Skocz do zawartości
  • 1

Zanieczyszczenia świetlne a obserwacje


Danieo

Pytanie

Aloha!
Po dłuższym czasie moja sytuacja finansowa się poprawiła i rozważam zakup pierwszego teleskopu astronomicznego. Mam dużo podstaw teoretycznych do prowadzenia obserwacji, bo tematyką "astro" interesuję się od małego, jednak z różnych przyczyn nie mogłem sobie pozwolić na teleskop :) Od tamtego czasu sporo się zmieniło, odłożyłem sobie pewną kwotę a jakoż, że w lipcu mam urodziny to stwierdziłem, że sprawie sobie prezent :D Zastanawia mnie jednak kwestia zanieczyszczenia światłem. Większość czasu spędzam w Wrocławiu gdy studiuje i wiadomo, że w dużym mieście obserwacje nie będą aż takie fajne. Teleskop jednak chciałbym trzymać w swoim domu rodzinnym w małej miejscowości na południu woj. Lubuskiego. I tutaj kieruje pytanie do was, czy ktoś prowadzi może obserwacje z swojego podwórka w domu jednorodzinnym na przedmieściach i mógłby opowiedzieć o ich, że tak powiem "jakości"? Nie chciałbym ciągle uciekać gdzieś na łąki albo pole, a latem nawet rozłożyć teleskop na podwórku i tylko go zakrywać gdy nie będzie używany :) W promieniu ok. 2km jedyne źródła światła jakie mam to parę lamp ulicznych. Teleskop jaki chciałbym zakupić to SkyWatcher Dobson 8. Głównie zależy mi na obserwacji... w sumie to wszystko chciałbym pooglądać co się da :D (zdaje sobie sprawę, że różne układy optyczne lepiej/gorzej pokazują różne rzeczy, ale zależy mi na chociaż małej "uniwersalności"). Pozdrawiam i dziękuję za każdą odpowiedź :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam. 

Ja mam 10" i obserwuję z miasta. Dokładnie z samych obrzeży i akurat tak się składa że na południu mam tylko kilka uliczek domków jednorodzinnych. Dalej już lasy. Miasto jest na północy i zachodzie. Nie jest tak źle. Ale cudów nie oczekuj. Galaktyki nie pokazują ramion a szkoda bo takich szczegółów chciałoby się. Veila też nie wypatrzyłem. Pewnie Olll by pomógł ale na razie nie mam. Pomimo tego jest co oglądać i raczej nie narzekam na brak celów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zanieczyszczenie światłem nie jest aż taką przeszkodą (chyba że w Siechnicach, ale nie mówimy o patologii). Obserwuję z Wrocławia, z centrum i z okolic Borowskiej (chwilowo miejscówka nieczynna przez epidemię). Nawet w tak fatalnych warunkach da się obserwować mgławice, albo galaktyki, sporo szczegółów widać, tylko niektóre obiekty trzeba wziąć sposobem: podłączyć kamerę, użyć filtrów, albo zwiać w podczerwień. Bywa że i gwiazdy polarnej nie widać gołym okiem, ale w lornetce i lunetce w montażu już tak, więc nawigować po niebie da się "bez problemu". Niektórzy (a w zasadzie większość) wyjeżdżają niewiele poza Wrocław i tam już mają bardzo przyzwoite niebo. Więc w małej miejscowości w Lubuskiem będziesz mieć widok palce lizać, zaświetlenie będzie wielokrotnie mniejsze. Sprawdź sobie warunki na https://www.lightpollutionmap.info :) Trzeba tylko brać poprawkę na białe noce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zależy jakie te twoje rodzinne miasto ok. Liczba ludności? Ja chodzę do podstawówki w możliwości wyjazdu za bardzo nie mam ale mieszkam na wsi 1km od 15tys.miasteczka niebo zazwyczaj pomiędzy 5.5-6.5 ale jak wyjadę 10km na południe od miasta to w sierpniowe noce jasność nieba potrafi osiągać 7 mag a czasem nieco więcej ale to raz na rok. Mieszkam w Wielkopolsce, Międzychód i te 10km z mojej wsi mam do obszaru ochrony nieba (CN-005) wiem, że kiedyś z Poznania przyjeżdżali ale narazie nic się tam nie dzieje. Może dlatego też u mnje takie ciemne niebo ale wszystkim,którzy mieszkają w pobliżu naprawdę polecam oczywiście są inne ciemne miejscówki tam ale akurat tam w Chalinie jest najciemniej u mnie i tymbardziej jak się na pole wyjedzie gdzie cały horyzont widoczny. :laughbounce2:

