Jump to content

Recommended Posts

Po przeczytaniu na polskich na forach wszystkiego co można na temat guidingu bez komputera zastanawiam się co wybrać do mojego bezstresowego zestawu wyjazdowego Lacerta Mgen  czy ASI AIR, a jeśli ASI AIR to czy nie od razu wersji PRO.

Zestaw : HEQ5, ED80/600 i Canon 750D

 

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz nacisnąć guzik i iść spać- Mgen. Jak chcesz co jakiś czas szarpać się z różnym problemami- Asiair. To jest moja opinia. Na giełdach znajdziesz czasem Mgen2, ale to bardzo rzadkie okazje. 

 

 

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, count.neverest napisał:

Jak chcesz co jakiś czas szarpać się z różnym problemami- Asiair.

 

 

Jako użytkownik Asiair,muszę spytać. Jakie problemy? Jak dla mnie,ktoś za to urządzenie powinien dostać nobla ;)

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Zawieszający się interfejs podczas kalibracji z ASI120 mini, ASI178

Guiding, który miał swoje humory (dithering w Mgen to bajka)

Zawieszony interfejs podczas preview z ASI071 MC Pro.

Zegar ekspozycji, który działał jak chciał (zablokowanie ekranu powodowało, ze 1 sekunda nią nie była)

było tego jeszcze sporo, nie pamiętam już wszystkiego. Asiair w swoim założeniu jest świetnym rozwiązaniem. W moim przypadku były problemy, moi koledzy również je miewają. 

Są też zadowoleni użytkownicy i mimo wszystko ja też nim byłem, ale postanowiłem uprościć zestaw na taki, w którym każdy element spełnia określone zadanie, a nie 15 i zawsze działa. 

Dzięki temu pozbyłem się ryzyka, że sesja wystartuje 4h za późno, albo w ogóle nie zrobię zdjęć.

Setup mam od roku, maksymalny czas sesji jednego obiektu, jaki przez to uciągnąłem to chyba 3h. Tak zawaliłem 2 tygodnie na La Palmie, bo CIAGLE COŚ.

Edited by count.neverest
Link to post
Share on other sites

Muszę przyznać, że po ostatnim updacie czasami coś się dziwnego dzieje z podłączonym Canonem 6D. Po zrobieniu zdjęcia, czy to jedna sekunda, czy 300 apka się zawiesza niezależnie czy jest starowna z ipoda, iphona czy jakiegoś tabletu na androidzie. Z 1100D tego problemu nie. Nie mogę znaleźć powodu dlaczego tak się dzieje. Czasami po flipie, guiding nie może trafić na gwiazdę i trzeba ją wskazać z palca. Poza tym zazwyczaj włączam i wracam do setupu jak już świta. Jako, że mam ciągle taki sam zestaw, to nawet guidingu nie kalibruje na kolejnych sesjach i idzie w punkt. No i cena. To jest główny powód dlaczego w stronę Mgena nie spojrzę

Link to post
Share on other sites

Ja mam asiair i jedyny minus jaki widzę ostatnio, to błąd przy preview zdjęć z Canona 1100. Przy bin 1 się rozjeżdża. Samo zdjęcie jest ok, ale preview jest "dziwne". 

 

Nie powiem, że obsługa jest bezproblemową, problemów do pokonania było trochę.

 

Miałem kiedyś problem, że ekspozycja zatrzymywała się na ostatniej sekundzie i nic nie można było zrobić. Wymieniłem kabel do połączenia z aparatem i problem zniknął. 

 

Z guidingiem czasem trzeba wyczyścić ręcznie kalibracje, o czym zresztą asiair informuje a tak to wszystko działa. I guidingu i dithering śmiga. 

Czasem jak nie jest ustawione dobrze na polarną lub jest lekki wiatr, to ma problem z rozpoczęciem kolejnej ekspozycji po dithering, bo uznaje, że nie jest obraz ustabilizowany. Miałem tak ostatnio i asiair "czekało" na stabilizację ponad 1h. Guidingu się uspokoił i dalej ruszyło. 

 

Mocowanie pierwszej wersji na rzepy jest słabe, już kilka razy puściły mi te rzepy, więc musiałem inaczej zamontować. 

 

Asiair pro ma kilka rzeczy lepszych. Przede wszystkim może służyć jako hub do zasilania, bo ma kilka wyjść 12v, do tego ma lepsze mocowanie.

 

Dodatkowo wiem że ZWO pracuje nad nowym mechanizmem do ustawiania ekspozycji. Robisz np. 10s fotkę, potem klikasz na niej w miejsce, gdzie ma być środek i klikasz GO.

 

Minusem Asiair jest to że pracuje tylko z kamerami od ZWO i Dslr. 

To samo z focuserem, tylko od ZWO. 

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, count.neverest napisał:

ASI120 mono i mini. 

 

 

 

asi 120 to albo w weesji s czyli speed usb3.0 albo mini. Zwyklej okraglej 120 nie obsluzy AIR. 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 4 months later...

Można znaleźć sam moduł sterujący lacerty? Zakupiłem ostatnio kamerkę guidującą zwo 120MC-S i zastanawia mnie fakt czy moduł współpracował by z tą kamerką? Myslałem o ASIair właśnie ale widzę ze nie jest tak kolorowo jak przedstawia to Zelinka w swoich video.

Link to post
Share on other sites

Ja tam problemów z AsiAir (zwykłym, nie PRO) nie mam żadnych. Dobrze współpracuje z ASI 120MM-S (mono, USB3). Canonem 600D, iOptronem CEM25P. Ostatnio ustawiłem guidingi, odpaliłem 30*10min i poszedłem spać. Rano zastałem zestaw w home position i wyłączonym AsiAirem. 0 problemów. Wszystko jak powinno być, było.

Edited by beny
 • Like 2
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, yakson napisał:

zechce ten moduł współpracować z inna kamerką?

Jaki moduł masz na myśli i jaką kamerę?

 

@beny

Zatem choroby wieku dziecięcego są uleczone, to dobrze :) 

Jak ja fociłem z Asiair, to gorąco było na ich fejsie od "issues".

Edited by count.neverest
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, count.neverest napisał:

Jaki moduł masz na myśli i jaką kamerę?

 

 

teraz zauważyłem że odpowiedziałeś mi na to wcześniej, mea culpa, pozdrawiam

Edited by yakson
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 214 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.