Skocz do zawartości

Zachowanie montażu, a ustawienie na polarną.


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

mam pytanie. Czy złe ustawienie na polarną może powodować taki efekt:

 

Po jednej stronie południka montaż śledzi "za wolno" a po drugiej "za szybko". Zjawisko jest symetryczne względem południka.

 

Wyjaśniam - od wielu miesięcy walczę z montażem CEM120 EC, który wykazuje jednostajny w czasie dryf, jak opisałem wyżej symetryczny po przekroczeniu południka.

Na polarną ustawiłem PATem, który uważam za najdokładniejszą metodę i mam wynik w okolicach pół sekundy błędu.

Przy skali 1,5 montaż utrzymuje z trudem 5 minut bez prowadzenia, a jest to wersja z enkoderem, powinna dawać rade w okolicy 20 minut przy takiej skali (błąd w RA na poziomie  0,4 arcsec na 5 minut).

iOptron nie ma pojęcia, a ich wsparcie jest iluzoryczne. Po sprawdzeniu wszystkiego wracam do początku i do podstaw, stąd pytanie.

 

 

Edytowane przez Darek_B
ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie trochę nie na temat. 

 

Skoro producent nie wie co jest nie tak, to pakuj montaż i go im odsyłaj na wymianę urządzenia. Nie żadne testy czy sprawdzenie - wymiana. Jeszcze trochę i stracisz gwarancję, a potem co? Naprawa lub wymiana odpada, a po tym co piszesz wątpię żebyś znalazł w przyszłości ewentualnego kupca w PL. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku ale nie mówimy o ucięciach na przestrzeni kilku godzin tylko kilku minut. Jak pisałem jest to symetryczne względem południka i temp dryfu jest idealnie równe tylko raz wyprzedza, raz zwalnia dokładnie po tym samym kierunku. Do tej pory zakładałem, że po prostu mont ma jakiś problem enkoderem lub z firmware i że podaje złe parametry na silnik, ale tak jak pisałem iOptron nie ma pojęcia więc byłbym jedynym, który ma problemy z softem - raczej mało prawdopodobne. Dlatego pytam o ustawienie na polarną, bo ilekroć wracam do tematu tylekroć o tym myślę.

 

 

Guider to osobny temat. Pracując z RASA wszystko działa bardzo dobrze bo nie przekraczam naświetleń 3 min, ale chciałbym zrobić na ciemniejszej tubie naświetlania po 10 15 20 minut.

Tak a propos - widziałem dzisiaj kolesia na YT który twierdził, że nie wolno na raz podłączać PHD2 i montażu w np SGP, bo to powoduje problemy. Może to śmieszne, ale zawsze podłączam na raz sterownik producenta (natywny) do SGP, PHD, CDC i czego tam jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jestem zainfekowany ideologią ASA, ale jak ma niby taki montaż bez korelacji z niebem- nawet z enkoderami- bo dalej nie wiem czy jeden czy dwa enkodery ma Twój montaż - utrzymać położenie na niebie?

W standardowym setupie odpowiada za to guider, w ASA ( przy enkoderach o dwie klasy bardziej dokładnych od CEM 120 EC) - korelacja z mapą nieba a tu nic? A gdzie błędy przekładni, ugięcia optyki, wiatr, błędy ustawienia na Polaris?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza dryfem w RA masz go też w Dec? Próbowałeś policzyć wielkość dryfu? Jest ona stała czy różna podczas kolejnych testów? Jeśli wartość wychodzi podobna, to spróbuj ręcznie skorygować prędkość trackingu - u mnie to nie zadziałało bo była zmienna.

Moje doświadczenie pewnie znasz w tym temacie - u mnie w mniejszym bracie jest prosta zależność - im lepiej ustawiona polarna, tym mniejszy dryf (w RA i Dec porównywalny). Ustawienie do kilku sekund pozwala mi naświetlać 2-4 min przy marnej skali 2"/pix. U Ciebie wymagania dokładności są znacznie wyższe i trudno mi powiedzieć, czy to już wina polarnej, czy inny efekt.

 

Moim zdaniem na 95% to nie jest żadna wada/usterka, a albo normalna cecha albo efekt jakiegoś problemu w użytkowaniu (ta nieszczęsna polarna lub coś innego).

 

A iOptron powiedział coś na temat, jakiej dokładności powinieneś oczekiwać?

 

Hmm, a błąd stożkowy lub nieprostopadłość osi względem siebie? Nie do końca rozumiem umiem sobie wyobrazić ich wpływ, może ktoś pomoże? Albo może to jednak ugięcia?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, MateuszW napisał:

A poza dryfem w RA masz go też w Dec? Próbowałeś policzyć wielkość dryfu? Jest ona stała czy różna podczas kolejnych testów? Jeśli wartość wychodzi podobna, to spróbuj ręcznie skorygować prędkość trackingu - u mnie to nie zadziałało bo była zmienna.

