Skocz do zawartości

Chłodzenie powietrzem


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, trouvere napisał:

Wypisują więc banialuki w metryczkach kamer a nieświadomy kupujący je "łyka jak pelikan", nie mając w gruncie rzeczy wiedzy jakie rzeczywiste są parametry i z jaką trwałością produktu należy się liczyć.

Przypomnij czym focisz i czym fociłeś do tej pory :)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, trouvere napisał:

po to by udowodnić oponentom

 

29 minut temu, trouvere napisał:

W chwili obecnej pod wpływem różnych, najczęściej złośliwych, komentarzy w wątku o video astronomii, postanowiłem kupić telepa Meade 8 bądź 10 calowego i nie dlatego, że jest mi on do czegokolwiek potrzebny a po to by udowodnić oponentom co jest możliwe do osiągnięcia w dziedzinie video astro ( chwilowo trwam w tym postanowieniu ale czy wytrwam nie jestem pewien, czas oczekiwania do sierpnia może zrobić swoje, a i mi się zaczyna nudzić przekomarzanie z całą rzeszą niczego nie wnoszących oponentów).

 

Tzn. Wiesz co jest możliwe do osiągnięcia, można to zrobić czy tylko chcesz sprawdzić? Bo jeśli chcesz tylko sprawdzić, to może się okazać, że jednak się nie da :)

 

Radziłbym więc przed dostarczeniem dowodu ustalić z "oponentami" (jakież negatywnie nacechowane słowo...) metodykę oceniania prawdziwości dowodu, obiektywny sposób do odpowiedzi na pytanie "co jest możliwe do osiągnięcia" najlepiej w oparciu o pomiar....

 

 

No, chyba że nie interesuje Cię przekonanie kogokolwiek :) Z drugiej strony tym bardziej radziłbym robić to dla siebie a nie dla udowodnienia innym. Haters gonna hate, wiesz? To są internety... Niektórych niedowiarków nie przekona nawet twardy dowód ;) 

 

 

Oczywiście abstrahując od tego wszystkiego: moim zdaniem każdy wątek w którym podzielisz się swoim własnym pomysłem, lub jego wykonaniem będzie szalenie ciekawy, więc trzymam kciuki za postanowienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, trouvere napisał:

Jeśli zaś będę miał taką potrzebę to wiem w jaki sprzęt będę celował i nie będzie to żadne ASI

Nie patrzę na kamery z podziwem a raczej staram się znaleźć niedopowiedzenia w marketingowej paplaninie i konfrontować je z rzeczywistymi do osiągnięcia parametrami gotowego już wyrobu.

Nie wiem skąd masz taką złą opinię o ASI. Może w pierwszych modelach były pewne niedoróbki np tabletki w komorze, czy kwestia braku bufora, ale wszystkie problemy "wieku dziecięcego" zostały już rozwiązane i w nowych kamerach właściwie nie ma się do czego przyczepić. Tak samo nigdy się te kamery ponadnormatywnie nie psuły (nie słyszałem właściwie o żadnej poważnej usterce). Jakość wykonania jest wysoka, a parametry zgodne ze specyfikacją. Miałem do tej pory ASI120, 174, 178, 290 i 1600 i z żadna kamerą nie miałem problemów, oraz spełniały one wszystkie swoje parametry teoretyczne. Nie widzę powodu żeby umniejszać firmie dlatego że jest chińska - to jest porządna chińska firma, taka sama a może i lepsza od niejednej europejskiej itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, HAMAL napisał:

Myślicie że jest sens robić coś w tym kierunku?

 

https://www.youtube.com/watch?v=O2nACpjYUfY

w sensie że zrobić próżnię kamerze? A da się? :D Szkiełko musiałoby być chyba z naturalnego diamentu zrobione, żeby wytrzymać ciśnienie i nie zniekształcić obrazu, więc już taniej wystrzelić teleskop z montażem na orbitę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lkosz napisał:

w sensie że zrobić próżnię kamerze? A da się? :D Szkiełko musiałoby być chyba z naturalnego diamentu zrobione, żeby wytrzymać ciśnienie i nie zniekształcić obrazu, więc już taniej wystrzelić teleskop z montażem na orbitę :D

da się

kiedyś mieliśmy w ITE na Grabiszyńskiej zrobiony ze szkła układ próżniowy, który utrzymywał przez wiele miesięcy próżnię 10-11Pa. Grubość ścianek około 1 mm. Przy takiej próżni zaczynają odgrywać rolę zupełnie pomijalne w innych warunkach zjawiska jak dyfuzja gazów przez szkło

dobra pompa obrotowa jaką pokazał Hamal potrafi wytworzyć próżnię techniczną na poziomie 10-2Pa ... po przynajmniej półgodzinnym odpompowaniu

