Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular do refraktora 102/500 aby uzyskać szerokie pole?


Refraktor

Pytanie

Witam mam pytanie jaki okular wybrać do tego refraktora aby uzyskać szerokie pole. 

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-102/500-AZ-3-(BK1025AZ3)-teleskopy-1573.html

Wiem, że zaraz pewnie ktoś się zapyta po co skoro i tak z okularami z zestawu największe pole to nieco ponad 2,5 stopnia. Ale mi chodzi o pole ok. 4 stopni lub więcej a budżet to 250zł

Pozdrawiam

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Żeby uzyskać tak duże pole widzenia należy zastosować okular 2" o średnicy krążka pola widzenia rzędu 35-40 mm. Nie są ot okulary tanie, w tym budżecie może być trudno taki kupić. Pamiętaj jednak, że obiektyw Twojego achromata nie da ostrego obrazu w tak dużym polu. Gwiazdy po bokach będą bardzo zniekształcone. Nie warto.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
14 godzin temu, Refraktor napisał:

Może zdecyduję się na jakąś lornetę 7x50 nawet taką tanią do 300zł do przeglądu nieba. :lol:

Też zła droga.

Po pierwsze, lonetka 10x50 prawdopodobnie będzie miała takie samo pole wiedzenia jak 7x50 - bierz 10x50

Po drugie nie warto wydawać 300 wiedząc, że lornetka i tak będzie słaba. Wydaj 600-700 i miej coś rozsądnego na lata.

A do refraktora szukaj Scoposa 30mm - używałem ten zestaw i jest naprawdę szeroko, ale tak jak pisał Grzędziel - na brzegu pola korekcja pozostawia już nieco do życzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
58 minut temu, romek10001 napisał:

Używam w sw 102/500 maxvision 40/68, tło jasne ale widoki wspaniałe

I parametry lornetkowe :) musi być mega zestaw, pole widzenia 5.4 stopnia. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że źrenica za duża ale i tak przy powiększeniu ~13x jesteśmy gruuubo poniżej powiększenia rozdzielczego teleskopu więc na dobrą sprawę nie tracimy nic z możliwości a zyskuje się w cholerę pola widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Oczywiście wtedy nie masz 100 mm soczewki (bez liczenia obstawiam, że 80 mm) i warto o tym wiedzieć. Choć widok musi być super przy takim polu, np. teraz Veil najlepiej z filtrem to zapewne bajka.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
4 godziny temu, astrokarol napisał:

Maxvision to odpad (czy coś w tym rodzaju) Meade. To te same okulary. A chyba Meade to przyzwoita jakość ...

 

W F/5 fajne daje sobie radę SW SWA.

Nie odpad tylko Meade serii 5000 sprzedawany przez Explore Scientific ze zdjętymi brandami w wersji UWA 82 i zamalowanymi w SWA 68.

Nieodebrane zamówienie w JOC ( wersja oficjalna) 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W budżecie zmieści się SW SWA 22 mm. Da 23x, źw 4,4 mm i pole 3°. Tani a dość dobry optycznie.

Podobny jest jeszcze Maxvision 24 mm 68°.

Drożej, okolice 500 zł masz Maxvisiona 24 mm 82°. Da 21x, źw 4,9 mm i pole 3,9°. Bardzo fajny okular. 

 

Ewentualnie jest jeszcze SWAN 33 mm (albo 25 mm bo da mniejszą źw). 15x, źw 6,8 mm i pole 4,8°. Jednak tu już korekcja wad jest słaba w ogólnej opinii. Ja patrzyłem takim w F/4,5 i dla mnie obraz jest dobry. Chodzą w okolicy 350 zł jak dobrze kojarzę.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za 250zł to lepiej nie kupować okularu długoogniskowego o szerokim polu do f/5. Sam kiedyś kupiłem GSO 30mm 70 st i żałowałem, bo raz że obraz rozmazany chyba w połowie pola, dwa nie miał na pewno deklarowanego pola.

