Skocz do zawartości

Canon 200mm f/2.8L pierwsze udane światło


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, Tayson napisał:

Tomek czy wogóle wiesz co Ci tam modyfikowali? 

Chyba M. Kałużny wiedział, co robił... tak zakładam. W każdym bądź razie prosiłem go o to, aby filtra podczerwieni nie usuwał, bo nie chciałem mieć pełnego spektrum. Niemniej czytałem, że nawet jeśli nie ma się pełnego spektrum, to część promieniowania podczerwonego (o długości fali 700-750 nm) może być wyłapywana przez matrycę po astromodyfikacji. Należy tutaj pamiętać, że podczerwień ma bardzo szeroki zakres długości fali znajdujący się w granicach 700-1000 nm.

 

W każdym bądź razie sprawy mają się tak: przed astromodyfikacją wielokrotnie stosowałem w/w filtr CLS i nie było jakichkolwiek problemów. Problemy pojawiły się po astromodyfikacji. Wówczas po raz pierwszy pojawiły mi się czerwone poświaty wokół gwiazd. Zacząłem drążyć temat i doszedłem do wniosku, że winna temu jest matryca, która po astromodyfikacji wyłapuje część promieniowania podczerwonego. Ten wyłapywany fragment jest oczywiście bardzo niewielki w stosunku do całego wyłapywanego światła, niemniej jednak na tyle duży, aby wywołać "halo" wokół gwiazd. Z tego powodu zakupiłem filtr UV-IR Cut i nakręciłem go na obiektyw. 

 

Moje ostatnie zdjęcie zostało wykonane z filtrem UV-IR Cut, ale bez filtra CLS.

 

Następnym razem założę filtr CLS i sprawdzę, jak z tymi obydwoma filtrami sprawuje się cały setup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Postanowiłem nie zakładać nowego wątku i dalsze moje początki z obiektywem Canon 200mm f/2.8L póki co kontynuować tutaj.

 

Zdjęcie robione wczoraj w Warszawie z ulicy Wyszkowskiej, dzielnica Augustów (północ Warszawy). Krótkie noce (a w zasadzie brak nocy astronomicznej), Łysy w pełni oraz zanieczyszczenie świetlne dały mocno o sobie znać. Niemniej jednak przedstawiam efekt. Fotografowany obiekt to okolice gwiazdy Deneb.

SWSA, Canon 2000D astromod + filtr Astronomik CLS EOS-Clip, obiektyw Canon 200mm f/2.8L przysłonięty na f/4.0, ISO 200 90s + filtr 72m Hoya UV-IR cut, light x 57, dark x 27, po 50 x flat i bias. Obróbka: DSS + PS.

 

Nie wiem czemu zdjęcie mam ciemniejsze z lewej strony, a jaśniejsze po prawej - zakładam, że tak uchwyciłem kadr, że większość pyłów Drogi Mlecznej jest po prawej stronie...

Deneb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2020 o 20:11, tomchm napisał:

Typ moda to astromod - usunięty jedynie filtr czerwieni, filtr blokujący podczerwień nadal jest, ale z tego co slyszałem to nawet po astromodowaniu matryca jest mocno wrażliwa na podczerwień, stąd filtr Hoya.

nie trzeba stosować przy takiej modyfikacji ircut , podaj żródło tych informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może teraz mi się uda... Udało się!

Ciąg dalszy moich eksperymentów z astrofoto. Tym razem fotografowanym obiektem jest Trąba Słonia. Zdjęcie zrobione ostatniej nocy w Brześcach k/Słomczyna. Niebo tamże jest znacznie lepszej jakości niż w Warszawie nawet przy pełni Księżyca. Ustawienia, filtry itp. takie same jak przy zdjęciu Deneb z tą różnicą, że tym razem czas naświetlania pojedynczej klatki to 2 min. Reszie 1920 x 1330. Link do stacka.

Trąba Słonia.jpg

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dalej mediana ? balans kolorów , czy modyfikujesz stack krzywymi w dss ? moje wątpliwości biorą się z tego ,że pod słabym niebem z cls , canonem stm 50 1.8 @ 5  i canonem 6d mod iso 1600 20 x 1 minuta testowo ofc mam tak :

droga mleczna small.jpg

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomchm napisał:

Wydaje mi się, że przy ISO 200 dynamika tonalna jest zbyt słaba. Następnym razem nie będę schodził poniżej ISO 400.

Nie dynamika tonalna a po prostu za mało fotonów. Dynamika spada a nie rośnie ze wzrostem ISO.

Zrób na ISO 800 i ewentualnie zwiększ ilość klatek lub skróć czas jeśliby przepalało obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do tego samego wniosku - za mały poziom ISO. Następnym razem będę startował od ISO 400. Ale to też jest dla mnie nauczka - nie schodzić ze światłoczułością poniżej ISO 400. Do tego, celem uniknięcia bandingu, minimalny czas naświetlania dla mojego aparatu wynosi 1 minuta - sprawdzone doświadczalnie. Z drugiej strony jeśli chodzi o światłoczułość, to nie wychodzić ponad ISO 800 - szum wówczas jest znacznie bardziej widoczny. Raz robiłem ISO 1600 1 minuta i wyszło strasznie zaszumione, zaś zwiększenie czasu naświetlania przy tym poziomie światłoczułości skutkowałoby przepaleniem klatki.

Tak jak pisałem - jestem w fazie eksperymentów :) I dziele się wynikami moich doświadczeń :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomchm napisał:

Wydaje mi się, że przy ISO 200 dynamika tonalna jest zbyt słaba. Następnym razem nie będę schodził poniżej ISO 400.

dynamika jest raczej maksymalna ale ISO 200 to może być poniżej unity gain czyli nie liczysz wszystkich fotonów

współczesne lustrzanki mają zwykle unity gain gdzieś między ISO 400, a ISO 800

jeśli jest blisko ISO 400 to możesz taką czułość użyć ale bezpieczniejsze jest ISO 800. Przy wyższych spadnie dynamika i wyraźnie wzrośnie szum

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.