 

swoją drogą wymrażanie to dobry sposób na odpompowanie pary wodnej. Dokładnie tak się to robi w technice próżniowej. Problem tylko w jakości próżni. Jeśli będzie to wysoka próżnia to wymrażać trzeba ciekłym azotem

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL Wpłynie na wilgotność bezwzględną na pewno, tylko pytanie co z tą pozostałą wodą ma się stać? Lepiej żeby nie dochodziło do kondensacji na elektronice :D To trzeba gdzieś osadzić na czymś zimnym, czym niższe ciśnienie tym zimniejszym.

Żeby osiągnąć taką wilgotność bezwzględną, jaką umożliwia żel silikonowy, to trzeba by sporo tego powietrza odpompować i mieć dużą szczelność. Brzmi jak proszenie się o problemy :D

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZbyT napisał:

da się

kiedyś mieliśmy w ITE na Grabiszyńskiej zrobiony ze szkła układ próżniowy, który utrzymywał przez wiele miesięcy próżnię 10-11Pa. Grubość ścianek około 1 mm. Przy takiej próżni zaczynają odgrywać rolę zupełnie pomijalne w innych warunkach zjawiska jak dyfuzja gazów przez szkło

wow 1mm szkła wytrzymał nacisk 1020hPa. I to szkło było klasy optycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy problem to pewnie zawór i objętość komory kamerki, jaki to by zawór musiał być, aby zamknąć się tak szybko by nie wpuścić nic z powrotem do tak małej objętości :uhm:

 

Dobrze piszę czy to nie problem, nie znam się na próżniowaniu :D

 

 

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zwykły zawór kulowy

zamykasz zawór, a potem wyłączasz pompę

 

ciekawe ile powietrza trzeba odpompować? Pompa obrotowa odpompowuje wszystkie gazy w podobnym stopniu więc 10-cio krotne obniżenie ciśnienia obniży 10-cio krotnie ciśnienie pary wodnej. Jeśli temperatura matrycy będzie wynosiła nie mniej niż -20oC to jakiejś wysokiej próżni nie trzeba będzie osiągać

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, implozja w próżni jest możliwa tylko jak się odpompuje duże naczynie o cienkich ściankach. Odpompowanie do zera komory z okienkiem o pow 4cm2, da nacisk na to okienko ok 40N, czyli jakbys polozył ok 5kg. Porządne szkło wytrzyma.

Prościej niż robić próżnię, jest wypełnić dobrze suchym gazem, np azotem, argonem, czy czymkolwiek bez wody. Argonem myślę że najprościej, o ile ten w miarę tani argon jest suchy(azot 99.99% jest, wypełnia się nim spektrometry mas po wyłączeniu próżni). Argon jest cięższy od powietrza, więc można go "wlac" do pojemnika i zamknąć całą kamerę w atmosferze gazu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, calla napisał:

(...)

Prościej niż robić próżnię, jest wypełnić dobrze suchym gazem, np azotem, argonem, czy czymkolwiek bez wody. Argonem myślę że najprościej, o ile ten w miarę tani argon jest suchy(azot 99.99% jest, wypełnia się nim spektrometry mas po wyłączeniu próżni). Argon jest cięższy od powietrza, więc można go "wlac" do pojemnika i zamknąć całą kamerę w atmosferze gazu.

Suchy gaz zamiast późni pozwoliłoby też uniknąć potencjalnych eksplozji elementów elektronicznych, takich jak kondensatory tantalowe i elektrolityczne, bo w środku to one próżni raczej nie mają.

