Skocz do zawartości

FSQ106 transport


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 
jaką długość transportową ma Takahashi FSQ106? Nie mogę się zdecydować czy epsilon 130 czy dozbierać i kupić FSQ106. Jednym z kryteriów jest łatwość transportu samolotem. Na stronie Takahashi jest podana długość FSQ106 ze złożonym odrośnikiem. Ale po stronie wyciągu dalej są różne adaptery. Jaką długość ma FSQ106 ze złożonym odrośnikiem i kończący się na wyciągu? Gdzieś jeszcze słyszałem, że FSQ106 można rozkręcić, a w bagaż podręczny zabrać tylko obiektyw. Poniżej rysunek ze strony takahashi:
Takahashi FSQ-106ED longitudinal view

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam rozkręcanie, to może się zakończyć koniecznością kolimacji. Długość transportową zaraz Ci zmierzę. Ja mam oryginalna miękką torbę Tenbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu możesz odkręcić focuser. Testowałem osobiście podczas ekspedycji do Namibii.

Jeśli go nawet nie wiele skrócisz to na pewno zmniejszysz mocno wagę. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu soczewki wewnętrznego stałego flattenera.

Przed odkręcaniem focusera trzeba lekko poluzować miniaturowa śrubeczkę wciskającą się w gwint!

Polecam: http://www.astrobogdan.pl/equipment/takahashi-fsq-106-edx-iv-taki-cudowny/

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan ma rację. Fokuser można bezboleśnie odkręcić, natomiast rozkręcanie układu obiektyw-korektor bywa bolesne :). Długość transportowa z wsuniętym wyciągiem i odrośnikiem, bez akcesoriów to 503 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa! Z tym że ja mam trochę inaczej to zrobione, bo mam PDFa skręconego z rotatorem Taka i zablokowany na sztywno wyciąg. Zachowałem rotator w ten sposób.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki, czyli jeszcze można dużo zejść z wagą i długością. To teraz tylko muszę się zastanowić czy chcę wyłożyć więcej ;)
Skoro temat wyciągu został poruszony, to czy po zmianie wyciągu na feather touch 3,5" dalej można używać reduktora i extendera ogniskowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego teleskopu, ale myślę że da się w nim bez problemu odkręcić również odrośnik. Ja tak robię w TS65Q, oszczędzam jakieś 0,2-0,3 kg i kilka cm długości (nawet schowany odrośnik wystaje połowę długości).

 

Ja tam bym zdecydowanie brał epsilona :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Jak chcesz zmienić wyciąg - tam jest FTT :) reszta to monolit

Nie wiem, nie znam się, ale widziałem, że @Jarzyna B. miał feather touch w swoim

  

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Ja tam bym zdecydowanie brał epsilona :) 

Dlaczego? ;)

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MaciejW napisał:

Dlaczego? ;)

Większa apertura, jaśniejszy, lżejszy, 2,5x tańszy :) A jakość obrazu, z tego co oglądam prace, jest idealna (i podobno kolimacja nie wymaga nadludzkich zdolności :) ).

 

Przy okazji trafiłem na ciekawą informację tutaj: https://cloudbreakoptics.com/blogs/news/product-review-takahashi-epsilon-130d

Cytat

operates at a blazing fast f/3.3 (and, thanks to an oversized 166mm hyperbolic primary, the system is a "true" f/3.3 - no consideration for secondary obstruction is necessary).

Czyli że jakoby ma on większą aperturę i 130 to już ekwiwalent apertury po uwzględnieniu obstrukcji. Jednak nie mogę tego nigdzie potwierdzić, dziwne to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba ma 166 mm średnicy to jakim cudem lustro ma 166?

  • Aperture: 130mm
  • Focal Length: 430mm
  • Focal Ratio: f/3.3
  • Image Circle Diameter: 44mm
  • Optical Type: Modified Hyperbolic Newtonian
  • Tube Diameter: 166mm
  • Tube Length (with lens hood retracted): 460mm
  • Tube Weight: 4.9kg
  • Metal Back Distance: 56.2mm
Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Czyli że jakoby ma on większą aperturę i 130 to już ekwiwalent apertury po uwzględnieniu obstrukcji. Jednak nie mogę tego nigdzie potwierdzić, dziwne to.

Dementuję. To błąd w tłumaczeniu z japońskiego. Lustro ma dokładnie 130 mm średnicy, 166 mm to średnica tuby.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bartoszw napisał:

Dementuję. To błąd w tłumaczeniu z japońskiego. Lustro ma dokładnie 130 mm średnicy, 166 mm to średnica tuby.

A jakiej wielkości jest LW? Chciałbym policzyć ekwiwalent apertury, żeby porównać ilość światła z refraktorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

A jakiej wielkości jest LW? Chciałbym policzyć ekwiwalent apertury, żeby porównać ilość światła z refraktorem.

63 mm. Pod względem ilości zbieranego światła epsilon jest odpowiednikiem refraktora o średnicy ok. 110-115 mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

podobno kolimacja nie wymaga nadludzkich zdolności

Przy zastosowaniu dedykowanego kolimatora jest to proste jak zakręcanie wody, a jest to mój pierwszy Newton.

Wszytko musi być ze sobą koncentrycznie, patrząc przez okular i pełna klatka jest ostra od brzegu do brzegu. Epsilon świetnie trzyma kolimację.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, count.neverest napisał:

Przy zastosowaniu dedykowanego kolimatora jest to proste jak zakręcanie wody, a jest to mój pierwszy Newton.

Wszytko musi być ze sobą koncentrycznie, patrząc przez okular i pełna klatka jest ostra od brzegu do brzegu. Epsilon świetnie trzyma kolimację.

 

dzięki, to już wiem od bartosza ;)

  

3 godziny temu, MateuszW napisał:

A jakiej wielkości jest LW? Chciałbym policzyć ekwiwalent apertury, żeby porównać ilość światła z refraktorem.

wychodzi światłosiła f/3.8

Edytowane przez MaciejW
nie chcę duplować posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.