Skocz do zawartości

Flattener do ED80 - William Optics x0,8


Paniki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko, czy generalnie każdy flattener nadałby się do tego teleskopu czy tylko dedykowany? Widzę, że używa się ogólnie różnych, ale czy np taki do ED120 zadziała też, tylko będzie gorzej korygował? Na ile to jest różnica.

 

Zrobiłem ostatnio pierwsze zdjęcia przez niego i się trochę rozczarowałem. Myślałem, że przez jakiś czas się obędzie, ale jednak koma dużo gorsza niż jakieś zwykłe obiektywy.

 

Na giełdzie jest William Optics flattener III x 0,8 i sprzedający powiedział, że do APS-C generalnie będzie ok, bo do FF to takie o przelocie 2" bardziej, a ten jest T2. Pytanie czy by się nadał? Zamierzam fotografować i FF i APS-C i jestem nawet skłonny do tej winiety, można zawsze trochę obcinać, zależy jak duża by ona była. Czym się różnią poszczególne typy, bo widziałem i II i III?

 

Czy ogólnie wszystkie flattenery i tak winietują tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, mam WO III, pewne z nim doświadczenia i moja rada jest taka, abyś zapewnił sobie u sprzedającego możliwość zwrotu, zwłaszcza jeśli użyjesz CCD Inspectora ;)

Ja co prawda nie miałem EDka ale testowałem WOIII z 3 innymi małymi APOsami i dobre w miarę rezultaty otrzymałem tylko że sprzętem WO właśnie (zwłaszcza z Megrezem).

Mówimy o APS-C, rzecz jasna.

Nie jestem z resztą w tej opinii odosobniony:

https://stargazerslounge.com/topic/91822-william-optics-08x-reducer-flattener-iii/

PS. Zaopatrz się także w cienkie (0,3-0,5mm) podkładki M42 oraz sporo cierpliwości bo to ustrojstwo jest bardzo wrażliwe na odległość od matrycy - choć to oczywiście kwestia tego co kto uważa za wystarczające (z tego właśnie powodu odradzał bym Ci program CCDI na początek przygody z flattenerami - po co Ci jeszcze jedno źródło frustracji? ;))

 

Fajna cecha WOIII to możliwość rotacji kamery, więc można sobie łatwiej kadr dopieścić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie masz rację, ale daje to jakiś pogląd na sprawę. Każdy ma różne wymagania, a mi na początek po prostu wystarczy poprawienie tego jakoś, by zbliżyć się choćby do zwykłego obiektywu foto. Nie muszę mieć idealnych kółeczek, ale by było coś lepszego niż trójkąty na 2/3 kadru :) Generalnie kupiłem i zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.