Nie jestem pewien, czy "statyczne" wypełnienie gazem wystarczy "na zawsze", bo powierzchnie płytek i elementów elektronicznych będą oddawać gazy, które się będą mieszać z gazem wypełnienia. Nie mówiąc już o wszelkiego rodzaju "piankach" i "lepcach", które pewnie trzeba by zastąpić czymś, co nie wydziela gazów.

Aby zmniejszyć wpływ takiego odgazowania, można by kamerkę przed "docelowym napełnieniem" najpierw "wyczyścić' przez wygrzewanie w podwyższonej temperaturze, w atmosferze gazu wypełnienia, który "zabrałby" produkty odgazowania. Tak się robi przy czyszczeniu większych instalacji próżniowych i zamiast pompować przez rok w temperaturze pokojowej pompuje się kilka dni w wyższej temperaturze, czasem nawet w 300*. Czym wyższa temperatura, tym proces czyszczenia szybszy. Elektronika kamerki powinna wytrzymać 70*, może nawet 100*, trzeba by przeglądnąć karty katalogowe matrycy i bardziej egzotycznych elementów. 

No i jak zacznie się jakaś kondensacja, bo "gaz się zepsuł",  to zawsze go można wymienić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam temat.

Planuję wrzucenie do asi120mm mini małego, 15mm Peltiera. Wiem, że problemem będzie odprowadzanie ciepła z drugiej strony, ale poważniejszym problemem (mam pewien pomysł) , jak mówi Hamal, jest rosa/szron. Moje pytanie: czy to wydziela się na samej matrycy, czy tylko na okienku? Peltier jedzie z Chin więc przez jakiś czas mogę jeszcze pogłówkować jak sobie poradzić z wilgocią. Myślałem o malutkim obiegu powietrza osuszającym, mam nadzieję że te wszystkie rurki zmieszczą się się w tej malutkiej obudowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Moje pytanie: czy to wydziela się na samej matrycy, czy tylko na okienku?

Szron robi się tylko na matrycy, bo jest ona wtedy najzimniejszym miejscem w kamerze. Żeby jakieś osuszanie miało sens, należałoby poprawić szczelność komory matrycy. Można by też w sumie spróbować dać do środka malutkiego peltiera, który byłby zimniejszy niż matryca i wtedy całą wilgoć skondensuje się na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Żeby jakieś osuszanie miało sens, należałoby poprawić szczelność komory matrycy. 

Jeśli przykręcić z przodu filtr, to na ile jest to szczelne? Z tyłu kamerki też może nie będzie super szczelnie, ale na pewno zamknięte.

Starczyna kilka godzin focenia? Przecież nie musi trzymać rok ;)

 

 

Z drugiej strony :

Jeśli powietrze będzie w nawet nie do końca szczelnym obiegu zamkniętym, w którym jednym z etapów jest osuszanie np. przez przepuszczanie przez zbiornik z gipsem, to jestem ciekaw: czy to wystarczy, żeby poradzić sobie ze szronem?

 

Wydaje się, że to pytania na które trzeba sobie odpowiedzieć metodą eksperymentalną :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Jeśli przykręcić z przodu filtr, to na ile jest to szczelne? Z tyłu kamerki też może nie będzie super szczelnie, ale na pewno zamknięte.

Starczyna kilka godzin focenia? Przecież nie musi trzymać rok ;)

Generalnie jak dobrze pamiętam, to pomiędzy płytką, a szkiełkiem komory jest gruba gumowa uszczelka. Czyli z jednej strony zatyka ją płytka, a z drugiej szkiełko. Dodanie filtra raczej niewiele pomoże, choć troszkę na pewno. Trzeba by jakoś uszczelnić uszczelkę, może przykleić ją? I pytanie, czy płytka jest szczelna :) W sensie, czy nie ma przelotek oraz kwestia dziury pod matrycą.

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

@apolkowski

Wydaje się, że rozwiązuje problem roszenia z zewnątrz okienka szczelnej z założenia kamery. A mi bliższa jest kwestia roszenia matrycy w środku kamery z założenia nieszczelnej ;)

Tak, grzałka jest do zewnętrznej strony szkiełka komory, ale to jest problem trzeciorzędny i występujący jedynie u pechowców lub bardzo mocnym chłodzeniu. Roszenie matrycy jest problemem 100x większym, a matrycy grzać nie można :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.