Skocz do zawartości

VIXEN "Lisica" APO-ED SD 103SWT JAPAN.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.:-)

 

Ponieważ Prowadzę z dwoma Kolegami Obserwatorium Roll-Off na wschodnich obrzeżach Krakowa i lubuję się w poznawaniu wszelakich sprzętów jak i pracach przy ich modyfikacjach i działaniu ATM , zamieszczam Wam mój mały opis nowego stosunkowo nabytku Refraktora Vixen 103SD APO-ED.Nie będę wklejał wszystkich postów , więc postanowiłem zamieścić link z Forum "ASTROMANIAK" z moim takim powiem małym opisem.:-)

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=21&t=57554

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.:-)

 

Moim zdaniem warto jednak przeczytać wszystkie posty zawarte w linku od samego początku mojego opisu tego Refraktora.

Proszę to mój ostatni można powiedzieć z moimi własnymi opiniami i zdaniem na temat tego Refraktora wpis:

 

Cześć.

Po wielu sesjach z Lisiczką Vixena 103SD , oglądaniu wszelakich obiektów nieba , stwierdzam że optycznie jest lepsza od Edków SW pod względem korekcji AC.Nie daje niebieskiej poświaty wokół Gwiazd przy ponad 2D , jak i pięknie , ostro i kontrastowo pokazuje zarówno Księżyc i Planety.Kolory Gwiazd też są bardziej nasycone niż w Refraktorach SW ED.Zachodnie Recenzje nie kłamią , to taki pośredni Refraktor APO-ED Dublet na lepszej kombinacji szkieł w tym jednego FPL53 od SW 100ED.Optycznie myślę kompromis cenowy i jakościowy pomiędzy znakomitym Takiem FS 102 Dublet Fluorytowy a SW 100ED Dubletem FPL53.Cena Refraktora w sklepie jest jaka jest , ale jak najbardziej adekwatna do własności optycznych tegoż Refraktora.Na przykład Edki SW przy Pow. 2D pokazują już na obrzeżach czarnych cieni gór na Księżycu delikatnie jak czerń wpada w ciemny niebieski kolorek a Lisiczka nie.Cienie gór przy Pow.2D są nadal czarne bez żadnej domieszki niebieskiego , przez co kontrast obrazu jest lepszy.Ostrość Brzytwa jak i kolimacja Wzorowa.Generalnie świetny lekki i mobilniejszy od 100ED Refraktor ze światłem F-7,7 i czynną w pełni Aperturą D-103mm.Planety i Księżyc są w Lisiczce Vixena 103SD znakomite i prezentują się przy dobrym Seeingu Pięknie.Można też uzyskać szersze bardzo dobrze skorygowane pola gwiazd w porównaniu do Refraktora 100ED który ma ponad 100mm dłuższą ogniskową.Tak samo te wszystkie pseudo APO Dublety Omegony F-6 itp. mogą zapomnieć o tak dobrej korekcji AC , którą oferuje nam Refraktor Dublet SD Vixena.Niestety ale te Refraktory tak "ładują" niebieskim że w praktyce są bardziej jak Semi-APO.Te wszelkie Dublety D-102 F-7 to też widocznie niższa półeczka jakościowa , cóż takie są fakty a nie inne i najlepiej samemu naocznie się o tym przekonać.Jest pełno zdjęć astrofoto z Lisiczki Vixena z dedykowanymi korektorami Vixena.Te Refraktory często wykorzystywane są jako dobre Astrografy , właśnie ze względu na bardzo dobrą Korekcję AC.Warto pooglądać fotki z Lisiczek Vixena na AstroBin.Warto też dodać i napisać parę słów o mechanice wyciągu R&P Vixena.Po dobrym wyregulowaniu , wyciąg pracuje ładnie i płynnie , to wyciąg półka wyżej od wyciągów standardowych SW R&P.Wyciąg Vixena posiadający trzy prowadnice po których bez widocznego przesunięcia obrazu ładnie i gładko pracuje tuleja wyciągu.Co do najtańszych i najprostszych Crayfordów SW w Edkach to śmiało można te wyciągi klasyfikować na równi a materiały użyte do wykonania wyciągów Vixena też są lepszej jakości i moim zdaniem prezentują się lepiej.W końcu Refraktor Vixen to w pełni produkcja Japan a nie najtańszy chiński czy taiwański wyrób.

Generalnie Refraktor Polecam , tym którzy chcą mieć trochę lepiej niż w 100ED a nie stać ich na zakup np. Taka FS 102mm. :D

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

 

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.