Moje doświadczenie pewnie znasz w tym temacie - u mnie w mniejszym bracie jest prosta zależność - im lepiej ustawiona polarna, tym mniejszy dryf (w RA i Dec porównywalny). Ustawienie do kilku sekund pozwala mi naświetlać 2-4 min przy marnej skali 2"/pix. U Ciebie wymagania dokładności są znacznie wyższe i trudno mi powiedzieć, czy to już wina polarnej, czy inny efekt.

 

Moim zdaniem na 95% to nie jest żadna wada/usterka, a albo normalna cecha albo efekt jakiegoś problemu w użytkowaniu (ta nieszczęsna polarna lub coś innego).

 

A iOptron powiedział coś na temat, jakiej dokładności powinieneś oczekiwać?

 

Hmm, a błąd stożkowy lub nieprostopadłość osi względem siebie? Nie do końca rozumiem umiem sobie wyobrazić ich wpływ, może ktoś pomoże? Albo może to jednak ugięcia?

Stała, dryf wynosi około sekundę na dwie minuty ale efekt zależy od położenia obiektu. Bardziej w RA, DE daje mniej od RA, ale jest skośnie.

Gdy używam zestawu ze skalą 0,79 to mogę robić do dwóch minut bez prowadzenia. Myślę, że to przyzwoity wynik, ale kiedy spytałem iOptrona, to byli zdziwieni, bo powinny być raczej wahania w te i z powrotem, a nie stały dryf. Faktycznie jest tak, że jest to po prostu kreseczka jak od linijki, na boki nic nie drgnie. Tu efekt 15 minut ale w skali 1,20

obraz.png.0912b41fb26e198a8c4cf81e08c7e5bc.png

 

Ja nazywam to dryfem, bo tu nic nie wariuje, nie rozmywa, nie gibie, tylko leciutko powoli odpływa w stałym tempie. Stąd myśli o polarnej.

iOptron określa to tak, że w ciągu 5 minut enkoder utrzymuje mont w zakresie +- 0,15 arcsec w RA od nominału (inaczej mówiąc jakby PE miał amplitudę 0,3).

Widziałem w sieci gościa który bez prowadzenia robił 20 minut przy skali rzędu 1,5 z idealnie okrągłymi gwiazdami.

 

Nawet myślałem, czy to przypadkiem SGP czegoś nie chrzani, ale pod NINA jest identycznie.

Myślę o ustawieniu monta na polarną dryfem, ale mam niewidoczny zachód oraz przy naszym seeingu to nie wiem czego się spodziewać.

Oczywiście mówimy o ekstremalnie dokładnym ustawieniu, to sprawa na granicy możliwości.

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HAMAL napisał:

Ale czy to nie jest tak, że gdy przy dużej skali musimy korygować błędy prowadzenia to tracimy trochę docelowej drogi lub ja przeganiamy?

Doktorze Hamal, a co to znaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Borowy Misiek napisał:

A czy jesteś pewien, że montaż masz perfekcyjnie wypoziomowany ?

montaż stoi w obserwatorium na pierze i jest wypoziomowany

 

21 minut temu, wessel napisał:

Jakie enkodery ma ten montaż - bezwzględne?

nie jest to nigdzie wprost opisane, ale zachowują się jak bezwzględne. Po utracie zasilania lub przy ręcznej zmianie położenia po wysprzęgleniu montaż wie gdzie wskazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli absolutne ( bezwzględne) ... miałem pomysł ale upadł wobec tego. Mam wrażenie że za dużo wymagasz od tego montażu, jakieś tam zdjęcia z netu mogą być tylko wyjątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wessel napisał:

Czyli absolutne ( bezwzględne) ... miałem pomysł ale upadł wobec tego. Mam wrażenie że za dużo wymagasz od tego montażu, jakieś tam zdjęcia z netu mogą być tylko wyjątkiem.

Możliwe, ale sugeruję się tymi 0,3 arcsec ze specyfikacji, oraz faktem, ze to dryfuje a nie skacze wokół celu. Wydaje się klorygowalne.

 

7 godzin temu, Tom-cio napisał:

A model nieba jest wgrany??? Coś w stylu T-Point ;)

Ale ja w DE nie mam encodera, więc odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak używałem KING ale nie ma żadnej różnicy, iOptron tez mówi, że to nie ma znaczenia co mnie nieco dziwi. Refrakcja spoko, ale okolicach zenitu też?

iOptron udostępnia soft do modelowania nieba tylko dla wersji z dwoma enkoderami.

 

Ugięcia wykluczam z prostej przyczyny - to jest RASA, tu tor optyczny jest najkrótszy z możliwych a kamera jest zamocowana na fix. Poza tym ugięcia były by zmienne w zależności od wysokości nad horyzont, a tu jest stała prędkość dryfu, niezależnie od położenia na niebie i symetryczna węglem południka.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak podłączysz RASA zamiast tego zestawu X 1.5arcsec/px to efekt jest ten sam ?. Czy próbowałeś palić RASA na tym montażu więcej niż 5 min ?. Jeśli oba teleskopy na tym samym moncie zachowują się podobnie, to trzeba szukać przyczyny w montażu lub ustawieniach. Napisz co to za teleskop i jaki detektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.