Skocz do zawartości

Projekt "Tripier"


Lynx

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na słąbą stabilnosć i wątpliwą jakość Chińskich statywów pod montaż, a także wysokie ceny oryginalnych statywów kolumnowych,

zacząłem niedawno myśleć o skonstruowaniu czegoś na własną rękę.
Wzoruję się na statywach kolumnowych kilku producentów dostosowując konstrukcję aby obniżyć koszty wykonania bez utraty jakości.
Zakupiłem już rurę fi 150 oraz 3 nogi o średnicy 60mm, wykonaną mam już płytkę montażową pod CEM60.

Cały plan konstrukcyjny powstaje w Inventorze.

Zaplanowałem sobie wykonanie "wieńca" do połączenia nóg w 3D ale kiedy usłyszałem cenę formatki aluminiowej oraz cenę obróbki CNC złapałem się za głowę i pewny jestem że nie tędy droga.
Myślę o odlaniu kilku elementów z aluminium ale najpierw muszę się dowiedzieć ile weźmie firma odlewnicza, jeśli za drogo, zrobię to sam lub wezmę pod uwagę plan "B" czyli wykonanie tego wszystkiego z ogólnie dostępnych elementów konstrukcyjnych jak rury i ceowniki. Chciałbym też aby konstrukcja była "powtarzalna" z możliwością wykonania na zamówienie z płytami mocowania pod inne montaże.
Projekt nie uwzględnia jeszcze usztywnienia nóg na dole kolumny ponieważ jeszcze nad nim pracuję a chciałbym żeby wzmocnienia chowały się wewnątrz przy składaniu nóg.
 

Tripier.jpg

Głowica statywu 1 środek mocowanie.jpg

Edytowane przez Lynx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, wessel said:

Wykonaj to od razu jako element spawany ze stali nierdzewnej. Nie jest jakoś kosmicznie drogo, ale za to ładnie i mocno.

Też o tym myślałem ale najpierw dowiem się ile będzie za odlew.. 
Myślałem o opcji pierścień i dospawane "uszy" do montażu nóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, MateuszW said:

Jaki sens ma ta kolumna poza zwiększeniem masy statywu?

Ja bym zdecydowanie pogrubił ten wieniec/łącznik, bo to na nim będziesz miał największe ugięcia.

Kolumna zwiększy sztywność całej konstrukcji i pozwoli na regulowanie wysokości.

Ramiona wieńca/łącznika mają 10 mm grubości, to powinno wystarczyć, zawias będzie blokowany śrubą z dźwignią.

 

1 hour ago, wessel said:

Kawałek rury z dospawanymi uszami. Odlew będzie kruchy albo drogi :) 

Biorę to pod uwagę.

Edytowane przez Lynx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt. Z ciekawością będę tu zaglądał. 

 

Ja mam ten tańszy tripier ioptrona. Ogólnie jest bardzo fajny i zgrabny. Ma 2 wady.

1. Sposób w jaki się go poziomuje. Niewygodne i mało precyzyjne. Lepiej jakby można było regulować same stopki. 

2. Dźwignie przesuwne do dokręcania elementów sa chyba stworzone pod dziecięce dłonie. Słaby uchwyt, wrzynaja się w palce przy próbie mocniejszego dokręcenia. 4cm dluzsze i nie byłoby tematu. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lynx napisał:

Kolumna zwiększy sztywność całej konstrukcji i pozwoli na regulowanie wysokości.

Ramiona wieńca/łącznika mają 10 mm grubości, to powinno wystarczyć, zawias będzie blokowany śrubą z dźwignią.

Nie widzę powodu dla którego ta kolumna miałaby cokolwiek usztywnić. Gdyby ją uciąć poniżej łącznika to byłoby to samo. Rozumiem że to mocowanie rozpórki nóg, ale przecież klasyczny "talerz" ze śrubą do łącznika jest idealnie sztywny.

Istotnie będzie regulacja wysokości tylko po co? I tak ten montaż nie da rady pracować za południkiem, więc nie ma po co oddalać go od nóg (np w EQ6 to by akurat było fajne i przydatne).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Sebastianus said:

Jak będzie wyglądało poziomowanie tego statywu? 

Poziomowanie będzie możliwe za pomocą dolnych usztywnień, zmieniając długość odsuwasz nogę i tym samym przechylasz kolumnę w tą stronę.
Na płycie montażowej będzie kompas i oczko do poziomowania..

 

6 hours ago, MateuszW said:

Nie widzę powodu dla którego ta kolumna miałaby cokolwiek usztywnić. Gdyby ją uciąć poniżej łącznika to byłoby to samo. Rozumiem że to mocowanie rozpórki nóg, ale przecież klasyczny "talerz" ze śrubą do łącznika jest idealnie sztywny.

Istotnie będzie regulacja wysokości tylko po co? I tak ten montaż nie da rady pracować za południkiem, więc nie ma po co oddalać go od nóg (np w EQ6 to by akurat było fajne i przydatne).

Tripier ten powstaje w tym samym celu w jakim powstały inne, nie użyjesz to nie będziesz wiedział jaka jest różnica.
Poprostu dla cięższych setupów zwykły statyw jest zbyt wiotki i trzeba coś mocniejszego.
Mam statyw oryginalny iOptrona i dopiero po przeróbkach uzyskał jako taką sztywność ale to za mało żeby utrzymać stabilnie 40kg ciężaru.

Edytowane przez Lynx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Sebastianus said:

No to czekam na seryjną produkcję. Jak będzie mniej kosztował mniej niż losmandy hd tripod to kto wie...

Jeśli się uda zejść poniżej ceny wielkoseryjnych odpowiedników i jakoś wypracować sposób produkcji to na pewno będzie na zamówienie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lynx napisał:

Mam statyw oryginalny iOptrona i dopiero po przeróbkach uzyskał jako taką sztywność ale to za mało żeby utrzymać stabilnie 40kg ciężaru.

Sorki za offa. Możesz powiedzieć co zmodyfikowałeś? Zdjęcie i opis mile widziane ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Tayson said:

Sorki za offa. Możesz powiedzieć co zmodyfikowałeś? Zdjęcie i opis mile widziane ;-)

Okazało się że nogi które są wyciągane aby zwiększyć wysokość statywu były na końcach tylko rozkielichowane bez zniwelowania luzu.
Na końcach wewnętrznych rur zrobiłem coś w rodzaju opaski żeby zniwelować ten luz. Nie robiłem zdjęć ale na rysunku zaznaczyłem na czerwono
Musiałem też podociągać śruby mocujące nogi bo to też miało wpływ.

Untitled-1.jpg

Edytowane przez Lynx
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.