ;)

Po co redukcja tła? A po co szara poświata na "artystycznej" fotce wynikowej?

Poniżej klatka po STF i mocnej saturacji barw. Już bez redukcji tła.

Bardzo mi miło, że moje materiały służą Ci jako materiał do testowania Twojego symulatora. :) Stale jednak liczę na dowód, że stosowanie filtra CLS odziera mgławice HII z czerwieni. Bo przecież od tego cała dyskusja się zaczęła. Bartek, nie zmieniaj tematu, tylko dawaj na to dowód! Bo nie wiem, czy mam filtr CLS zdejmować, czy jednak używać go dalej. :icon_razz:

NGC7538_klatka2_2000_1500.thumb.jpg.342e380c5f45392c0828c1c2ce8833ea.jpg

58 minut temu, diver napisał:

Stale jednak liczę na dowód, że stosowanie filtra CLS odziera mgławice HII z czerwieni. Bo przecież od tego cała dyskusja się zaczęła. Bartek, nie zmieniaj tematu, tylko dawaj na to dowód! Bo nie wiem, czy mam filtr CLS zdejmować, czy jednak używać go dalej.

Najprościej zrobisz ściągając filtr i powtarzając fotkę ;)

Jeśli okaże się, że to nie wina filtra - no, to będzie naprawdę ciekawy zwrot akcji ;)

Ale znając życie prawdziwy powód jeszcze nas zaskoczy :)

co do fotki: przyznaj, że mgławica jest nieco bardziej zaczerwieniona, niż ta bez redukcji? 

Ja wiem, po co jest redukcja tła tylko nie byłem pewien, co Pix robi dokładnie. Zdejmowanie tła to też zabawa balansem kolorów... I teraz jeśli tło bez filtra jest pomarańczowawe, to z filtrem wycinającym żółć tło zostanie jakieś takie czerwonawe...

A może ta mgławica po prostu jest taka pomarańczowa? ;)

Tam jest trochę OIII, więc kolor może iść trochę w stronę zieleni przez to... Ale to już takie totalne zgadywanie bez potwierdzenia. 

w każdym razie zagadka jest świetna 

5 godzin temu, diver napisał:

Tak, ale blokowane są pasma dalekie od czerwonego. Skąd więc "domyślnie" zły wynik? Stakuję w DSS, a całą obróbkę prowadzę w PIX. Które oprogramowanie daje "domyślnie" zły wynik i na jakiej zasadzie?

W pliku Raw bądź w Fits jest tylko informacja o intensywności piksela. Informacje o tym jak te wartości zamienić na kolor zawiera profil. Dokładnie posiada on informacje o czułości spektralnej matrycy i filtrów RGB, dzięki czemu wie, na jaki konkretnie kolor, zamienić intensywność składowych RGGB z maski Bayera. W zwykłej fotografii korzystając wtedy z balansu bieli, można ustalić poprawną kolorystkę z uwzględnieniem koloru oświetlenia.

Problem w tym że kolorowa kamera astronomiczna, to urządzenie gdzie praca z kolorem nie jest kluczowa - Po prostu kolor będzie dowolny, jaki się tylko twórcy podoba.

Jeśli Twórca ma ambicje żeby jego zdjęcie odzwierciedlało realne kolory kosmosu to:

- przechodzi do wątku Jesiona, opisującego kalibrację / profilowanie przy pomocy kolorów gwiazd referencyjnych,

- nie używa filtrów blokujących część pasma - albo chce poprawny kolor albo usunąć światło lamp sodowych.

Podsumowując. Ani DSS ani Pix nie ma pojęcia prawdziwym o kolorze, ponieważ nie posiadają profilu do zestawu matryca + filtry. Ustalenie (poprawnej) kolorystyki leży po stronie użytkownika.

A ja sądziłem z odwzorowaniem barw w "ustalonej" przestrzeni RGB dzieje się dużo już wcześniej, zanim obrazek trafi do oczu za pośrednictwem monitora. Czyli już na etapie zbierania materiału na matrycy, a potem na etapie jego przetwarzania. Naprawdę chodzi tylko o monitor?

W pliku Raw czy Fits nie ma zawartej żadnej przestrzeni barwnej. Ta jest nadawana przy eksporcie do Tifa czy Jpega.

To oznacza, że wszystko gra? Turkus gwiazd oczywiście wynika z zielonej dominanty z matrycy, która trzeba usunąć. Ale za cenę czerwieni (a raczej różowości) gwiazd mam na siłę "kupić" czerwień mgławicy? Raczej nie... A właściwie never, never.

Korzystając z modelu kolorów HSL, dostosowałem kolorystykę gwiazd do referencyjnej z tabelki Behlura (turkusowo-różowej) poprzez zmianę odcienia (hue), co spowodowało że mgławica otrzymała kolor czerwony. Normalnie zrobiły by to profil dla zestawu kamera + RGB + CLS.

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

A może ta mgławica po prostu jest taka pomarańczowa? ;)

Tam jest trochę OIII, więc kolor może iść trochę w stronę zieleni przez to... Ale to już takie totalne zgadywanie bez potwierdzenia. 

To jest mgławica emisyjna - nie może być pomarańczowa.

Generalnie jest tam głęboka czerwień (H-alfa, NII i SII) oraz turkus (H-beta i OIII). 

Turkus to barwa dopełniająca (tj. dla naszego mózgu taka sama jak złożenie zielonego z niebieskim), przeciwstawną do czerwieni. Addytywne mieszanie turkusu z czerwienią daje barwę.... białą.

Innymi słowy Turkus desaturuje Czerwień - robi z niej np. intensywny Róż :)

Edited by Marek_N
  • Like 1

W dniu 28.05.2020 o 05:44, Marek_N napisał:

Chodziło mi o to, że monitor nie jest w stanie wyświetlić koloru emisji H-alfa (choć jest go w stanie zasymulować). Więc o ile o poprawny kolor gwiazd można zadbać, o tyle mgławicę bym  zostawił w kolorze Ładnym ;).

Z tego powodu uważam, że kolor emisji H-alpha jest wedle uznania autora. Widziałem zdjęcia z filtrem CLS, które miały typowe czerwienie, więc może to jednak kwestia obróbki.