Jump to content

Kolejny dziwny kamień


Pabami
 Share

Recommended Posts

Zainteresowałem się ostatnio kamieniem, który przez kilka ostatnich lat spokojnie leżał sobie na półce. Zapytałbym googla.... gdybym tylko wiedział o co zapytać.

 

Znalezisko zostało przywiezione kilka lat temu z Niemiec z miasteczka Kalbach (okolice Budingen). Kamień bardzo przypomina szkło... łupie się podobnie i ma kolor czarny. Gdy popatrzy się pod silne światło daje piękny zielony kolor a w środku widać zatopione grudki "czegoś". Załączam zdjęcia... niestety kiepskiej jakości bo robione telefonem <_< ale jak będe miał dostępne do jakiegoś lepszego aparatu dam lepsze fotki.

Zdj&#281;cie_23_.jpg

Zdj&#281;cie_26_.jpg

Link to comment
Share on other sites

No tak... kamienie są szklane, zdjęcia się teraz robi telefonem, ach ten XXI wiek wszystko jakieś plasticzne się wydaje :blink:

 

 

A na dodatek pomroczność jasna występuje...

 

Napisałem, że kamień PRZYPOMINA szkło... mając na myśli właściwości fizyczne. Co do robienia zdjęc telefonem to nie każdy ma pod ręką 300D. I nie każdego na niego stać.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tak przy okazji to 300D jest "kupiany" do makro bo wymaga specjalnego i drogiego obiektywu a poprzednie "bzykadełko" Nikonik CP-4500 ostrzyło od centymetra i miało wypasione makro w standarcie, wracając do tematu geologicznego po filozoficznym przerywniku z postu powyżej to to czarne to raczej obsydian lub inne szkliwo wulkaniczne a to zielone przypominające na fotce tej jakości gęsią kupę może być np tektytem z rodzaju butelkowo-zielonych Mołdawitów, połóż go na skaner i zrobisz fotę z kalsą o komórkę używaj do komórczenia i 300D do tego nie potrzebne, wystarczy trochę szarych komórek rozruszać :banan:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Od razu lepiej, teraz widać że to Obsydian całą gębą, znajomy przełom muszlowy i specyficzna iryzacja zwietrzeniowa nie pozostawiają cienia wątpliwości :Salut:

To naturalne szkliwo wulkaniczne :Beer:

Link to comment
Share on other sites

No to sprawa wyjaśniona :Beer: teraz tylko trzeba zajrzeć do wnętrza. Jutro coś pokombinuje. Zwykłe doświetlenie halogenem z góry dało marne efekty (wizualnie przy tej lampce można spokojnie obejrzeć sobie to co siedzi wewnątrz).

Link to comment
Share on other sites

No to sprawa wyjaśniona  :Beer: teraz tylko trzeba zajrzeć do wnętrza. Jutro coś pokombinuje. Zwykłe doświetlenie halogenem z góry dało marne efekty (wizualnie przy tej lampce można spokojnie obejrzeć sobie to co siedzi wewnątrz).

 

może spróbuj doświetlić od spodu? i złapać makro przy krawędzi, albo może filtr polaryzacyjny by pomógł jak masz?

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Trudno ędzie to zrobić, bo matryca CCD w skanerze rejestruje światło, które odbija się od oświetlanego lampą obiektu, a kiedy światło odbija się od razu na powierzchni kamienia, wtedy nie wychodzi. Nie wiem, jak to zrobić, by było widać wnętrze, pewnie jakoś się da, ale to już wyższy stopień zaawansowania...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Przyłóż do tego cieńszego od góry małą ale mocną latarkę na białe diody tak zeby nie świecić w skaner tylko w próbkę i zobaczysz na skanerze wnętrze jak złoto.

 

Ps. Na robienie fotek skanerem wpadłem przypadkiem jak mi kumpel dla kawału schował tam klucze od firmy, skaner po zamknięciu się aktywował i zrobił ładną fotkę pęku kluczy.

Link to comment
Share on other sites

Ja też robię fotki skanerem. Nie mam aparatu cyfrowego, to trzeba sobie jakoś radzić. Na przykład zdjęcie gałęziaka robiłem na forum grzybowe.

Kolejno: (jeśli nie odwrotnie)

2 grosze

skamieniała muszla

glistnik jaskółcze ziele

grzyby (gałęziaki)

2_grosze.JPG

ma&#322;&#380;_3.JPG

glistnik2.JPG

g.JPG

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

I jak widać skaner się do tego celu doskonale nadaje :banan:

Czyli to następny przyład że dużo bardziej liczy się do otrzymanego wyniku inwencja twórcza i pomysłowość człowieka niz samo zastosowna do danego celu urządzenie :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie. CIS są dobre tylko do płaskich kartek. Obiekty trójwymiarowe są na nich nieostre. Główną zaletą jest brak zasilacza i wtyczki do kontaktu (są zasilane z USB), wielkość (bardzo płaskie) i cena. Ja posiadam skaner Plustek OpticPro S6, oczywiście CCD. Przy takich zdjęciach najlepiej jest jeszcze wyostrzyć w programie graficznym. Oczywiście zależy od skanera, ale w takim poniżej 700 zł raczej wyostrzenie się przydaje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.