Skocz do zawartości

Lacerta Mgen v ASI AIR


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu na polskich na forach wszystkiego co można na temat guidingu bez komputera zastanawiam się co wybrać do mojego bezstresowego zestawu wyjazdowego Lacerta Mgen  czy ASI AIR, a jeśli ASI AIR to czy nie od razu wersji PRO.

Zestaw : HEQ5, ED80/600 i Canon 750D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, count.neverest napisał:

Jak chcesz co jakiś czas szarpać się z różnym problemami- Asiair.

 

 

Jako użytkownik Asiair,muszę spytać. Jakie problemy? Jak dla mnie,ktoś za to urządzenie powinien dostać nobla ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszający się interfejs podczas kalibracji z ASI120 mini, ASI178

Guiding, który miał swoje humory (dithering w Mgen to bajka)

Zawieszony interfejs podczas preview z ASI071 MC Pro.

Zegar ekspozycji, który działał jak chciał (zablokowanie ekranu powodowało, ze 1 sekunda nią nie była)

było tego jeszcze sporo, nie pamiętam już wszystkiego. Asiair w swoim założeniu jest świetnym rozwiązaniem. W moim przypadku były problemy, moi koledzy również je miewają. 

Są też zadowoleni użytkownicy i mimo wszystko ja też nim byłem, ale postanowiłem uprościć zestaw na taki, w którym każdy element spełnia określone zadanie, a nie 15 i zawsze działa. 

Dzięki temu pozbyłem się ryzyka, że sesja wystartuje 4h za późno, albo w ogóle nie zrobię zdjęć.

Setup mam od roku, maksymalny czas sesji jednego obiektu, jaki przez to uciągnąłem to chyba 3h. Tak zawaliłem 2 tygodnie na La Palmie, bo CIAGLE COŚ.

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że po ostatnim updacie czasami coś się dziwnego dzieje z podłączonym Canonem 6D. Po zrobieniu zdjęcia, czy to jedna sekunda, czy 300 apka się zawiesza niezależnie czy jest starowna z ipoda, iphona czy jakiegoś tabletu na androidzie. Z 1100D tego problemu nie. Nie mogę znaleźć powodu dlaczego tak się dzieje. Czasami po flipie, guiding nie może trafić na gwiazdę i trzeba ją wskazać z palca. Poza tym zazwyczaj włączam i wracam do setupu jak już świta. Jako, że mam ciągle taki sam zestaw, to nawet guidingu nie kalibruje na kolejnych sesjach i idzie w punkt. No i cena. To jest główny powód dlaczego w stronę Mgena nie spojrzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam asiair i jedyny minus jaki widzę ostatnio, to błąd przy preview zdjęć z Canona 1100. Przy bin 1 się rozjeżdża. Samo zdjęcie jest ok, ale preview jest "dziwne". 

 

Nie powiem, że obsługa jest bezproblemową, problemów do pokonania było trochę.

 

Miałem kiedyś problem, że ekspozycja zatrzymywała się na ostatniej sekundzie i nic nie można było zrobić. Wymieniłem kabel do połączenia z aparatem i problem zniknął. 

 

Z guidingiem czasem trzeba wyczyścić ręcznie kalibracje, o czym zresztą asiair informuje a tak to wszystko działa. I guidingu i dithering śmiga. 

Czasem jak nie jest ustawione dobrze na polarną lub jest lekki wiatr, to ma problem z rozpoczęciem kolejnej ekspozycji po dithering, bo uznaje, że nie jest obraz ustabilizowany. Miałem tak ostatnio i asiair "czekało" na stabilizację ponad 1h. Guidingu się uspokoił i dalej ruszyło. 

 

Mocowanie pierwszej wersji na rzepy jest słabe, już kilka razy puściły mi te rzepy, więc musiałem inaczej zamontować. 

 

Asiair pro ma kilka rzeczy lepszych. Przede wszystkim może służyć jako hub do zasilania, bo ma kilka wyjść 12v, do tego ma lepsze mocowanie.

 

Dodatkowo wiem że ZWO pracuje nad nowym mechanizmem do ustawiania ekspozycji. Robisz np. 10s fotkę, potem klikasz na niej w miejsce, gdzie ma być środek i klikasz GO.

 

Minusem Asiair jest to że pracuje tylko z kamerami od ZWO i Dslr. 

To samo z focuserem, tylko od ZWO. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Można znaleźć sam moduł sterujący lacerty? Zakupiłem ostatnio kamerkę guidującą zwo 120MC-S i zastanawia mnie fakt czy moduł współpracował by z tą kamerką? Myslałem o ASIair właśnie ale widzę ze nie jest tak kolorowo jak przedstawia to Zelinka w swoich video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam problemów z AsiAir (zwykłym, nie PRO) nie mam żadnych. Dobrze współpracuje z ASI 120MM-S (mono, USB3). Canonem 600D, iOptronem CEM25P. Ostatnio ustawiłem guidingi, odpaliłem 30*10min i poszedłem spać. Rano zastałem zestaw w home position i wyłączonym AsiAirem. 0 problemów. Wszystko jak powinno być, było.

Edytowane przez beny
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, yakson napisał:

zechce ten moduł współpracować z inna kamerką?

Jaki moduł masz na myśli i jaką kamerę?

 

@beny

Zatem choroby wieku dziecięcego są uleczone, to dobrze :) 

Jak ja fociłem z Asiair, to gorąco było na ich fejsie od "issues".

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.