Skocz do zawartości

TLAPO804 niebieska poświata


Lukasz_K

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam pytanie do posiadaczy APO, czy niebieska poświata na krawędzi tarczy księżyca to normalna sprawa.

Teleskop : https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3881_TS-Optics-PHOTOLINE-80mm-f-6-FPL53-Triplet-APO---2-5--RAP-Focuser.html

 

Używam rzadko tego teleskopu i wyłącznie do wizualnych obserwacji nieba. Mam przygotowane dwa okulary jeden tańczy Ultima Duo 10mm,  gdzie poświata jest dość mocno widoczna oraz Nagler 5mm Typ6 z którego zamieszczam zdjęcie. Efekt kolorystyczny jest widoczny gołym okiem a zdjęcie jest wykonane w projekcji okularowej dla zobrazowania problemu. Takiej poświaty nie kojarzę w obserwacji księżyca przez newtona.

Pytam się, bo obawiam się, że mój APO to APO ma tylko w nazwie :(

 

 

20200602_231208.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest typowa aberracja chromatyczna. Jeśli Księżyc był nisko, to może wynikać z dyspersji atmosferycznej, która powoduje efekt identyczny jak aberracja. Ale jak wysoko, to winny jest teleskop lub okular. Mam Naglera 9 mm i tam pojawia się zauważalna aberracja gdy obiekt jest przy samej krawędzi pola, ale na całej reszcie pola jej nie widać. Również w projekcji okularowej może pojawić się lub wzmocnić aberracja względem tego co widać, no ale piszesz że jest również widoczna okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na aberrację chromatyczną...

 

Sprawdź jeszcze tym Naglerem ena bardzo jasnej gwieździe, np. na Wedze. Jeśli ten teleskop jest apochromatem wyłącznie z nazwy, to aberracja chromatyczna powinna być dużo mocniej widoczna na gwieździe aniżeli na Księżycu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wykonałem test w ognisku głównym teleskopu. Użyłem lustrzanki do testu. Zdjęcie po lewej stronie jest wykonane z użyciem korektora pola TSFLAT2 a po prawej bez korektora. Wygląda to przyzwoicie. Został mi jeszcze test na gwiazdach. Jestem rozczarowany, że drogi okular TeleVue posiada tak spore wady optyki :(

 

 

Adnotacja_2020-09-02_225615.thumb.png.3b1fe71d7b4bc8c993ea517cfa835a4d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to kwestia braku osiowości układu..... Mam teraz obiektyw ED zamontowany na szybkości w aluminiowej rurze za pomocą tekturowych wkładek:).... Identycznie utkałem wyciąg.... Całośc służy mi tylko przejściowo w celach pomiarowych...Ale.... Ale własnie taki niebieski zafarb uzyskuję gdy obiektyw bądź wyciąg wetknięte są nieosiowo.... Wyciąg tam nie jakiś koślawy masz... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, krzychb napisał:

A może to kwestia braku osiowości układu..... Mam teraz obiektyw ED zamontowany na szybkości w aluminiowej rurze za pomocą tekturowych wkładek:).... Identycznie utkałem wyciąg.... Całośc służy mi tylko przejściowo w celach pomiarowych...Ale.... Ale własnie taki niebieski zafarb uzyskuję gdy obiektyw bądź wyciąg wetknięte są nieosiowo.... Wyciąg tam nie jakiś koślawy masz... ???

No nie jestem przekonany do problemów z wyciągiem, bo w ten wyciąg włożony okular ma problem z obrazem a ciężki aparat już daj dobre obrazy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.