Polecam droższego, ale nadal względnie taniego wobec konkurencji Hyperiona 31mm 72st. Dla mnie obraz - bajka. Wyłapuje nim galaktyki, których nie widzę w ES24mm 68 i 82st. Tyle że on lubi ciemne niebo i trzeba długo wzrok dostosować do źrenicy wyjściowej 6mm. Gwiazdy po krawędziach trochę uciekają, ale nie jest to bardzo uciążliwe. Patrząc na wprost widzę przez niego krawędź obserwacji, w ES82st muszę patrzeć w kierunku krawędzi żeby ją dostrzec, a tego nie lubię, choć wielu to się podoba - kwestia indywidualnych preferencji.

Stosuję z refraktorami 102/500 i 150/750.

Z okularami pow. 35mm to uważaj, bo niektóre nie wyostrzą z tym teleskopem, poza tym źrenica wyjściowa 7mm to już ekstremum.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ajot dzięki ja narazie gotówki nie mam ale jak sprzedam poprzedni teleskop i lornetę to coś się uzbiera. Jednak cena ma znaczenie :Boink:(jakość). Jak już to zdecyduję się na okular o mniejszej żeby większe powiększenia lub jakiś filtr do planet a w okularze z zestawu 25mm mam prawie 3 stopnie to w sumie całkiem nieźle. ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, astrokarol napisał:

W budżecie zmieści się SW SWA 22 mm. Da 23x, źw 4,4 mm i pole 3°. Tani a dość dobry optycznie.

Podobny jest jeszcze Maxvision 24 mm 68°.

Drożej, okolice 500 zł masz Maxvisiona 24 mm 82°. Da 21x, źw 4,9 mm i pole 3,9°. Bardzo fajny okular. 

 

Ewentualnie jest jeszcze SWAN 33 mm (albo 25 mm bo da mniejszą źw). 15x, źw 6,8 mm i pole 4,8°. Jednak tu już korekcja wad jest słaba w ogólnej opinii. Ja patrzyłem takim w F/4,5 i dla mnie obraz jest dobry. Chodzą w okolicy 350 zł jak dobrze kojarzę.

Dzięki zastanowię się:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Refraktor napisał:

Dziękuję, że aż tyle osób odpowiedziało mi na pytanie temat zamknięty^_^

Temat wyboru okularu do teleskopu zawsze jest otwarty. Bo każdy z nas inaczej patrzy na niebo. Dla jednej osoby 70 stopni pola to dużo, dla innej sensowne pole zaczyna się od 82 stopni (ja tak lubię, a w F5 to 24mm 100 stopni to bajka). 

Skopos 30mm w F5 da źrenicę wyjściową 6mm, dla mnie to jest już za dużo. 

Explore Scientific 24mm 82deg zachowywał się podobnie do Maxvision, jednak dawał ciepły zafarb. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, kjacek napisał:

Temat wyboru okularu do teleskopu zawsze jest otwarty.

Nie o to mi chodziło wiadomo jeden lubi szerokie pole drugi duże powiększdnia a pole nie ma dla niego znaczenia. Chodziło mi o to, że bardzo mi pomogliście i jak narazie nacieszę się okularami super 25 i 10mm, które może takie super nie są ale dają radę zresztą jeszcze 2 miesiące zanim białe nice się skończą. Jeżeli chodzi o okulary to chyba wybiorę jednak coś z mniejszą ogniskową 14mm z barlowem 3x mam 100x na galaktyki ale narazie najbardziej interesowałby mnie okular 7,5mm do planet i księżyca z barlowem powiększenie 200x jak myślisz da radę czy obraz będzie jeszcze ostry. I tak wiem, że krótkoogniskowe teleskopy nie nadają się za bardzo do planet ale 200x to by już było coś. ;)

Pozdrawiam 

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zapomnij o powiększeniu 100x w takim achromacie! Aberracja chromatyczna zabije całą przyjemność z obserwowania. Nie wychodziłbym z okularami poniżej ogniskowej 8-9 mm

Do tego refraktora optymalny zestaw okularów to:

- Scopos 30mm lun Baader 31mm

- Vixen LVW 22mm

- Plossl 15mm

- Plossl / Ortoskop 8-9mm

 

Przećwiczone na własne oczy.

 

I to nie jest tak, że krótkoogniskowe teleskopy się nie nadają. Z Newtona f/5 wyciśniesz dużo większe powiększenie uzyteczne niż z achromatu f/5. APO f/6 też da większe możliwości niż dublet ED f/6

Poza tym: nie wiem jakie galaktyki chcesz obserwować ze źrenicą wyjściową 1 mm?

