Skocz do zawartości
  • 0

Pomoc w wyborze 2 typy-Nowicjusz


Micgekon

Pytanie

Dzień Dobry.

To mój pierwszy post, choć przeglądam już forum od jakiegoś czasu. Chce kupić swój pierwszy teleskop.

Cel obserwacje balkonowo-tarasowe (podmiejskie) i może pare razy w roku plener (Jura Krakowsko-Czestochowska) głównie planety naszego układu, a jak by się dało zrobić jakieś fajne zdj. Księżyca lub naszych palnet to było by super (lustrzanka Nikon).Budżet ok 2000zł choć ten drugi już go przekracza, ale widze,że jest bardzo chwalony na forum.

Czy ten montaż będzie dobry? Nie zamierzam podpinać silniczków do śledzenia i robienia kilkugodzinnych naświetlań.Może ktoś z okolic Katowic ma na zbyciu?

Po przeczytaniu wielu postów-czym się kierować mój typ padł na 2 modele:

Teleskop Sky-Watcher Synta R-102/1000 EQ-3-2

Teleskop Levenhuk SKYLINE PRO MAK 127 EQ3-2

Pozdrawiam Michał

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 godziny temu, Micgekon napisał:

Teleskop Sky-Watcher Synta R-102/1000 EQ-3-2

Teleskop Levenhuk SKYLINE PRO MAK 127 EQ3-2

Pozdrawiam Michał

 

 

Brałbym Maka-a. Mam refraktor SW102/1000 i muszę go przesłaniać aby uniknąć aberracji chromatycznej przy większych powiększeniach na Jowiszu, Wenus i Księzycu. Poza tym długa tuba jest uciążliwa.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

też proponowałbym Mak-a ale firma Levenhuk jest raczej egzotyczna. Chwalone są Mak-i od SW (ew. Oriona)

jeśli chcesz fotografować planety czy Księżyc to przyda się napęd przynajmniej w osi RA. Przy obserwacjach wizualnych też warto go mieć. Odpada konieczność ręcznego śledzenia, a tym samym zmniejszenie drgań. To pozwala skupić się wyłącznie na obserwowanym obiekcie i dzięki temu dostrzec więcej szczegółów

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po obejrzeniu w sklepie internetowym tego Maka od Levenhuka przychylam się do opinii ZbyTa, że lepiej kupić SW .

Mak Levenhuka ma wyciąg 1,25", a Mak SW127 2" (choć jest też wersja 1,25"). Przy MAK-u to ważne, bo one ze względu na długie ogniskowe proszą się o długoogniskowe okulary, a te są w większości w oprawach 2".

Co najlepsze tuba optyczna Sky-Watcher MAK 127 OTAW Z wyciągiem 2", do tego EQ3-2, to mniej więcej taki sam koszt jak MAK Levenhuk 127 z EQ3-2.

Napęd w jednej osi do EQ3-2 możesz kupić później jezeli będzie ci potrzebny, to ok 300zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje Bardzo ,za podpowiedzi tego Lavenhuka podałem bo jest gotowy w zestawie  ( na firmach teleskopów się nie znam) Zakupy zrobie najprawdopodobniej na teleskopy.pl w Chorzowie-bo tam mam w miare blisko, ale wole zasięgnąć opinii tu niż "na gorąco" w sklepie bo mi jeszcze wcisną co im będzie pasować. Czyli muszę kupić w "częściach" np.

Tuba optyczna Sky-Watcher MAK 127 f/11,8 OTA

Tuba optyczna Sky-Watcher MAK 127 OTAW (wyciąg 2", złączką 2")

Montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ3-2 / CG4 - głowica + przeciwwaga + statyw aluminiowy
 

Czym się różnią od siebie? Który lepszy?

do tego kupuje w/w montaż jakiś "adapter" do lustrzanki i już mogę działać?

Czy taki napęd 1-osiowy wystarczy? Będzie mi śledził np. księżyc? Co daje napęd 2-osiowy? Przepraszam za takie pytania, ale nie miałem z tym nigdy do czynienia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

oba te teleskopy to dokładnie to samo. Różnica może być jedynie w "wyciągu" (to właściwie nie wyciąg tylko tzw. vizualback). Ten drugi ma wyjście 2", a ten pierwszy może mieć 1,25" ale pewności nie mam bo takiej informacji nie mamy. Same tuby są identyczne, a ten "wyciąg" jest dokręcany i łatwo go wymienić. W zależności od tego jakie mamy to wyjście potrzebne będą akcesoria w odpowiednim standardzie 1,25" lub 2" (kątówka, okulary). Z 2" można prostą redukcją przejść na 1,25" ale odwrotnie się nie da

 

montaż paralaktyczny (równikowy, ekwatorialny) ustawiasz w taki sposób by oś RA była równoległa do osi świata. Dzięki temu wystarczy obrót w jednej osi by kompensować obrót sfery niebieskiej. Napęd osi DEC pozwala przestawiać teleskop też w tej osi za pomocą silniczka. Jeśli go nie ma trzeba to robić ręcznie pokrętłem. Przy obserwacjach obiektów o małych rozmiarach gdy montaż jest poprawnie zorientowany na biegun osi DEC nie trzeba ruszać, a wystarcza samo śledzenie w osi RA. Gdy obserwujesz np. Księżyc w dużym powiększeniu trzeba przestawiać teleskop również w drugiej osi. To tylko kwestia wygody i niczego więcej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Super. Bardzo Dziękuje. Kupie na razie bez "silniczka" bo to i tak przekroczy mój budżet a jak by co to silniczek się dokupi z czasem. 

Czy całość tzn teleskop+lustrzanka Nikon da rade na tym montażu? Bo czytałem,że to takie minimum. Czy po prostu zestaw będzie stabilny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

napęd możesz dołożyć później

montaż EQ3-2 jest wystarczająco stabilny dla MAK-a 127. Jednak dobrze wymienić statyw na stalowy bo ten alu jest najsłabszym elementem zestawu. Podniesie to cenę zestawu i jego wagę ale naprawdę warto bo sztywność radykalnie wzrasta

do fotografowania przyda się wężyk spustowy i wcześniejsze podnoszenie lustra. Ogniskowa 1500 to już sporo i nawet najdrobniejsze drgania będą rozmywały obraz

MAK 127 z wyjściem 1,25" ma na końcu chyba gwint T2 więc aby połączyć lustrzankę do teleskopu potrzebna będzie odpowiednia złączka na bagnet Nikona z gwintem T2. Nie mogę tego teraz sprawdzić bo Maka pożyczyłem koledze. W sklepie powinni to wiedzieć i posiadać odpowiednią złączkę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.