Skocz do zawartości

Canon 200mm f/2.8L pierwsze udane światło


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, tomchm napisał:

Tak sobie myślę, że jeszcze trochę, a będzie można ogłosić nowy rodzaj konkursu astrofotograficznego ;) 

Każdy uczestnik dostaje ten sam zestaw zdjęć (lighty, darki, flaty i biasy) i zobaczymy, kto najlepiej je obrobi ;) 

to sie nazywało Astrowizja.

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, apolkowski napisał:

Masz fajne dane. Moje poniżej to mniej niż 30 minut, ale od 3 tygodni tylko mogę na chmury popatrzeć :-(

Prawda jest taka, że tym razem zebrałem jedynie 48 lightów, z czego 15 wyrzuciłem. Planowałem zebrać 100 lightów, ale przyszły chmury :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, astrocola napisał:

używasz maski bahtinova?

Nie. Celuję w jasną gwiazdę, włączam LiveView, ustawiam na maksymalne powiększenie i ostrzę dopóty, dopóki nie będę miał jak największych spajków dyfrakcyjnych od listków przysłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska Bahtinova ma w tej chwili u mnie drugorzędne znaczenie; priorytetem będzie zakup ASIAIR PRO. Potrzebuję jakiegoś urządzenia, które bez laptopa umożliwi mi prawidłowe ustawienie na biegun, a w przyszłości autoguiding. Wszystko to ma odbyć się bez udziału laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2020 o 09:16, tomchm napisał:

Maska Bahtinova ma w tej chwili u mnie drugorzędne znaczenie; priorytetem będzie zakup ASIAIR PRO. Potrzebuję jakiegoś urządzenia, które bez laptopa umożliwi mi prawidłowe ustawienie na biegun, a w przyszłości autoguiding. Wszystko to ma odbyć się bez udziału laptopa.

Asi jest wlasnie na giełdzie :)

Ja tylko skromnie wspomne, że OSTROŚĆ TO PODSTAWA!!!

 

Fajnie jakbys sobie zrobil test: ostrzenie Twoją metoda vs maska. Jesli maska potwierdzi funkcjonalnosc Twojego sposobu to mozesz spac spokojnie :) Koszt maski to zapewne kilkadziesia zł. Moze Ci ja druknąc @sidiouss lub @wessel

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2020 o 09:16, tomchm napisał:

Maska Bahtinova ma w tej chwili u mnie drugorzędne znaczenie; priorytetem będzie zakup ASIAIR PRO. Potrzebuję jakiegoś urządzenia, które bez laptopa umożliwi mi prawidłowe ustawienie na biegun, a w przyszłości autoguiding. Wszystko to ma odbyć się bez udziału laptopa.

Raspberry Pi 4 (max 400 - 500 zł)+Serwer Astroberry (za darmo) i można sterować wszystkim z tableta przez przeglądarkę.IMG_2635.thumb.jpg.9f528b1d5b8a9fe915e076d869b113e5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem już używane Asiair :) Widziałem tutoriale z Asiair i bardzo podoba mi się prostota tej aplikacji. Ja osobiście (póki co) nie mam dużych wymagań co do astrofoto.

Priorytetem dla mnie w tej chwili jest jak najdokładniejsze ustawienie montażu na biegun. Liczę na to, że wraz z Asiair, po osiągnięciu pożądanej dokładności ustawienia, będę w stanie naświetlić 3-4 min. bez pojechanych gwiazdek (uwzględniając 25% odrzutu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cierpliwości to jest to czego ci potrzeba najbardziej i przygotowania sprzętu fo zdjęć czyli np właściwego kadrowania bo fragment pętli w rogu zdjęcia całą dalszą pracę skazuje na porażkę.

Twoje plany z uzyskiwaniem powtarzalnych klatek bez dużego odrzutu  z SWA i 200 mm ogniskowej przy czasie 5 minut będą trudne jeśli nie niemożliwe do uzyskania, oczywiście wszystko zależy gdzie znajduje się twój próg akceptowalności klatki jako nie pojechanej :) 

Astrowizja to był świetny konkurs w którym każdy dostawał surowy stack i obrabiał zdjęcie wg własnego uznania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam Wam efekty z ostatniej nocy, tzn. z soboty na niedzielę 25/26.07.2020r. Miejscówka - Rząśnik k/Wyszkowa. Fotografowane obiekty to Ameryka Północna i Pelikan. Starałem się uniknąć błędów popełnionych w przeszłości (chociażby z kadrowaniem), ale jeszcze nie do końca mi to wychodzi. W każdym bądź razie efekty na zdjęciu.

150s ISO 800, 41 x light, 75 x bias, 50 x flat, 40 x dark. Obróbka: DSS + PS, resize 1920x1269.

Ameryka Północna i Pelikan.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.