Skocz do zawartości

Obiekty głębokiego nieba gołym okiem


Refraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

Bardzo chciałbym aby znalazła się tu lista obiektów głębokiego nieba, które można zobaczyć gołym okiem,dlatego śmiało wrzucajcie zdjęcia i opisy obiektów, które według was są łatwe do zobaczenia nawet gołym okiem z dość ciemnych miejsc dla tych, którzy nie mają żadnego sprzętu i chcieliby najpierw poobserwować gołym okiem. ;)

 

Jeżeli taki wątek jest już na forum proszę poinformować to usunę temat:lol:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie chcesz sam takiej listy stworzyć? Wtedy masz więcej zabawy i satysfakcję.

Zawsze lepiej do czegoś dojść samemu, niż jak ktoś poda na tacy.

Na początek weź katalog Messiera i wybierz wszystkie obiekty jaśniejsze od 6 magnitudo. Trochę tego jest, starczy zabawy na parę nocy żeby je wszystkie odszukać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Grzędziel napisał:

Trochę tego jest, starczy zabawy na parę nocy żeby je wszystkie odszukać.

Tak to by trzeba było przez cały rok bo i w lato, jesień, zima, wiosna. Ale postaram się. 

 

Na początek zaznaczyłem obiekty poniżej 6 mag, które mogą być widoczne pod niebem powyżej 6 mag a takich miejsc jest sporo ja mam u siebie takie właśnie na wsi pod małym miastem. 

Takich obiektów jest nieco ponad 20 i są to tylko obiekty z katalogu Messiera ale wszystko zależy też od jasności powierzchniowej oczywiście nie pominę również obiektów z katalogu Caldwella:happy:

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam lista już zrobiona ale próbna jeszcze nie dokończona niestety chodzę do szkoły i nie mam zbyt dużo czasu jeżeli uda mi się skończyć wrzucę w najbliższych dniach tylko, że będę musiał na bieżąco z obserwacjami uzupełniać spostrzerzenia i poziom trudności bo nie wszystkie z nich widziałem a jak jakiś nie będzie widoczny to usunę. 

Ps. Czy dodać do tabeli obiekty z rejonu Strzelca i Wielkiego psa pytam ponieważ wątpię, że będą widoczne w Polsce nawet południowej nie wnoszą się wyżej niż 25 stopni a niebo jest do tej wysokości przeważnie zaświetlone. 

Pozdrawiam ^_^

Edytowane przez Refraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawianie zdjęć jest o tyle bez sensu, że np M33 na zdjęciach i gołym okiem wyglądają diametralnie różnie....

Znacznie istotniejszym parametrem jest jakaś uśredniona jasność powierzchniowa obiektu, np w magnitudo/minutę kwadratową

 

Co do Strzelca, Skorpiona i Wężownika - zdziwisz się ile tych "śmieci" pod ciemnym niebem widać gołym okiem, nawet 10 stopni nad horyzontem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Wstawianie zdjęć jest o tyle bez sensu, że np M33 na zdjęciach i gołym okiem wyglądają diametralnie różnie....

Znacznie istotniejszym parametrem jest jakaś uśredniona jasność powierzchniowa obiektu, np w magnitudo/minutę kwadratową

Wiem ake jak znajdę jakieś z szerokiego kadru pojedyńcze klatki to wstawię a może sam zrobię bez obróbki chociaż moja stara 10-letnia lustrzanka. Pomimo to coś popróbuję wtedy powinny być podobnie widoczne jak gołym okiem. :original:

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Co do Strzelca, Skorpiona i Wężownika - zdziwisz się ile tych "śmieci" pod ciemnym niebem widać gołym okiem, nawet 10 stopni nad horyzontem....

W Wężowniku wiem ale w strzelcu i Skorpionie nie miałem okazji u mnie łuna od południa akurat na prawie 10 stopni a Wężownik jest jednak trochę wyżej ale jak gdzieś wyjadę to spróbuję;)

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2020 o 11:56, Refraktor napisał:

Tak to by trzeba było przez cały rok bo i w lato, jesień, zima, wiosna. Ale postaram się. 

Słyszałeś o tzw. maratonie Mesiera? Można np. w marcu złapać wszystkie Messiery przez całą noc, do tego jest jeszcze parę pozycji NGC, które dobrze widać, na przykład Gromada Podwójna w Perseuszu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, mack_mnk napisał:

Słyszałeś o tzw. maratonie Mesiera? Można np. w marcu złapać wszystkie Messiery przez całą noc, do tego jest jeszcze parę pozycji NGC, które dobrze widać, na przykład Gromada Podwójna w Perseuszu :)

Tak słyszałem ale, że z Polski? W marcu widoczny jest strzelec to nie wiedziałem:happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela (wersja próbna niedokończona) 

I tu was muszę zmartwić mój komputer ma swoje lata naprawdę 15 lat to sporo (więcej niż ja mam) :lol: 

 

I nie mogę w nim zapisać pliku Word w pdf ale jeżeli ktoś mógłby skopiować i wkleić w wordzie i zapisać w pdf będę wdzięczny ale to wersje końcową muszę dodać spostrzerzenia więc wypadałoby je zobaczyć i zdjęcia postaram się dodać takie, które ukazują widoczność gołym okiem. ;)

I oczywiście poziom trudności

Lista obiektów głębokiego nieba widocznych gołym okiem.docx

Edytowane przez Refraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem na pdf i uzupełniłem puste miejsca.

Przydałyby się jeszcze podpisać kto jest autorem tej tabeli.

I uzupełnić w przyszłości o stopień trudności w obserwacji.

oraz napisać jedno zdanie dla kogo jest adresowana ta tabela.

Lista obiektów głębokiego nieba widocznych gołym okiem.pdf

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, midimariusz napisał:

Przerobiłem na pdf i uzupełniłem puste miejsca.

Przydałyby się jeszcze podpisać kto jest autorem tej tabeli.

I uzupełnić w przyszłości o stopień trudności w obserwacji.

oraz napisać jedno zdanie dla kogo jest adresowana ta tabela.

Lista obiektów głębokiego nieba widocznych gołym okiem.pdf 79.14 kB · 12 pobrań

Dobrze niedługo zaktualizuje;)

Dzięki

Super ta tabela w pdf! 

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.