Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2020]


Rekomendowane odpowiedzi

Ehhh, ale bym chętnie się ruszył ze sprzętem dowolnie na północ albo południe od tej Warszawy, od 5 lat nie widziałem polskiego morza... a kiedy ostatni raz tam byłem to też jeszcze nie patrzyłem na niebo w taki sposób jak teraz, więc nie wiem jakie tam są warunki do obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie mam zamiar podziałać w temacie i mam pytanko. Czy dobrym źródłem aktywności NLC będzie ten radar?
 

https://www.iap-kborn.de/en/research/department-radar-remote-sensing/current-radar-observations/oswin-mesosphere/

 

A także właściwie jak dokładnie interpretować jego wskazania? Jaki obraz daje "intensywne bajeczne NLC", a jaki daje "takie se... słabe" i nie warte zarywania nocki? Jakie jest "pole widzenia" tego radaru? I co oznaczają te pionowe kreski?

obraz.png.45de3fdf940ab5595d006ebbaf37b1a8.png
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2020 o 08:29, Alice napisał:

Jaki obraz daje "intensywne bajeczne NLC", a jaki daje "takie se... słabe" i nie warte zarywania nocki?

Nie ma reguły. Chcesz mieć zdjecia trzeba zarwać pare nocy.

Ja wychodze na balkon patrze czy są. Jak są to po 15 min jestem na stanowisku fotograficznym, choć nie raz zadarzyło się ze po rostawieniu sprzetu oboki zanikły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2020 o 08:29, Alice napisał:

także właściwie jak dokładnie interpretować jego wskazania? Jaki obraz daje "intensywne bajeczne NLC", a jaki daje "takie se... słabe" i nie warte zarywania nocki? Jakie jest "pole widzenia" tego radaru? I co oznaczają te pionowe kreski?

Co pokazuje radar OSWIN

Jak czytać radar OSWIN

 

Radar ten pokazuje tzw echo mezosfery. Echo to nie jest odbiciem od kryształków lodu, z których tworzą się NLC (więc nie pokazuje bezpośrednio obłoków srebrzystych), ale wolne elektrony. Wolne elektrony chętnie do tych kryształków się przyczepiaja. Są jednak też tak małe kryształki lodu, z których nie powstaną obłoki srebrzyste, a wolne elektorny też do nich przywierają. Dlatego czasami na radarze OSWIN widać echo mezosfery, a obłoków srebrzystych brak.

 

Radar OSWIN należy odczytywać tak: jest echo mezosfery jest wieksza szansa na obłoki srebrzyste.  

Edytowane przez quad
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, HAMAL napisał:

Obłoki, śliczne obłoki, ale szkodniki obserwatora i astrofotografa, a poszły sio :D ;)

W życiu. Śliczności przybywajcie :flirt:. Na północy i tak mamy astropost - zbyt jasne, choć nie białe, noce. 

Ale bardziej na południe, to rzeczywiście macie trochę problemów z nimi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.