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Zapomnij o powiększeniu 100x w takim achromacie! Aberracja chromatyczna zabije całą przyjemność z obserwowania. Nie wychodziłbym z okularami poniżej ogniskowej 8-9 mm

Do tego refraktora optymalny zestaw okularów to:

- Scopos 30mm lun Baader 31mm

- Vixen LVW 22mm

- Plossl 15mm

- Plossl / Ortoskop 8-9mm

 

Przećwiczone na własne oczy.

Dzięki ake wczoraj udało mi się przeprowadzić obserwacje księżyca z okularem z zestawu 10mm i soczewką barlowa 3x czyli powiększenie 150 po przymknięciu obiektywu do 70mm i wkręcenia filtra księżycowego nie było wogóle aberracji jednak seeing bardzo dobry atmosfera ani drgnęła. Czyli te 150x to maksimum? Jeżeli tak to w sumie nie tak źle do jakiś mniejszych obiektów głębokiego nieba.

I pytanie czy miałeś okazję obserwować tym achromatem? :laughing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Aberracja chromatyczna zabije całą przyjemność z obserwowania...

Układu Słonecznego. Przy DS to nie ma znaczenia.

 

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Poza tym: nie wiem jakie galaktyki chcesz obserwować ze źrenicą wyjściową 1 mm?

W sumie jest ich sporo. Głównie te małe i słabe. Ale do tego trzeba mieć doświadczenie i dla początkującego nie polecam takiej zabawy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Poza tym: nie wiem jakie galaktyki chcesz obserwować ze źrenicą wyjściową 1 mm?

 

Jak źrenicą wyjściową 1mm? 

Powięlszenie 150x czyli 500/150 czyli 3mm ake dzięki teraz wiem żeby nie przekraczać powiększenia 150x.

6 minut temu, astrokarol napisał:

Układu Słonecznego. Przy DS to nie ma znaczenia.

To jeżeli w obserwacjach księżyca ledwo mam aberrację to przy DS nie będzie wcześniej jak obserwowałem małym jasnym f6 refraktorem też nie było.

 

Ddam jeszcze, że właśnje kupiłem ten refraktor z myślą o DS (mam ciemne niebo) a planety przy okazji

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem tego Celestrona, potem przesidałem się na 120mm f/5. A potem wszedłem w świat APO i już nie ma odwrotu.

Refraktor 102/500 do DSów będzie świetny - przy powiększeniu w okolicy 20x-30x czyli ogniskowe okularu 16mm - 25mm

Aberracja chromatyczna na planetach była dla mnie nie do zniesienia już od 70x, 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Miałem tego Celestrona, potem przesidałem się na 120mm f/5. A potem wszedłem w świat APO i już nie ma odwrotu.

Refraktor 102/500 do DSów będzie świetny - przy powiększeniu w okolicy 20x-30x czyli ogniskowe okularu 16mm - 25mm

Aberracja chromatyczna na planetach była dla mnie nie do zniesienia już od 70x, 

Dzięki ja właśnie kupiłem go do obserwacji DSów a co do aberracji nie chcę się kłocić ale może coś o niej napiszę jak będę miał okazję obserwować gazowe olbrzymy Saturna i Jowisza to już niedługo a do mniejszych DSów jak np. Pierścień i inne planetarki powiększsnie 150x jak najbardziej moim zdaniem a do galaktyk 50x starczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z pewnością przekonasz się, że nie, ale to tylko kwesta czasu :)

 

Przy powiększeniu 150x masz źrenicę wyjściową ~0,7mm - taka jest dobra TYLKO do planet i Księżyca. I może do gwiazd podwójnych.

Przy 30x masz źrenicę 3,5mm i do DSów pod ciemnym niebem mniejszej bym nie używał. Raczej większą 5-6mm. A źrenicę 6mm otrzymasz przy powiększeniu 17x, czyli z okularem 30mm Czyli znów wracamy do Scoposa.

Ja na chromatykę jestem bardzo wrażliwy, bo od niemal zawsze używałem Maksutovy - tam jej nie ma. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.