Skocz do zawartości

Jaką tubę do heq5


krzyn24

Rekomendowane odpowiedzi

Sw 150/750 jset ok ale jest to wymagająca dużego zaangażowania tubka, wymaga wielu modyfikacji zanim będzie można z nią powtarzalnie fotografować, wymienię kilka z nich:

- poprawienie ustawienia wyciągu w tubie,

- wymiana mocowania wyciągu pod korektor, wszystko musi być wkręcane,

- motofocuser i dokręcenie potencjalnie luźnego wyciągu,

- poprawa mocowania lustra głównego,

- zamontowanie grzałki na lw lub odrośniku,

- wyrównanie ramion pająka z potencjalnym podkładaniem, żeby eliminować dodatkowe spajki,

- ubranko dla tuby bo przy dużym roszeniu wilgoć przełazi przez blachę,

Są jeszcze inne drobniejsze ale  już nie tak bardzo znaczące jak te wymienione.

Nie straszę bo przeżyłem z tą tubką wspaniałe momenty, ale początek to ciągłe dostrajanie i radzę się na to porządnie przygotować, żeby nie zjeść zębów.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cwic napisał:

Sw 150/750 jset ok ale jest to wymagająca dużego zaangażowania tubka, wymaga wielu modyfikacji zanim będzie można z nią powtarzalnie fotografować, wymienię kilka z nich:

- poprawienie ustawienia wyciągu w tubie,

- wymiana mocowania wyciągu pod korektor, wszystko musi być wkręcane,

- motofocuser i dokręcenie potencjalnie luźnego wyciągu,

- poprawa mocowania lustra głównego,

- zamontowanie grzałki na lw lub odrośniku,

- wyrównanie ramion pająka z potencjalnym podkładaniem, żeby eliminować dodatkowe spajki,

- ubranko dla tuby bo przy dużym roszeniu wilgoć przełazi przez blachę,

Są jeszcze inne drobniejsze ale  już nie tak bardzo znaczące jak te wymienione.

Nie straszę bo przeżyłem z tą tubką wspaniałe momenty, ale początek to ciągłe dostrajanie i radzę się na to porządnie przygotować, żeby nie zjeść zębów.

A powiedz nie lepiej by bylo zainwestować w red cat 51mm APO 250mm tak jak poradził pablo12311 niż lądować kase w Newtona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Maro21 napisał:

A jaki masz rejestrator? To chodzi o skalę ,nie o błąd w wyborze. Newton 150 jest zacnym , najczęściej niskobudżetowym wyborem. 

Mam canon eos 600d chcem zawiesić jeszcze guider a co sądzisz o tej tubie 

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-GSO-N-203/800-M-CRF-OTA-(model-600)-teleskopy-2069.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podoba" mi się podejście naszego kolegi. Najpierw montaż a potem tuba. Tak jakby przez stopy montażu się patrzył czy fotografował. :)

A 200/1000 to dla tego montażu, szczególnie na nogach to za dużo, i to n ie ze względu na wagę tylko własnie długość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ED80 będzie najlepszym wyborem jeżeli chodzi o cenę a zawsze można sprzedać. Zresztą do astrofotogtafii DS liczy się też czas naświetlania i og9lna obróbka ake jeżeli masz jakieś doświadczenie i trochę gotówki to Newton 150/750 posłuży ci na lata ale na oewno przy nim dużo zachodu. 

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jpatka napisał:

"Podoba" mi się podejście naszego kolegi. Najpierw montaż a potem tuba. Tak jakby przez stopy montażu się patrzył czy fotografował. :)

A 200/1000 to dla tego montażu, szczególnie na nogach to za dużo, i to n ie ze względu na wagę tylko własnie długość.

No tak kupiłem montaż teraz chcem kupić tubę doposazyc a co kolejność zla? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jpatka napisał:

W zasadzie tak. Bo to tuba najważniejsza jest. Pod nią wybiera się setup. Choć zdaję sobie sprawę, że jest to wynik kosztów i możliwości.

 

Moze trochę podszedłem do tego od dupy strony ale bardzo bym chciał skompletować sobie astro sprzęt do focenia DS.ÓW żeby złożył mi na lata dla tego potrzebuję waszej pomocy żeby nie żałować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzyn24 napisał:

martwię się ze za jakis czas będzie mi mało 

Słusznie

 

Godzinę temu, krzyn24 napisał:

chciałbym raz kupic a porządnie na lata

Nie to hobby

 

Pierwsze foto robiłem ED80. Słońce przez folię Baadera, Planety i Księżyc dokładając Barlowa, DS z flattenerem/reduktorem.

Nie wyobrażam sobie lepszego zakupu. Dobre relacje prostoty/osiągów/ceny/jakości. Mimo tego, że aktualnie mam 3 tuby, a przez moje ręce przeszło kilkanaście to trochę mi żal, że nie został u mnie. Pocieszam się, że poszedł w bardzo dobre ręce...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisywałem na stickyNote ale mi wywaliło wszystko.