 

Mapka:

IMG_20200603_082752.png.06da1e0e21e4e36be5673eec2f223159.png

Edytowane przez Refraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Refraktor napisał:

Zależy jakie te twoje rodzinne miasto ok. Liczba ludności? Ja chodzę do podstawówki w możliwości wyjazdu za bardzo nie mam ale mieszkam na wsi 1km od 15tys.miasteczka niebo zazwyczaj pomiędzy 5.5-6.5 ale jak wyjadę 10km na południe od miasta to w sierpniowe noce jasność nieba potrafi osiągać 7 mag a czasem nieco więcej ale to raz na rok. Mieszkam w Wielkopolsce, Międzychód i te 10km z mojej wsi mam do obszaru ochrony nieba (CN-005) wiem, że kiedyś z Poznania przyjeżdżali ale narazie nic się tam nie dzieje. Może dlatego też u mnje takie ciemne niebo ale wszystkim,którzy mieszkają w pobliżu naprawdę polecam oczywiście są inne ciemne miejscówki tam ale akurat tam w Chalinie jest najciemniej u mnie i tymbardziej jak się na pole wyjedzie gdzie cały horyzont widoczny. :laughbounce2:

 

Mapka:

IMG_20200603_082752.png.06da1e0e21e4e36be5673eec2f223159.png

 

10 godzin temu, Danieo napisał:

Aloha!
Po dłuższym czasie moja sytuacja finansowa się poprawiła i rozważam zakup pierwszego teleskopu astronomicznego. Mam dużo podstaw teoretycznych do prowadzenia obserwacji, bo tematyką "astro" interesuję się od małego, jednak z różnych przyczyn nie mogłem sobie pozwolić na teleskop :) Od tamtego czasu sporo się zmieniło, odłożyłem sobie pewną kwotę a jakoż, że w lipcu mam urodziny to stwierdziłem, że sprawie sobie prezent :D Zastanawia mnie jednak kwestia zanieczyszczenia światłem. Większość czasu spędzam w Wrocławiu gdy studiuje i wiadomo, że w dużym mieście obserwacje nie będą aż takie fajne. Teleskop jednak chciałbym trzymać w swoim domu rodzinnym w małej miejscowości na południu woj. Lubuskiego. I tutaj kieruje pytanie do was, czy ktoś prowadzi może obserwacje z swojego podwórka w domu jednorodzinnym na przedmieściach i mógłby opowiedzieć o ich, że tak powiem "jakości"? Nie chciałbym ciągle uciekać gdzieś na łąki albo pole, a latem nawet rozłożyć teleskop na podwórku i tylko go zakrywać gdy nie będzie używany :) W promieniu ok. 2km jedyne źródła światła jakie mam to parę lamp ulicznych. Teleskop jaki chciałbym zakupić to SkyWatcher Dobson 8. Głównie zależy mi na obserwacji... w sumie to wszystko chciałbym pooglądać co się da :D (zdaje sobie sprawę, że różne układy optyczne lepiej/gorzej pokazują różne rzeczy, ale zależy mi na chociaż małej "uniwersalności"). Pozdrawiam i dziękuję za każdą odpowiedź :D 

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4.661262673646481&lat=6340974&lon=2252216&layers=B0FFFFFTFFFFFFFFF.  Link do mapy zanieczyszczenia światłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@M4teusz @lkosz Dzięki za fajną mapkę. Wg niej centrum miasta jest na żółto, ale tam gdzie mój dom stoi (przedmieścia) to już robi zielono, więc mogą być niezłe widoki :D

@Refraktor Dzięki za informację o tych parkach, nie mam aż tak daleko do CN-003, może na wakacje akurat będzie się wybrać w podróż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.