Skocz do zawartości
  • 0

Jaki filtr do miejsca zanieczyszczonego światłem , do obserwacji?


Mateusz.G

Pytanie

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
2 godziny temu, M4teusz napisał:

Witam chciałbym się dowiedzieć jaki filtr kupić do miejsca zanieczyszczonego światłem.

Hi, widziałem Twój post że zdjęciem z Canona 200mm, masz modowany aparat Canon i filtr Astronimic CLS (pewnie montowany na EOS Clip). Jeśli spojrzysz na wykresy filtrów, to każdy który wycina zakres lamp sodowych i rtęciowych jest dobry. Jeśli masz wysokie LP w okolicy, a masz zamiar focić tylko obiektywami, to możesz sprzedać ten, dołożyć drugie tyle i kupić mocniejszy od niego IDAS LPS-D2.

IMG_20200526_104851.jpg.4dc008cea5a87518287eafeac5b10c7c.jpg

Są też inne filtry usuwające LP z mocowaniem na Clip-on, np. H czy UHC do mgławic. Jeśli focić teleskopem, to te same filtry lub ich wersje na dany rozmiar wyciągu, np. 2".

Edytowane przez dj_peterka
grafika
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Kilka drobiazgów - istotnych:

astrofotografia/wizual - najczęściej jest to pomijane

apertura - dla niewielkich "ciemne" filtry mają znaczenie :)

środowisko - tam gdzie jest dużo świateł w szerokich pasmach m.in. LED starsze wątki są mało przydatne

umiejscowienie - jeśli ma to być filtr początkowy (niektórzy stosują w astrofoto na stałe przed kołem) uwaga na charakterystykę np. LPS P2 a D2 to kosmos jeśli chodzi o wycinanie linii siarki

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

 

3 godziny temu, Martyn napisał:

Może podepnę się tematu, żeby nie zakładać następnych. Jaki filtr do miejsca zanieczyszczonego światłem polecacie do obserwacji, a nie astrofotografii?

 

Podlinkowany temat obiektywny test porównawczy filtrów zdaje się być pisany pod kątem fotografii, ale mogę się mylić. Interesowałaby mnie obserwacja mgławic i galaktyk. 

Na Aliexpress za ok. 160 złotych można kupić zestaw czterech filtrów SVBony 1.25": UHC, CLS, Moon i UV/IR Cut. Ten ostatni na początek pójdzie do szafy, ale trzy pierwsze będą świetnym zestawem startowym. Sam zdecydujesz, który Ci najbardziej pasuje. Mam te filtry, mam też znacznie droższe odpowiedniki Baadera i uważam, że SVBony nie dość, że tańsze, to i lepsze.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Do obserwacji planet nie potrzeba żadnych filtrów, bo one są dostatecznie jasne. Do obserwacji Słońca wystarczy folia ND5 firmy Baader przed obiektywem, a do obiektów słabych jak mgławice najlepiej wyjechać z dala od miasta, bo w mieście filtr da tylko namiastkę tego co widać pod ciemnym niebem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
3 godziny temu, lemarc napisał:

Do obserwacji planet nie potrzeba żadnych filtrów, bo one są dostatecznie jasne. Do obserwacji Słońca wystarczy folia ND5 firmy Baader przed obiektywem, a do obiektów słabych jak mgławice najlepiej wyjechać z dala od miasta, bo w mieście filtr da tylko namiastkę tego co widać pod ciemnym niebem.

To tak jakby powiedzieć, że teleskop w ogóle nie jest potrzebny, bo planety widać gołym okiem ( wystarczy jutro przed świtem spojrzeć na południe i zobaczymy Jowisza i Saturna) a gwiazd widać więcej za miastem :)) Zależy od sprzętu, ale po coś te filtry są. Ja nie jestem planetowcem (SW 80/400 więc rozmiary planet nie są gigantyczne) , ale czasem zerknę z przyjemnością na Jowisza i bez filtra widzę jasnożółty placek z dwoma szarawymi paskami. Z filtrem paski są wyraźnie, a jaśniejsze pasma różnią się odcieniami. Natomiast Księżyc w pełni bije po oczach więc dekiel zmniejszający aperturę i filtr ND muszę zakładać. 

Edytowane przez dj_peterka
Literki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
34 minuty temu, dj_peterka napisał:

ale czasem zerknę z przyjemnością na Jowisza i bez filtra widzę jasnożółty placek z dwoma szarawymi paskami. Z filtrem paski są wyraźnie, a jaśniejsze pasma różnią się odcieniami. Natomiast Księżyc w pełni bije po oczach więc dekiel zmniejszający aperturę i filtr ND muszę zakładać. 

