Skocz do zawartości

Zdjecia LRGB a aberacja chromatyczna


rybek0s

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 Przyszło mi do głowy pewne pytanie.

 

W pełni rozumiem dlaczego w achromacie dostaje niebieskie halo wokół gwiazdek gdy robię zdjęcie kolorowym aparatem (różne kolory mają różny punkt ostrości - niebieski po prostu nie ostrzy).

Jak to jednak wygląda gdybym miał kamerkę mono i używał filtrów LRGB. Czy z racji tego że na każdy kanał mogę ustawić inną ostrość dostanę mniejszą CA czy może wręcz na odwrót (każdy kolor będzie rozmyty)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rgb dałbyś może radę ale, filtr L łapie Ci różne długości fal i gdy nałożysz kolor na niego to chyba sam wiesz co wyjdzie. A to na filtrze L jest cały detal 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie. Dla każdego koloru ogniskowa jest trochę inna. Nawet jak wyostrzysz każdy kolor oddzielnie to dostaniesz nieco inną skalę zdjęcia. Najbardziej będzie to widać w niebieskim. Nie wiem czy programy do stackowania sobie dobrze poradzą. Każdy filtr RGB przepuszcza trochę zakresu innych barw, Do tego dochodzi luminancja, która miałaby największe gwiazdy. Powiedzmy że  mógłbyś jej nie robić co oznacza stratę zysku czasu z użycia kamery mono (około 1.7-2x szybsze zbieranie stacka).  Moim zdaniem to się nie uda. Jednak w NB mogłoby by być lepiej. Może ktoś próbował ?.

 

Ciekawe jak sobie radzą filtry typu DUO Narrow Band z achromatem.

Edytowane przez rambro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, rambro said:

Ciekawe pytanie. Dla każdego koloru ogniskowa jest trochę inna. Nawet jak wyostrzysz każdy kolor oddzielnie to dostaniesz nieco inną skalę zdjęcia. Najbardziej będzie to widać w niebieskim. Nie wiem czy programy do stackowania sobie dobrze poradzą. Każdy filtr RGB przepuszcza trochę zakresu innych barw, Do tego dochodzi luminancja, która miałaby największe gwiazdy. Powiedzmy że  mógłbyś jej nie robić co oznacza stratę zysku czasu z użycia kamery mono (około 1.7-2x szybsze zbieranie stacka).  Moim zdaniem to się nie uda. Jednak w NB mogłoby by być lepiej. Może ktoś próbował ?.

 

Ciekawe jak sobie radzą filtry typu DUO Narrow Band z achromatem.

Masz na myśli osobno użycie filtrów SII, O3 i Ha? Czy filtry przepuszczające kilka wąskich pasm jak l-eNhance ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rybek0s napisał:

Hej,

 Przyszło mi do głowy pewne pytanie.

 

W pełni rozumiem dlaczego w achromacie dostaje niebieskie halo wokół gwiazdek gdy robię zdjęcie kolorowym aparatem (różne kolory mają różny punkt ostrości - niebieski po prostu nie ostrzy).

Jak to jednak wygląda gdybym miał kamerkę mono i używał filtrów LRGB. Czy z racji tego że na każdy kanał mogę ustawić inną ostrość dostanę mniejszą CA czy może wręcz na odwrót (każdy kolor będzie rozmyty)?

Kolory każdy z osobna będą zdecydowanie bardziej ostre. Ale L raczej odpada. 

 

13 minut temu, rambro napisał:

Nawet jak wyostrzysz każdy kolor oddzielnie to dostaniesz nieco inną skalę zdjęcia. Najbardziej będzie to widać w niebieskim. Nie wiem czy programy do stackowania sobie dobrze poradzą.

Poradzą sobie :)

 

Niestety, zostaje jeszcze aberracja sferyczna, która w przypadku jasnych teleskopów może być widoczna.

 

Ogólnie zamiast RGB misterny plan działa dla Narrowband (Ha, OIII, SII):

 

https://www.cloudynights.com/topic/408386-monochrome-ccds-and-achromats/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko ha to wiadomo że będzie ok. Po kolei SII, 0III i Ha lepiej niż RGB ale chyba nie idealnie. W ostatnim pytaniu miałem na myśli l-eNhance i kolorową kamerę.

 

Przypomniałem sobie, że jak kupiłem filtr l-eNhance to kilka klatek, na statywie, bez prowadzenia, zrobiłem z obiektywem 200mm, który ma sporą aberrację. To słaby test, kolor gdzieś uciekł...  Przydałoby się foto z prowadzeniem. Na zwykłym zdjęciu z tego obiektywu na jasnych gwiazdach duże fioletowe obwódki kłują w oczy.

 

duo_200mm.thumb.jpg.c19fc3bc8e1b211f4d94baafa13b7690.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rambro napisał:

Ciekawe pytanie. Dla każdego koloru ogniskowa jest trochę inna. Nawet jak wyostrzysz każdy kolor oddzielnie to dostaniesz nieco inną skalę zdjęcia. Najbardziej będzie to widać w niebieskim. Nie wiem czy programy do stackowania sobie dobrze poradzą. Każdy filtr RGB przepuszcza trochę zakresu innych barw, Do tego dochodzi luminancja, która miałaby największe gwiazdy. Powiedzmy że  mógłbyś jej nie robić co oznacza stratę zysku czasu z użycia kamery mono (około 1.7-2x szybsze zbieranie stacka).  Moim zdaniem to się nie uda. Jednak w NB mogłoby by być lepiej. Może ktoś próbował ?.

 

Ciekawe jak sobie radzą filtry typu DUO Narrow Band z achromatem.

Mam bressera 127/635 i powiem, że narowband wychodzi całkiem niezły. Co do RGB to tutaj historia całkiem inna. Sam filtr L daje potężne niebieskie halo. Co ciekawe filtr bader uhc-s naprawia niebieskie halo ale znowu daje małe czerwone halo :(. Uważacie że gdybym przesłonił teleskop do np. 70mm to aberacja by zniknęła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rgb nic Ci nie da. Gwiazdki w B będą ostre, ale soczewka daje gorzej skorygowany obraz w B i wyjda poprostu większe. 

 

W NB mój setup sprawdza się wyśmienicie, lrgb jeszcze do opanowania. 

 

Baaaardzo dużo zależy jaka masz matrycę. No jeżeli będzie bardzo "słabo zbierać fotony" w B to abera może być znośna. 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

Pix sobie z tym znakomicie radzi. Ma , chyda jako jedyny, funkcję distortion correction- jako procedurę w czasie alignacji.

Czy mogę przy okazji podpytać jak to stosować? Mi jakoś nie wychodzi korzystanie z tej funkcji

Edytowane przez mebelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2020 o 16:57, mirekk napisał:

Mam bressera 127/635 i powiem, że narowband wychodzi całkiem niezły. Co do RGB to tutaj historia całkiem inna. Sam filtr L daje potężne niebieskie halo. Co ciekawe filtr bader uhc-s naprawia niebieskie halo ale znowu daje małe czerwone halo :(. Uważacie że gdybym przesłonił teleskop do np. 70mm to aberacja by zniknęła? 

Oki, udało się chyba rozwiązać problem aberacjii w moim teleskopie. Poszedłem w stronę wycięcia widma w B przy pomocy UHC-S baadera. Czyli podsumowując technikę a jaką testowo zastosowałem: R 15x60s, G15x80s, B+UHC-S 15x180s. Filtr UHC-S ładnie usuną aberację (pewnie też trochę zmienił zawartość kanału ale cóż). 

snapseed-17.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.