Skocz do zawartości
  • 0

TS-Optics PHOTOLINE 130 mm f/7 FPL53 Triplet Apo - 3.7" Focuser


Robertus333

Pytanie

Witam szanownych kolegów, mam pytanie czy refraktor" TS-Optics PHOTOLINE 130 mm f/7 FPL53 Triplet Apo - 3.7" Focuser" oprócz możliwości astrofoto, daje fajne efekty obserwacji wizualnej?

Czytam od dłuższego czasu wypowiedzi na temat astrofoto i w sumie czym więcej czytam tym bardziej  czuje niepewność w zdecydowaniu zakupu teleskopu. Wiem, że podstawą jest montaż, dlategozastanawiam się nad AZ-EQ6 GT a Optron Montaż CEM60 GoTo. Do tego chciałbym zakupić ATIK Horizon Color CMOS  albo canon. W sumie chciałby przeznaczyć około 25 tys +/-

Jestem całkowicie początkującym w tym temacie.... chciałbym do tego podejść poważnie i trwać w tym mimo początkowych nie powodzeń. Dlatego mam prośbę o pomoc, podpowiedzi, sugestię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3

Montaż to najważniejszy element zestawu. Warto, gdy masz na to środki od razu kupić duży i dobry więc na pewno nie zaszkodzi i przyda się, jak kiedyś kupisz większy teleskop. A jak myślisz też o obserwacjach wizualnych to pomyśl o Newtonie np 250 mm. Jak masz taki montaż to wystarczy sama tuba którą na nim powiesisz. No chyba że jednocześnie chcesz fotografować i obserwować to wtedy Dobson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2

Tak, to dobry teleskop do wizuala. Do fotografowania też ale nie dla początkujących. Jeśli chodzi o astrofoto radziłbym zacząć od czegoś znacznie mniejszego np teleobiektywu. Generalnie im sprzęt większy tym trudniej go ogarnąć. Montaż AZ-EQ6 to dobry wybór, CEM 60 Też jak najbardziej godny polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
10 minut temu, Robertus333 napisał:

Teleobiektyw + canon?

Tak, np serii L 200 f2.8 albo bardziej rozwojowo mały refraktor typu RedCat + kamera. To bardzo uniwersalny i przyjazny sprzęt. Posiadam zarówno Red Cata jak i duże APO i wcale nie uważam, że Kotek jest gorszy, za to wielokrotnie tańszy, bardziej poręczny i mniej wymagający pod każdym względem (seeing, zmiany temperatury, dobranie odległości matrycy czyli cała złączkologia, błędy trackingu/guidingu).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Ja zacząłem kilka tygodni temu. Mam Kota i GSO 150/750 z korektorem GSO. Do tego Nikon D500. Wszystko na NEQ6. Guiding ZWO 30/120 z kamerą ZWO120MM Mini. Uczę się z tego forum, CloudyNights i YT. Do planowania podoba mi się Stellarium, bo można wizualizować co powinno wyjść na fotkach tak, jak na tym ekranie. Do sterowania całością zacząłem używać Kstars, bo działa na Macu. Do prób obróbki ściągnąłem dużo darmowych programów, ale wydaje mi się, ze skończy się na Pixinsight + PS. Powodzenia i dużo czasu Ci życzę .

98881103-DD1D-43CC-B1E7-3536EDB4B26F.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Grzędziel napisał:

Tak, to dobry teleskop do wizuala. Do fotografowania też ale nie dla początkujących. Jeśli chodzi o astrofoto radziłbym zacząć od czegoś znacznie mniejszego np teleobiektywu. Generalnie im sprzęt większy tym trudniej go ogarnąć. Montaż AZ-EQ6 to dobry wybór, CEM 60 Też jak najbardziej godny polecenia.

Teleobiektyw + canon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minutes ago, Robertus333 said:

Teleobiektyw + canon?

