Skocz do zawartości

IFN i komety


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, napoleon napisał:

Sezon na fotografowanie słabych mgławic gazowo-pyłowych z Polski zamknął się na 2 miesiące. Czas na małe podsumowanie. Mozajka złożona z dwóch kompozycji wykonanych 22 marca z kometą C/2019 Y4 i 15 maja z kometą C/2017 T2. Całkowity czas ekspozycji (2x96x1min.), #NIKON810A, #Samyang_135mm_f2 ukazał piękne struktury mgławic topnikowych na tle których majaczą komety i dwie najjaśniejsze galaktyki M81 i M82.

 

 

Lewa strona ma bardziej fioletowe gwiazdki. Ogólnie jakoś tak mało niebieskiego? :)
Oczywiście piękny kadr, bardzo lubię tę okolicę 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się sporo wyciągnąć, choć kolor T2 wygląda gorzej od Y4. Mam pytanie czy artefakty na dwóch jasnych gwiazdkach pochodzą z programu od składania, a jak tak to w czym składałeś? Bo chyba nie w DSS, on tak ładnie by nie zalignował wszystkiego? U mnie działa dobrze składanie na kometę i gwiazdy równocześnie tylko w 10% ( w DSS).

Artefakt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, OBERON RD napisał:

Udało się sporo wyciągnąć, choć kolor T2 wygląda gorzej od Y4. Mam pytanie czy artefakty na dwóch jasnych gwiazdkach pochodzą z programu od składania, a jak tak to w czym składałeś? Bo chyba nie w DSS, on tak ładnie by nie zalignował wszystkiego? U mnie działa dobrze składanie na kometę i gwiazdy równocześnie tylko w 10% ( w DSS).

To obiektyw produkuje takie kształty na pełnej aperturze. W moim egzemplarzu jest to samo.

Untitled-1.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, OBERON RD napisał:

Czym obiektyw produkuje, skoro jest z natury okrągły w środku? Robi się jakaś interferencja? Mamy fizyka na pokładzie forum? Bo Ekolog jest :)

O ile dobrze pamiętam to kwestia listków przysłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, beny napisał:

O ile dobrze pamiętam to kwestia listków przysłony.

Tak to wygląda na pełnej dziurze.

 

Niezależnie od tego co jest tajemniczą przyczyną, ten obiektyw tak już ma i to jest cecha jak najbardziej normalna.

18 godzin temu, napoleon napisał:

ukazał piękne struktury mgławic topnikowych na tle których majaczą komety i dwie najjaśniejsze galaktyki M81 i M82.

IFNy są świetne, choć kometa T2 i galaktyki jakieś takie dziwne. No i zdecydowanie brakuje saturacji na gwiazdach :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MateuszW napisał:

Tak to wygląda na pełnej dziurze.

 

Niezależnie od tego co jest tajemniczą przyczyną, ten obiektyw tak już ma i to jest cecha jak najbardziej normalna.

No off-top od komet i mgławic, ale Mateusz, popatrz w powiększeniu na lewą część zdjęcia - obiektyw to ma na różnych gwiazdkach pod RÓŻNYM KĄTEM?! Czarne ant-spajki w różnym ustawieniu?  Dla mnie to artefakt z oprogramowania, dlatego pytam się kolegi Napoleona jakiego softu użył, bo będzie można zapytać tych co używają innego, czy im Samyang "przy pełnej dziurze" też "tak rysuje".

Obiektywy, jak się ja przymyka czasem produkują coś, ale raczej na zewnątrz gwiazdek.

Poniżej na powiększeniu "spajki" są ustawione POD TYM SAMYM KĄTEM na mojej fotce z obiektywu Canona (pojedyncza klatka Canon 200mm przymknięty do f4, na 2,8 raczej ich nie widać, bo gwiazdy bardziej się rozlewają).

obraz.png.34f4a8efa6b3f93e5794f20664dd5751.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, OBERON RD napisał:

popatrz w powiększeniu na lewą część zdjęcia - obiektyw to ma na różnych gwiazdkach pod RÓŻNYM KĄTEM?!

Przyglądnąłem się swoim zdjęciom i te antyspajki są ustawione zawsze prostopadle do środka zdjęcia. Napoleon ma panoramę z dwóch kadrów, więc robi się jeszcze dziwniej.

34 minuty temu, OBERON RD napisał:

Obiektywy, jak się ja przymyka czasem produkują coś, ale raczej na zewnątrz gwiazdek.

Spajki od przysłony to zupełnie inne zjawisko od "antyspajków", które występują na pełnej dziurze.

36 minut temu, OBERON RD napisał:

bo będzie można zapytać tych co używają innego, czy im Samyang "przy pełnej dziurze" też "tak rysuje".

To widać na pojedynczych klatkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie klasa i unikatowe! :) Super.

Pierwsze moje dwa Messiery w jednym polu widzenia okularu teleskopu (M81 i M82) i zarazem pierwsze galaktyki jakie zobaczyłem - inne niż M31 wywarły na mnie tak ogromne wrażenie, że do dziś pamiętam tę noc obserwacyjną sprzed 10 lat (a sprzęt to teleskop Spinor Optics 114/900). Cieszyłem się, że widzę dwie galaktyki na raz.

A na tym zdjęciu widać je właśnie i jeszcze dodatkowo 2 komety na raz. Bajka!

 

PS. W M81 widzę chyba za bardzo trochę przyciemnione jądro, jakby tam była czarna dziura...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompozycja jest mozajką dwóch różnych kadrów robionych w dwóch różnych warunkach pogodowych rzutujących na zjawisko lighpolution i pod różnymi kątami, nie planowałem jej wykonania, złożyła się przy okazji, może dlatego kąty "spajków " są różne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.