 

Ogólnie musisz się zastanowić czego chcesz:

- red cat to 250mm i jest to bezobsługowy sprzęt gotowy do fotografii ale kosztuje sporo,

- newton to 750mm wymaga atencji, czyli ustawiania wyciągu sprzętu i kontroli tych ustawień praktycznie przed każdą sesją. Na początku zajmuje to sporo czasu ale jak wejdzie w krew to zajmuje to 5-15 minut w zależności od tego czy trzeba poprawiać czy nie,

- 750mm newtona to ogniskowa do detali (galaktyk, mgławic, gromad), przy czym 250mm to brak detali ale więcej obiektów na planie no i mieszczą się większe obiekty,

- są też długie tuby które nie wymagają tak częstej kontroli jak sw150/750, czyli długie skorygowane refraktory czy też tuby w carbonowym opakowaniu, ale kosztują odpowiednio dużo,

- na foto detali z dużą ogniskową wpływają bardzo mocno warunki atmosferyczne (wilgotoność, seeing, itp.), nie zawsze da się porządnie focić mimo ustawienia wszystkiego perfekt z Naszej strony. Mniejsze ogniskowe, jak red cat, nie są tak czułe na warunki atmosferyczne,

- no i ostatnie, pewno skończysz z 2ma zestawami, krótką bezobsługową jak red cat i długą, tylko teraz musisz wybrać co będzie pierwsze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cwic napisał:

Sw 150/750 jset ok ale jest to wymagająca dużego zaangażowania tubka, wymaga wielu modyfikacji zanim będzie można z nią powtarzalnie fotografować, wymienię kilka z nich:

- poprawienie ustawienia wyciągu w tubie,

- wymiana mocowania wyciągu pod korektor, wszystko musi być wkręcane,

- motofocuser i dokręcenie potencjalnie luźnego wyciągu,

- poprawa mocowania lustra głównego,

- zamontowanie grzałki na lw lub odrośniku,

- wyrównanie ramion pająka z potencjalnym podkładaniem, żeby eliminować dodatkowe spajki,

- ubranko dla tuby bo przy dużym roszeniu wilgoć przełazi przez blachę,

Są jeszcze inne drobniejsze ale  już nie tak bardzo znaczące jak te wymienione.

Nie straszę bo przeżyłem z tą tubką wspaniałe momenty, ale początek to ciągłe dostrajanie i radzę się na to porządnie przygotować, żeby nie zjeść zębów.

Maksymalnie tuba 200/1000 na heq5. Sam taką mam i o ile nie zostanie obciążona toną sprzętu to jest całkiem sprawnym zestawem (jeszcze mobilnym, ledwo, ale mobilnym). Natomiast jest to obciążenie już na granicy poprawnej pracy heq5, dlatego będą uwidaczniać się wszelkie niedoróbki sklepowej wersji, a także wpływ zacznie mieć tutaj wiatr. Wiatr, który mojego TS APO 65Q nie rusza i nie wpływa na guiding w tubie 200/1000 będzie już wyraźnie widoczny, Stąd zawsze staram się brać oba teleskopy i ewentualnie dopasowywać do warunków.

 

Co do porad kolegów odnośnie refraktorów, oczywiście są prostsze w obsłudze i przygotowaniu. Zdjęcia będą od początku bardziej powtarzalne itd. niestety nie zastąpią one takiej apertury jaką dają taka 6 czy 8 calowa tuba. Coś za coś.

 

Nawiązując do tekstu kolegi cwic, to ma on w zupełności rację. Kultura pracy zmienia się jeśli włożymy nieco wysiłku w upgrade takiej tuby. Sam jestem na etapie prac takich prac (grzałka na LW, osłona na krawędż lustra, mocowania gwintowane, a w przyszłości pewnie dodatkowo baffle), ale taka praca jest warta efektów. Wystarczy spojrzeć tutaj na Astrpoolis, na zdjęcia bardziej doświadczonych kolegów.

 

Osobiście polecałbym tubę 150/750. Bardzo uniwersalny i wdzięczny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tuvoc napisał:

Maksymalnie tuba 200/1000 na heq5. Sam taką mam i o ile nie zostanie obciążona toną sprzętu to jest całkiem sprawnym zestawem (jeszcze mobilnym, ledwo, ale mobilnym). Natomiast jest to obciążenie już na granicy poprawnej pracy heq5, dlatego będą uwidaczniać się wszelkie niedoróbki sklepowej wersji, a także wpływ zacznie mieć tutaj wiatr. Wiatr, który mojego TS APO 65Q nie rusza i nie wpływa na guiding w tubie 200/1000 będzie już wyraźnie widoczny, Stąd zawsze staram się brać oba teleskopy i ewentualnie dopasowywać do warunków.

 

Co do porad kolegów odnośnie refraktorów, oczywiście są prostsze w obsłudze i przygotowaniu. Zdjęcia będą od początku bardziej powtarzalne itd. niestety nie zastąpią one takiej apertury jaką dają taka 6 czy 8 calowa tuba. Coś za coś.

 

Nawiązując do tekstu kolegi cwic, to ma on w zupełności rację. Kultura pracy zmienia się jeśli włożymy nieco wysiłku w upgrade takiej tuby. Sam jestem na etapie prac takich prac (grzałka na LW, osłona na krawędż lustra, mocowania gwintowane, a w przyszłości pewnie dodatkowo baffle), ale taka praca jest warta efektów. Wystarczy spojrzeć tutaj na Astrpoolis, na zdjęcia bardziej doświadczonych kolegów.

 

Osobiście polecałbym tubę 150/750. Bardzo uniwersalny i wdzięczny sprzęt.

Dziękuję ci bardzo

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.