Na przykład. Niektórzy mówią - Nikon ;)

9 minutes ago, Robertus333 said:

Super zdjęcia, jaki dodatkowy osprzęt sugerujesz ?

Żeby robić takie zdjęcia jak @Antoni żaden osprzęt Ci nie wystarczy - do tego potrzebne będą także talent i laaata doświadczeń...

Posłuchaj @Grzędziela - wie co mówi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Grzędziel napisał:

Tak, np serii L 200 f2.8 albo bardziej rozwojowo mały refraktor typu RedCat + kamera. To bardzo uniwersalny i przyjazny sprzęt. Posiadam zarówno Red Cata jak i duże APO i wcale nie uważam, że Kotek jest gorszy, za to wielokrotnie tańszy, bardziej poręczny i mniej wymagający pod każdym względem (seeing, zmiany temperatury, dobranie odległości matrycy czyli cała złączkologia, błędy trackingu/guidingu).

Czyli ten... William Optics RedCat 51 mm APO 250 mm f/4,9 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Agent Smith napisał:

Na przykład. Niektórzy mówią - Nikon ;)

Żeby robić takie zdjęcia jak @Antoni żaden osprzęt Ci nie wystarczy - do tego potrzebne będą także talent i laaata doświadczeń...

Posłuchaj @Grzędziela - wie co mówi.

Tak, masz rację chodziło mi o cmos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Grzędziel napisał:

Montaż to najważniejszy element zestawu. Warto, gdy masz na to środki od razu kupić duży i dobry więc na pewno nie zaszkodzi i przyda się, jak kiedyś kupisz większy teleskop. A jak myślisz też o obserwacjach wizualnych to pomyśl o Newtonie np 250 mm. Jak masz taki montaż to wystarczy sama tuba którą na nim powiesisz. No chyba że jednocześnie chcesz fotografować i obserwować to wtedy Dobson.

np. taki ? Orion Optics UK Teleskop N 250/1600

Edytowane przez Robertus333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Grzędziel napisał:

Montaż to najważniejszy element zestawu. Warto, gdy masz na to środki od razu kupić duży i dobry więc na pewno nie zaszkodzi i przyda się, jak kiedyś kupisz większy teleskop. A jak myślisz też o obserwacjach wizualnych to pomyśl o Newtonie np 250 mm. Jak masz taki montaż to wystarczy sama tuba którą na nim powiesisz. No chyba że jednocześnie chcesz fotografować i obserwować to wtedy Dobson.

Umiesz polecić jakąś dobrą literaturę do nauki?

Edytowane przez Robertus333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, apolkowski napisał:

Ja zacząłem kilka tygodni temu. Mam Kota i GSO 150/750 z korektorem GSO. Do tego Nikon D500. Wszystko na NEQ6. Guiding ZWO 30/120 z kamerą ZWO120MM Mini. Uczę się z tego forum, CloudyNights i YT. Do planowania podoba mi się Stellarium, bo można wizualizować co powinno wyjść na fotkach tak, jak na tym ekranie. Do sterowania całością zacząłem używać Kstars, bo działa na Macu. Do prób obróbki ściągnąłem dużo darmowych programów, ale wydaje mi się, ze skończy się na Pixinsight + PS. Powodzenia i dużo czasu Ci życzę .

 

Czy  ten Twój Nicon D500 jest po przeróbce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, Grzędziel napisał:

Tak, np serii L 200 f2.8 albo bardziej rozwojowo mały refraktor typu RedCat + kamera. To bardzo uniwersalny i przyjazny sprzęt. Posiadam zarówno Red Cata jak i duże APO i wcale nie uważam, że Kotek jest gorszy, za to wielokrotnie tańszy, bardziej poręczny i mniej wymagający pod każdym względem (seeing, zmiany temperatury, dobranie odległości matrycy czyli cała złączkologia, błędy trackingu/guidingu).

Zaintrygował mnie ten czerwony kotek :original: wersja space, różni się tylko kolorem..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.