Skocz do zawartości

Obsługa Astrotrac tt320


Stachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Wszedłem w posiadanie astrotraca tt320, tylko nie mam pojęcia jak sie go obsługuje, nie miał by ktoś jakiejś instrukcji obsługi w pdfie? Jestem tez ciekaw jego realnego udźwigu i możliwości do astrofoto. Zamierzam go wykorzystać do szerokokątnego astrofoto, z obiektywem 135mm, w przyszłości może z jakimś dłuższym. 

IMG_20200524_200053.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Stachu napisał:

Jestem tez ciekaw jego realnego udźwigu

Na porządnym stalowym statywie i z przeciwwagami realnie masz tyle ile w specyfikacji czyli do 12 kg. Wg mnie może ciut mniej 10 kg.

Na tym statywie i głowicy może trochę mniej 4 do 5 kg.

Sprzętowo ogarnie wtedy lustrzankę i obiektyw do 200 mm i czasach do 3-4 minut. Pod warunkiem idealnego skolimowania lunetki biegunowej.

Masz lunetkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podepnę się pod temat, mam podobną głowicę (polskiego Astrowalkera) i już chciałem spisać go na straty bo nie prowadził zbyt dobrze na 135mm. Ale dzisiaj po kilku testach wyczaiłem  że prowadzi pięknie, ale tylko gdy ciężar obiektywu z apartem jest w osi pólnoc-południe. Zrobiłem kilka testów i moje przypuszczenia się potwierdziły, przy małym lub żadnym wychyleniu prowadzi mi 2 minuty ogniskową 135 bez problemu (na 6 klatek 5 idealnych w punkt), ale wraz ze zwiększaniem się wychylenia sprzętu jest coraz gorzej.

Jak rozwiązać problem wyważania takiego montażu w osi wschód-zachód? Są jakieś gotowe systemy?

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ciężko będzie dostać używkę, a złożenie nowego zestawu z głowicą Giro mini pochłonie prawie tyle co nowy skyguider pro.

No nic, nadal nie przekraczam 50mm na astrowalkerze, szkoda bo potencjał jest.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego, zobaczymy czy się sprawdzi. Z jednej strony będzie głowica + samyang z obejmai + C1100d, z drugiej dobrany ciężarek.

Mam nadzieję, że będzie to stabilne, waga mojego zestawu łącznie z głowicą, grzałką i celownikiem to 1,9kg.

 

https://pl.aliexpress.com/item/33016272439.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1b6f5c0fS9F0Fh

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darek_B Ciekawe, w sumie to już mam tą jedną azymutalną bazę, potrzebowałbym tylko środkowej części i pręta. Będę szukał, bo niestety cena 150$ nie jest akceptowalna, dlatego że sprzeając astrowalkera za 600zł + 600 z "nie kupienia" tej głowicy Herculesa daje już 1200zł, czyli kwotę zaczepną na Sky Guidera Pro.

 

Natomiast problemem z zakupem Sky Guidera Pro jest dla mnie to że nie wierzę w niepojechane, powtarzalne  90s w punkt przy 135mm i apsc.

Ani Adventurer nie dawał sobie rady, ani EQ3-2, ani też EQ5 do końca (tu było nieźle, ale nie idealnie). Chętnie zrobiłbym teścik Sky Guidera, ale na ten moment nikt ze znajomych się nie bawi.

 

Co myślcie o tej drugiej podlinkowanej rurce? Można  by w razie czego wymienić ją na coś krótszego, ale samo montowanie wygląda chyba ok?

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cvic ale co Ty chcesz uzyskać? 

Sprzedałeś fajny setup Astro fotograficzny i teraz szukasz jakiegoś ideału wyjazdowego. 

Taki nie istnieje. Może za wyjątkiem Astrotrac'a. 

Ja ostatnio aż się zdziwiłem jak zobaczyłem idealne gwiazdy w klatkach po 300 sek na 200 mm. Ale montaż stawiałem na kostce pod domem. W polu różnie bywa, ale 135mm to wg uznania 3-4 - 5 min. I bez żadnych przeciwwag itp... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę sie z małym pytaniem do tego wątku...

Jakie macie pole widzenia lunetki? Nie pytam o dokładne wartości w stopniach a raczej o to czy faktycznie pole jest na tyle duże, ze mieści sie i UMa i Cas (tak jak na podświetlanym diagramie do PA). U mnie zdecydowanie ciaśniej i zastanawiam sie czy to normalne...

Z góry dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Vaud napisał:

czy faktycznie pole jest na tyle duże, ze mieści sie i UMa i Cas

Nie ma tak szerokich pól widzenia w żadnej lunecie. Między Polarną a środkiem Kasjopei jest około 30 stopni. Na obrazku w lunetce jest w celach poglądowych, po prostu zerkaniem lub drugim okiem pomaga Ci ustawić odpowiedni kierunek lunetki w stosunku do osi w danej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalem choc nie ukrywam, ze troche watpliwosci mialem i wolalem zapytac. Tym bardziej, ze wychodzi na to iz (jako lunetka to uklad soczekwowy czyli obraz odwrocony vert/horiz) w rzeczywistosci gwiazdki do ustawiania w polu widzenia sa tak naprawde po przeciwnych stronach niz gwiazdozbiory cyt. "w celach pogladowych".

Dzieki i pozdro,

K

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment zrobiłem sobie sam system do przeciwwagi, wstępnie wygląda to tak jak na fotce, oczywiście zamiast śruby będzie trochę dłuższy pręt (18cm, śruba ma 10) i bedzie wklejony a nie tylko wkręcony.

przec.JPG

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek dobry ale głowiczka wygląda na słabą. Co to za model i ile ma udźwigu?

 

ps. Miałem kiedyś wielkiego potwora Benro B4 o udźwigu wg producenta chyba 20kg, niestety pod ciężarem TSApo65Q i lustrzanki /ok. 5kg/ niestety powoli opadał w trakcie sesji, mniej więcej po kilka minut kątowych co skutecznie psuło wszystkie klatki dłuższe niż 30 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowiczka ze statywu slika do 3kg, ale to tylko testowy zestaw, mam jeszcze dużą do 8kg, a tam podstawa ma 60mm więc muszę zrobić większą bazę aluminiową, obecna ma fi tylko 40mm. Dzisiaj zamówię wałek aluminiowy fi 60, utnę go na długość 45mm i wtedy zrobię gwintowany otwór na przelot pod śrubę 10mm albo więcej, bo to co mam teraz to jest tylko 8-ka i gwint nie jest na wylot bo otwory montażowe (3/8 i 1/4) przeszkadzają, dalsze wiercenie mogłoby uszkodzić całość.

 

Zastanawiam się czy docelowo nie dać, na samą górę, głowicy jednokierunkowej góra-dół, bo w azymucie i tak będę kręcił tylko tą bazą na samym dole. Jedynym problemem było by tylko ustawienie tego tak żeby poruszała się w lini pręta przeciwwagi. Czyli wiercenie musiało by się odbyć już po przymierzeniu jednokierunkowej głowicy.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.