Skocz do zawartości
  • 0

Czy "synta" 6 będzie dobrym wyborem?


Mateusz.G

Pytanie

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 godziny temu, M4teusz napisał:

Siema przez rok używałem teleskopu bresser 130/650 na montażu dobsona i zastanawiam się czy nie kupić synty 6 ? 

Moim zdaniem różnica 20mm w średnicy lustra to nie za dużo na chyba, że mieszkasz w dużym mieście i nie masz możliwości wyjazdu i chcesz w jeszcze większych powiększeniach obserwować planety. Ale jeżeli dysponujesz ciemnym niebem to zastanów się nad Syntą 8" lub innym reflektorem;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, kjacek napisał:

A nie możesz od razu przejść na 8" lub więcej? Jakie masz warunki? Itp itd.

Mieszkam w mieście i wolałbym żeby był lekki bo 8 jest już trochę ciężka i wyjeżdżam poza miasto dlatego wolałbym że nie był jakoś super ciężsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Refraktor napisał:

Moim zdaniem różnica 20mm w średnicy lustra to nie za dużo na chyba, że mieszkasz w dużym mieście i nie masz możliwości wyjazdu i chcesz w jeszcze większych powiększeniach obserwować planety. Ale jeżeli dysponujesz ciemnym niebem to zastanów się nad Syntą 8" lub innym reflektorem;)

No planety chciałbym obserwować większym powiększeniem , no właśnie mam możliwość wyjazdu i chciałbym żeby nie był za ciężki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tych wszystkich odpowiedzi wywnioskowałem, że masz możliwość wyjazdu pod ciemne niebo liczy się dla ciebie kompatybilność, którą dobson 6" jeszcze posiada jako tako a do planet też jak najbardziej. Jeżeli masz miejsce w bagażniku i możesz wyjechać pod ciemne niebo zależy ci na planetach to ja bym brał. :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tego się nie nosi w jednym kawałku. Cięższa część, montaż, w 6 cali oraz w 8 cali ważą podobnie około 12 kg (wg Deltaoptical).

Skoro mają taką sama ogniskową to długości całości są podobne (no może nieco wyższy 8?).

Nasz znany forowicz i moderator, Wimmer, przez pewien czas woził Syntę 8 na obserwacje "recznie" bo bez auta i dalej pociągiem.

Siema

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Refraktor napisał:

Z tych wszystkich odpowiedzi wywnioskowałem, że masz możliwość wyjazdu pod ciemne niebo liczy się dla ciebie kompatybilność, którą dobson 6" jeszcze posiada jako tako a do planet też jak najbardziej. Jeżeli masz miejsce w bagażniku i możesz wyjechać pod ciemne niebo zależy ci na planetach to ja bym brał. :flirt:

Dzięki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, ekolog napisał:

Tego się nie nosi w jednym kawałku. Cięższa część, montaż, w 6 cali oraz w 8 cali ważą podobnie około 12 kg (wg Deltaoptical).

Skoro mają taką sama ogniskową to długości całości są podobne (no może nieco wyższy 8?).

Nasz znany forowicz i moderator, Wimmer, przez pewien czas woził Syntę 8 na obserwacje "recznie" bo bez auta i dalej pociągiem.

Siema

 

To kupić 6 czy 8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, M4teusz napisał:

To kupić 6 czy 8?

Jeżeli cena nie gra u ciebie kluczowej roli czyli jesteś w stanie dołożyć kilka stówek to wiadomo Synta 8 pokaże więcej a i większe powiększenia będziesz mógł zastosować. W dobosnie 6 przy dobrym seeingu to mniej więcej 220x natomiast w Syncie 8 już nieco ponad 300x (średnica lustra razy 1,5) a różnica w całkowitej masie między nimi to tylko 2kg

Edytowane przez Refraktor
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Refraktor napisał:

Jeżeli cena nie gra u ciebie kluczowej roli czyli jesteś w stanie dołożyć kilka stówek to wiadomo Synta 8 pokaże więcej a i większe powiększenia będziesz mógł zastosować. W dobosnie 6 przy dobrym seeingu to mniej więcej 220x natomiast w Syncie 8 już nieco ponad 300x (średnica lustra razy 1,5) a różnica w całkowitej masie między nimi to tylko 2kg

To sobie kupię 8

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, TomaszB napisał:

To ja z ciekawości spytam: Jak wrażenia z używania teleskopu bresser 130/650?

Czy Coś Ci w nim nie pasowało, czy po prostu masz możliwość używania czegoś większego?

Mi się super obserwowało tylko właśnie mam możliwość kupienia czegoś większego i jak kupowałem teleskop bresser to od razu kupiłem okular 4 mm bo chciałem obserwować planety 

 

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, TomaszB napisał:

Zastanawiam się nad nim, bo na co dzień mogę patrzeć tylko z balkonu. Ciągle chodzi mi po głowie coś tej wielkości.

Tylko że ja mam wysoka barierkę i musiałem ten teleskop położyć na takie Skrzynecke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jako iż posiadam 8" to zmuszony jestem ci go polecić. Obrazy daję super, zwłaszcza planety. Akurat dziś obserwowałem Jowisza, dostrzegłem cień czy też samą Europę przechodząca na tarczy Jowisza oraz Ganimedesa chowającego się za Jowiszem - świetna sprawa :) Oprócz tego pasy i oczywiście wielka czerwona plama! Saturn również prezentuję się dobrze. Szykuję się do zakupu 6mm okularu więc pewnie będzie jeszcze lepiej :) Waga + rozmiary mi nie przeszkadzają, na spokojnie go wnoszę i wynoszę po schodach, tym bardziej że nie przenosimy całości tylko osobno montaż i tubę. 

Także jak najbardziej polecam, jeśli parę stówek nie stanowi dla ciebie problemu bierz 8. Myślę że jest dobrym kandydatem na pierwszy "poważniejszy" teleskop :) 

Edytowane przez Bezel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.