Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy sprzęt do miasta


MaciejKG

Pytanie

Hej. Witam wszystkich.

Jestem kompletnym amatorem i szukam pierwszego teleskopu. Mieszkam w Warszawie i obserwacje głównie będą z balkonu. Chciałbym też porobić kilka zdjęć lustrzanką. Głównie planet, bo na mgławice w mieście słyszałem, że większych szans nie ma.

I moje pytanie. Znalazłem trzy - refraktor, MAK i Newton. Co wybrać?

Sky-Watcher MAK 102/1300 EQ-2 (BKMAK102EQ2)

Meade Polaris 130 mm EQ (Newton)

Meade StarPro AZ 102 (refraktor 102/660, montaż azymutalny, trzy okulary, Barlow 2x, adapter do smartfona).

Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam Maciek

Edytowane przez MaciejKG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Miasto i teren zaświetlony to słabe miejsce na obserwacje. Zostają Ci Księżyc, planety (bez szału), układy gwiazd podwójnych i kilka najjaśniejszych DSów.

 

Proponuję Mak 127 na montażu EQ3-2 ustawionym/przerobionym w tryb ALT-AZ (to najprostrzy montaż, ustawiasz i patrzysz). 

Mak to duże powiększenia, moim zdaniem konieczny jest montaż z mikroruchami, dlatego ten EQ3-2. 

Taki zestaw pod ciemnym niebem pokaże znacznie więcej na DSach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.05.2020 o 23:27, MaciejKG napisał:

Hej. Witam wszystkich.

Jestem kompletnym amatorem i szukam pierwszego teleskopu. Mieszkam w Warszawie i obserwacje głównie będą z balkonu. Chciałbym też porobić kilka zdjęć lustrzanką. Głównie planet, bo na mgławice w mieście słyszałem, że większych szans nie ma.

I moje pytanie. Znalazłem trzy - refraktor, MAK i Newton. Co wybrać?

Sky-Watcher MAK 102/1300 EQ-2 (BKMAK102EQ2)

Meade Polaris 130 mm EQ (Newton)

Meade StarPro AZ 102 (refraktor 102/660, montaż azymutalny, trzy okulary, Barlow 2x, adapter do smartfona).

Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam Maciek

Do planet i księżyca to to mak ale jakbyś wyjeżdżał poza miasto to Newton

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, M4teusz napisał:

Do planet i księżyca to to mak ale jakbyś wyjeżdżał poza miasto to Newton

Dokładnie tak jak kolega napisał a powyższy refraktor będzie miał aberracje ze względu na dużą światłosiłe wieć on to do DS (obiektów głębokiego nieba). Aczkolwiek planety da się obserwować ale jeżeli masz wybór jesteś nastawiony na planety to Newton albo Mak. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, jak napisał kolega - MAK ale zdecydowanie nie schodź poniżej 127mm. To nadal kompaktowe rozwiązanie. W kwestii fotografii księżycowo-planetarnej wygodniej korzysta się z kamery niż lustrzanki, ale na początek może być. Jak będziesz uważał na oczy to można pokusić się także o Słońce z folią Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, Antonix napisał:

Maka na oczy nie widziałem 

Dlatego polecam wszystkim początkującym więcej praktyki.. Jak ktoś ma sprawne oczy to nawet z tego filmu porównując Jowisza dokona właściwego wyboru. Sugeruję też wykonać test na Księżycu, gdzie w "90" szybko zabraknie rozdzielczości.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.