Skocz do zawartości
  • 0

Planuję zakup lornetki


Pietrucha

Pytanie

Cześć!

Tak jak w tytule od dłuższego czasu chcę kupić lornetkę do obserwacji głównie obiektów DS takich jak Veil, Północna Ameryka itd. Czy też gromad otwartych takich jak Plejady, Podwójna gromada w Perseuszu itp. Mam na uwadzę jedną już lornetkę, ale że nigdy nie miałem styczności z lornetkami z prawdziwego zdarzenia, więc proszę was o radę czy aby na pewno dobrze wyszukałem https://teleskopy.pl/Lornetka-astronomiczna-TS-25x100-WP-IF-BaK-4-teleskopy-4358.html

A sytuacja u mnie wygląda tak

Jakie masz niebo?
Wiejskie ciemne niebo. Drogę Mleczną w sezonie jej świetnej widoczności widać rewelacyjnie(Ale Bieszczady to to nie są :D)

Skąd będziesz prowadzić obserwacje?
Duże podwórko z dobrze odsłoniętymi horyzontami.

Jaki budżet chcesz przeznaczyć na zakup?
Sama lornetka chcę by nie kosztowała więcej jak 2000złotych nie wliczam w to statyw bo nie mam pojęcia na co zwrócić uwagę w statywie by dobrać dobry do lornetki, a nie chce kupić złego/wadliwego

A jeśli ta lornetka jest dobrym wyborem co wyżej podlinkowałem to jaki do niej dokupić statyw? Bo w tematach lornetkowych jestem totalnie zielony. 
Jeszcze dodam, że w swoim teleskopie GSO 12 dobson posiadam 2 calowe filtry OIII i H-Beta czy do lornetek istnieją przejściówki takie bym mógł takie filtry do niej podłączyć? 
 

Edytowane przez Pietrucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wiesz co jeżeli chodzi ci o gromady otwarte veila itp. DSy a masz 12" dobsona to tej lornetki bym nie kupował ponieważ ma małe pole widzenia 2,5 stopnia plejady ledwo się zmieszczą jak już celowałbym w 10x50 no chyba, że chcesz coś o dość dużym polu i dość dużych już obiektywach np. 10x60 lub 15x70. 

I choć 2,5 stopnia w porównaniu z polem dobsona jest może znacząco większe jedna za małe na podziwianie drogi mlecznej czy też jak napisałeś plejad, podwójnej w Perseuszu pod ciemnym niebem naprawdę ździwisz się jaki obrazy da ci lorneta 15x70, w której masz 4,4 stopnia pola widzenia. Jednak do niej również statyw z tego co pisałeś masz wyskoi budżet więc masz szeroki wybór marek ale ja celowałbym właśnie w lornetki o parametrach 10x60,15x70 jeżeli nie chcesz popularnej 10x50^_^

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak pisałem przy lornetkach jestem zielony totalnie bo nigdy nie miałem z takową tzn z prawdziwego zdarzenia styczności. Jak w teleskopach już wiem na co zwracać uwagę tak w lornetkach nie. A właśnie od początku wiosny miałem myśl cały czas by w końcu dokupić do swojego zestawu obserwacyjnego lornetkę z szerokim polem widzenia i spojrzeć na między innymi obiekty co wymieniłem wyżej. I nie tylko bo obiektów jest sporo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miej świadomość, że tego kolosa 25x100 nie udźwignie żaden statyw foto/video, w każdym razie nie za rozsądne pieniądze. Czeka Cię albo zrobienie własnego od  A do Z, albo adaptacja np. statywu geodezyjnego. Ten ostatni będzie wymagał dorobienia kolumienki z głowicą. Ta kolumienka jest istotna, bo statyw pod prostą (nie kątową) lornetę musi być wysoki. Może znajdziesz  trochę gotowych elementów w postaci głowic AZ pod takie lornety czy choćby jakieś adaptery, do wykorzystania we własnej konstrukcji. Tak czy siak nie obejdzie się bez majsterkowania. Poszukaj  w necie jako inspiracji zdjęć gotowych rozwiązań. Zaadaptuj jakieś w miarę ergonomiczne i proste w wykonaniu przy Twoich możliwościach warsztatowych, w tym zdobywania części i materiałów. Mój kolega (jest tu na forum czasami) zrobił oś Az z piasty rowerowej. Głowicę najlepiej chyba zrobić widłową.

 Taka lorneta to fajna sprawa, miałem okazję patrzeć przez Celestrona kolegi. Ale dobrze zaprojektowany montaż pod nią to podstawa. Tutaj masz jeszcze jedną ważną decyzję strategiczną do podjęcia: prosty statyw z kolumienką i głowicą, czy jakiś skomplikowany żuraw-pantograf albo coś a la fotel/leżak na biegunach. Pierwsze rozwiązanie jest proste w użyciu i jakoś tam mobilne, tamte dwa pozostałe raczej stacjonarne (za to komfort obserwacji duży). Stanowisko masz w ogródku, więc O.K. Ale takie zestawy będą mieć gabaryty jak Twój 12 calowy teleskop i wymagać trochę roboty przy przemieszczaniu z domu/garażu na stanowisko i przygotowaniu do obserwacji. Także koszt  i nakład pracy przy wykonaniu dużo większy - pytanie, czy tego chcesz. Odpowiedź w Twoim przypadku nie oczywista. Zawsze możesz też najpierw zrobić prosty statyw (i tak się przyda na wyjazdy, choćby na zlot czy wakacje), a opcję "fotela dentystycznego z wielką lornetą" odłożyć na później.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Jarek napisał:

Miej świadomość, że tego kolosa 25x100 nie udźwignie żaden statyw foto/video, w każdym razie nie za rozsądne pieniądze. Czeka Cię albo zrobienie własnego od  A do Z, albo adaptacja np. statywu geodezyjnego

To tylko jeden z problemów, acz bardzo bolesny.....

Miałem tę lornetkę, była całkiem niezła optycznie i .....z wielką radością ją sprzedałem, bo używanie lornetki prostej 100mm jest BAAAARDZO niekomfortowe. Teraz mam lornete 100mm z okularami pod kątem 45* i to jest zupełnie inny świat, poza tym mam wymienne okulary. Poza tym: Veila czy Ameryki przy źrenicy wyjściowej 4 mm i tak nie zobaczysz,,,,,

 

DOBRA RADA: pomyśl o lorncetce Delta Optical eXtreme 10,5x70 - da radę używać ją z popularnych statywów, zyskasz bardzo dużą źrenicę wyjściową, idealną pod Twoje ciemne niebo, zyskasz duże pole wiedzenia. I ta Delta sama w sobie jest optycznie duuuuuużo lepsza od 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Marcin_G napisał:

Poza tym: Veila czy Ameryki przy źrenicy wyjściowej 4 mm i tak nie zobaczysz,,,,,

Nie prawda. Widziałem Veila i w lornetce 10x50 i w 8x32. I nie tylko ja. Ponoć, jeszcze nie sprawdzałem da się szukaczem 50 mm. A Amerykę Północną widać gołym okiem o ile mamy doświadczenie i dobre niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Marcin_G napisał:

W Veila w 8x32 ciężko mi uwierzyć....... Co to była za lornetka? Nikon 8x32 SE?

Levenhuk Sherman Pro. Z filtrami nie ma wątpliwości.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/17933-veil-filtry-i-lornetka-8x32/&tab=comments#comment-218857

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.