Bo Twój teleskop to tzw "aberrator" i na planetach jest więcej aberracji chromatycznej niż planety :) W newtonach, APO, makach itp nie ma tego problemu. Co nie zmienia faktu, że pewne filtry do planet mają sens, a mianowicie kolorowe, które stosuje się w odpowiednim kolorze do odpowiedniej planety, żeby skontrastować daną strukturę. Do Księżyca ND lub polaryzacyjny są praktycznie obowiązkowe w celu przyciemnienia, a używanie dekla to zły pomysł - ogranicza zdolność rozdzielczą obiektywu (choć w kiepskim teleskopie może paradoksalnie podnieść detal, bo obrzeże soczewki/lustra produkuje najgorszej jakości obraz.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

W teleskopie newtona obraz Księżyca może być zbyt jasny, ale wystarczy użyć okularu o krótszej ogniskowej, lub soczewki barlowa i już jest dobrze.  Inne typy teleskopów mają mniejszą światłosiłę i nie oślepiają. Początkującemu obserwatorowi nie są potrzebne filtry do takich obserwacji. Planety obserwuje się raczej przy większych powerach, a założenie filtru dodatkowo przyciemnia obraz i robi się mydło. To może mieć sens przy dużych teleskopach z prowadzeniem dla kogoś z doświadczeniem, ale nie dla początkującego. O fotografii planetarnej nie wspominam, bo zadający pytanie tym się na razie nie zajmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może podepnę się tematu, żeby nie zakładać następnych. Jaki filtr do miejsca zanieczyszczonego światłem polecacie do obserwacji, a nie astrofotografii?

 

Podlinkowany temat obiektywny test porównawczy filtrów zdaje się być pisany pod kątem fotografii, ale mogę się mylić. Interesowałaby mnie obserwacja mgławic i galaktyk. 

Edytowane przez Martyn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, orlen napisał:

imo nie ma co polecac dopoki pytający sie nie okresli co gdzie kiedy i czemu go interesuje 

Gdzie: poza miasto nie wyjeżdżam zbyt często a raczej częściej obserwuje z balkonu  , no obserwuje planety  , '' czemu go interesuje" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, dj_peterka napisał:

W mocno zaświeconym mieście jak "stolyca" mało co pomaga w wizualu. Wspieram się Moon&skyglow który jest dość uniwersalny i UHC. Do planet filtry barwne, pomarańczowy do Marsa czy Saturna i niebieski do Venus. 

W stolicy to ja nie mieszkam ale w mieszkam w mieście w którym jest ponad  80 000 mieszkańców 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, dj_peterka napisał:

W mocno zaświeconym mieście jak "stolyca" mało co pomaga w wizualu. Wspieram się Moon&skyglow który jest dość uniwersalny i UHC. Do planet filtry barwne, pomarańczowy do Marsa czy Saturna i niebieski do Venus. 

A jakiej firmy używasz Moon&skyglow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, dobrychemik napisał:

 

Na Aliexpress za ok. 160 złotych można kupić zestaw czterech filtrów SVBony 1.25": UHC, CLS, Moon i UV/IR Cut. Ten ostatni na początek pójdzie do szafy, ale trzy pierwsze będą świetnym zestawem startowym. Sam zdecydujesz, który Ci najbardziej pasuje. Mam te filtry, mam też znacznie droższe odpowiedniki Baadera i uważam, że SVBony nie dość, że tańsze, to i lepsze.

 

Dzięki. Zamówione! Ciekawe ile to w tych czasach będzie szło z Chin... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, M4teusz napisał:

U mnie też jest coś nie tak z kolejnością postów

Bo tu jest porąbana logika, zgłaszałem to już raz. Najpierw sortuje domyślnie po ocenie chyba, ale żeby posortować po dacie, trzeba kilka razy kliknąć w sortowanie na początku, bo pojedyncze kliknięcie nic nie daje. Nie łapię się w tym sortowaniu kompletnie i staram się unikać postów z takim sortowaniem :) 

 

Edit: posortowałem po dacie, a tak mój wątek jest nad wątkiem, który był napisany wczoraj, gdzie tu logika? :) 

Zrzut ekranu 2020-05-27 o 13.17.21.png

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.05.2020 o 09:39, M4teusz napisał:

Witam chciałbym się dowiedzieć jaki filtr kupić do miejsca zanieczyszczonego światłem , do obserwacji

Do:

- planety - barwne

- księżyc - polaryzacyjny, ew. powerować

- gromady gwiazd - powerować

- galaktyki - powerować

- mgławice emisyjne - dobrej klasy UHC bądź OIII

- szerokie kadry, duże gromady i asteryzmy - CLS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.