Skocz do zawartości
  • 0

Pomoc w "obsłudze" SW Mak 127 EQ3-2


Micgekon

Pytanie

Dzień Dobry. 

Od wczoraj jestem posiadaczem zestawu SW Mak 127 i montażu EQ3-2.

Poskładałem to wszystko i potrzebuje pomocy jak najprościej "ogarnąć" obsługę tego montażu. ( a może jednak trzeba było wybrać na początek azymutalny?), ale już za póżno :) 

Obserwacje na razie będę prowadził z balkonów w 2 mieszkaniach jeden ma widok północno-wschodni a na 2 balkonie południe. I tu moje pytania:

-Czy Skale szerokości mam ustawić raz na miejsce w którym się znajduje (u mnie to50) i już się tego nie zmienia?

-Nie mam lunetki biegunowej jak mam ustawić na północ? A co jeśli z balkonu nie mam widoku na północ? Czy zestaw zawsze musi być zorientowany do północy bo inaczej nie da się "działać"

-Czy konieczne jest ustawianie za każdym razem Skala daty?

- Jak w miarę szybko zmienić położenie lunety np. obserwuje coś w okolicach Zenitu, a chcę przestawić szybko na obiekt tuż nad horyzontem?

-Po prostu na razie chciał bym swobodnie "pobawić" się obserwacjami i opanować działanie tego montażu. 

Proszę o pomoc - tylko tak "w prosty" sposób jak dla całkowitego nowicjusza.

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 godzinę temu, Micgekon napisał:

-Czy Skale szerokości mam ustawić raz na miejsce w którym się znajduje (u mnie to50) i już się tego nie zmienia?

tak, to się robi raz dla tej samej miejscówki (do visuala, jeśli potrzebne jest dokładne prowadzenie, to robi się drobne poprawki przy każdym rozłożeniu teleskopu)

 

1 godzinę temu, Micgekon napisał:

-Nie mam lunetki biegunowej jak mam ustawić na północ? A co jeśli z balkonu nie mam widoku na północ? Czy zestaw zawsze musi być zorientowany do północy bo inaczej nie da się "działać"

Można dwiema metodami: pobierz aplikację np skyview albo skeye, sprawdź gdzie jest biegun i patrząc przez dziurę ustaw montaż na to miejsce (możesz sobie też narysować kropkę na ścianie i zaznaczyć na podłodze gdzie mają stać nogi). Druga metoda to bierzesz kompas i sprawdzasz gdzie jest północ magnetyczna, bierzesz lokalną poprawkę (w Polsce waha się między 4 a 7 stopni, aktualną deklinację magnetyczną można dokładnie sprawdzić np. w mapach lotniczych) i zgrubnie ustawiasz montaż na ten azymut (kąt elewacji masz ustawiony w osi szerokości geogr). Do visuala nie potrzebujesz dokładnie ustawionego montażu, wystarczy tyle żeby nie trzeba było za często korygować w osi deklinacji.

W szczególności montaż paralaktyczny możesz ustawić tak, że będzie działał jak azymutalny :)

 

1 godzinę temu, Micgekon napisał:

-Czy konieczne jest ustawianie za każdym razem Skala daty?

do visuala olej to, tym bardziej bez lunetki, ustawianie według daty i roku służy do dokładnego ustawienia montażu (gwiazda polarna "krąży" wokół osi obrotu, do tego dochodzi precesja przez co nieznacznie zmienia się promień tego okręgu)

 

1 godzinę temu, Micgekon napisał:

- Jak w miarę szybko zmienić położenie lunety np. obserwuje coś w okolicach Zenitu, a chcę przestawić szybko na obiekt tuż nad horyzontem?

trzeba szybko sięgnąć i zmienić :D Odblokowujesz oba sprzęgła i na oko wycelowujesz teleskop, potem korygujesz mikroruchami patrząc przez lunetkę. Przy odrobinie wprawy będziesz to robić bardzo sprawnie. Trzeba do tego mieć najpierw zrównane osie optyczne teleskopu i lunetki

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje Bardzo, jutro będę się bawił dalej bo teleskop stoi w pustym mieszkaniu rodziców.

"trzeba szybko sięgnąć i zmienić :D Odblokowujesz oba sprzęgła i na oko wycelowujesz teleskop" - no z tym miałem problem właśnie, odblokowałem i chciałem przestawić w miare szybko i wycelować dość nisko pare stopni nad horyzont i nie umiałem go przestawić. Będę dalej próbował mam nadzieje,żę tam nie jest nic łatwo popsuć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

daj sobie czas na nabranie wprawy. Ja chwytam MAKa za wyciąg i tak go nakierowuję, niektórzy lubią za tubus albo za pręt przeciwwagi. Też zależy co rozumiesz przez słowo szybko... trwa to jednak kilkanaście-kilkadziesiąt sekund :)

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Micgekon napisał:

Dzięki :) 

Będę próbował, z racji wykonywanego zawodu ( geodeta) jestem przyzwyczajony do" mniejszej lunety" i szybkiego azymutalnego przestawiania Tachimetru

Skoro jesteś geodetą to wyznaczenie linii północ- południe nie powinno być dla Ciebie żadnym problemem , a kompas na balkonie to słaby pomysł  i nie chodzi tu o deklinacje magnetyczną

tylko o dewiacje (zbrojenie, metalowa barierka, ogólnie jakieś żelastwo w pobliżu 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To tak jak i ja , a linię północ- południe wyznaczyłem ze Słońca posługując się pionem, zegarkiem, równaniem czasu i efemerydami słonecznymi.czym dokładniej tym lepiej, noga północna na tą linię na północ, a przednie nogi no południe symetrycznie po dwóch stronach tej linii. Dobrze by też było by szerokość geograficzną ustawić jak najdokładniej,  ja w tym celu posługuję się poziomnicą elektroniczną, a efekt jest więcej niż dobry powiedziałbym nawet że bardzo dobry

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poćwiczyłem i już w miare sobie radze z “ kręceniem” szkoda, że za oknem same chmury.

Ale czy takie super dokładne ustawienie ma sens jeśli nie ma się napędów i nie robi zdjęć z długimi czasami naświetlania?

Czy przenoszac teleskop z pokoju na balkon należy go rozkładać ( tuba, ciężarki) czy można w całości- czy coś mechanicznie sie nie uszkodzi?

I jeszcze jedno podczas składania została mi taka Śruba :) w instrukcji jej nie widze, do czego ona jest ?  

71B53A3B-E658-4731-A36B-30FD3664E731.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Micgekon napisał:

Ale czy takie super dokładne ustawienie ma sens jeśli nie ma się napędów i nie robi zdjęć z długimi czasami naświetlania?

tak jak pisałem - do visuala nie ma sensu, nawet mając napęd :) po prostu co jakiś czas skorygujesz w deklinacji i po problemie

 

13 minut temu, Micgekon napisał:

Czy przenoszac teleskop z pokoju na balkon należy go rozkładać ( tuba, ciężarki) czy można w całości- czy coś mechanicznie sie nie uszkodzi?

jak będziesz się obchodzić ostrożnie, to nie trzeba

 

13 minut temu, Micgekon napisał:

I jeszcze jedno podczas składania została mi taka Śruba :) w instrukcji jej nie widze, do czego ona jest ?  

kontrująca na pręcie przeciwwagi - nakręcasz na pręt, a potem wkręcasz pręt w głowicę paralaktyczną i kontrujesz tą nakrętką na koniec

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.