Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop za ok 600zł


Karbolak

Pytanie

Cześć!

Zdaję sobie sprawę, że temat to trochę odgrzewany kotlet, ale na podobnych wątkach nie znalazłem niczego co by mi odpowiadało. Tak więc, jestem z Katowic, jestem zupełnym laikiem w sprawach obserwacji nieba, ale bardzo interesuję się astrofizyką i od dawna mnie nęcił pomysł aby zakupić sobie coś co by mnie jeszcze przybliżyło do tematu moich zainteresowań. Szukam teleskopu za ok 600 zł (w porywach hojności do 700), od którego mógłbym zacząć swoją przygodę. Przeglądałem OLX w poszukiwaniu używek, ale obecnie nie wybieram się dalej niż godzinę od Katowic, oraz na początku czerwca będę przejeżdżał przez małopolskie, opolskie i dolnośląskie. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś rekomendacje, bo nie chcę dać się naciągnąć na jakiegoś grata.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
19 minut temu, Karbolak napisał:

Cześć!

Zdaję sobie sprawę, że temat to trochę odgrzewany kotlet, ale na podobnych wątkach nie znalazłem niczego co by mi odpowiadało. Tak więc, jestem z Katowic, jestem zupełnym laikiem w sprawach obserwacji nieba, ale bardzo interesuję się astrofizyką i od dawna mnie nęcił pomysł aby zakupić sobie coś co by mnie jeszcze przybliżyło do tematu moich zainteresowań. Szukam teleskopu za ok 600 zł (w porywach hojności do 700), od którego mógłbym zacząć swoją przygodę. Przeglądałem OLX w poszukiwaniu używek, ale obecnie nie wybieram się dalej niż godzinę od Katowic, oraz na początku czerwca będę przejeżdżał przez małopolskie, opolskie i dolnośląskie. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś rekomendacje, bo nie chcę dać się naciągnąć na jakiegoś grata.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

A co będziesz oglądał przez teleskop?

 czy nie przekszadza ci ciężar teleskopu? . Masz tu link do mapy zanieczyszczanie światłem https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6.8177414199829265&lat=6516110&lon=2117235&layers=B0FFFFFTFFFFFFFFF

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Karbolaku, w tej cenie nie ma setek różnych teleskopów. Zajrzyj na strony internetowe polskich astrosklepów i wynotuj sobie tych kilka opcji w zakładanej cenie. Porównaj je sobie, poczytaj o nich i wtedy zadawaj bardziej konkretne pytania. Zbytnio idziesz na łatwiznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Karbolak napisał:

Wiem, podałem Katowice jako mniej więcej lokalizację. Tak na prawdę to mieszkam na praktycznie obrzeżach miejscowości sąsiadującej, z widokiem na pola, zdala od świateł.

15903421422725555917831424384929.jpg

Co chciałbyś obserwować przez teleskop???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam, moim zdaniem w tym budżecie najbardziej uniwersalna będzie używana synta 6 na dobsonie, jezeli masz ogród to gabaryty nie powinny być problemem. Pokaże ładnie planetki i w miarę dobrze dsy. Alternatywą będa tylko refraktory ale to tylko na us. Ewentualnie można pomyśleć o lornetce 10x50 ale to zależy czego oczekujesz. Jeżeli będziesz szukał sprzetu używanego to daj ogłoszenie w dziale kupię na forum, jest szansa ze coś sie znajdzie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz możliwość wyjazdu poza miasto? Jeśli tak to polecam zastanowić się nad 6 lub 8 calowym teleskopem. Pokazują sporą liczbę obiektów, nie są potężnymi armatami, i są dość przystępne cenowo.

Polecam również śledzić giełdę na forum.

Doskonale zdaje sobie sprawę że gadanie "dozbieraj na lepszy" niewiele pomaga - ale serio, czasami lepiej odłożyć niż później żałować. Napisz jeszcze co byś chciał oglądać tylko księżyc i planety, czy może DSO?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Karbolak napisał:

Szczerze mówiąc, interesują mnie zarówno planety jak i gwiazdy. Nie jestem zdecydowany.

To najlepszym rozwiązaniem będzie chyba "synta "  6 lub 8 jeśli nie przerażają cię gabaryty . Na synte 8 osiem musiałbyś trochę dozbierać

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Karbolak napisał:

Szczerze mówiąc, interesują mnie zarówno planety jak i gwiazdy. Nie jestem zdecydowany.

A obiekty głębokiego nieba czyli Mgławice, Galaktyki? Swoją drogą, polecam pooglądać szkice różnych obiektów. Najlepiej oddawają wygląd tych obiektów niż astrofotografie.

Ja również polecam  8" teleskop, z podmiejskiego nieba ten 8" pozwala dostrzec wiele interesujących obiektów. Tylko tutaj musisz troszkę dozbierać. W razie gdybyś uznał teleskop za zbędny, kasę którą na niego zbierałeś możesz wydać na co innego :)

 

Edytowane przez Bezel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.03.2020 o 12:29, bendi85 napisał:

Witam,

 

na sprzedaż teleskop Sky-Watcher N-203/1200 DOBSON SYNTA 8

 

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

 

Teleskop jest używany, stan optyki oceniam na bardzo dobry. Najlepiej odbiór Końskie woj. świętokrzyskie. Posiadam kartony i mogę też wysłać kurierem. W zestawie jeden okular Celestron 20mm. Dodatkowo na ściance zamontowany pojemnik na akcesoria.

 

Cena: 850 zł.

 

Wysyłka: kurier 70 zł.

 

Odbiór osobisty: Końskie woj. świętokrzyskie.

 

Pozdrawiam,
Marcin

20190807_151542.jpg

20190807_151550.jpg

20190807_151709.jpg

20190807_151736.jpg

Tu masz synte 8 na giełdzie forum ale tak jak pisałem wcześniej musiałbyś na nią trochę dozbierać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, soader napisał:

Do tego zestawu trzeba jeszcze dokupic min. jeden okular np 10mm 

No ale okularu potrzebuje do teleskopu . I tam ( z tego co zrozumiałem te dwa okulary są w zestawie).

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.