Skocz do zawartości

Czarne fasolki w okularach - cd


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Eureka , Panie i Panowie !  Ale to nie ja coś "odkryłem" , ale b. sympatyczny Słowak,  Michael, który w mailu rozwinął mi problem tego zjawiska.

Podejrzewam, że chyba nikt z Was nie powiązał w jedno kilku faktów.  On to zrobił - i chwała mu !  :)

Michael powtórzył mi w mailu link do sprawy fasolek  z omawiania tej sprawy na czesko-słowackim forum  w sprawie okularów SVBONY 9 mm.

 

Ten link:            https://stargazerslounge.com/topic/279059-televue-32mm-plossl-dissapointed/?tab=comments#comment-3054411

 

 Chyba wszyscy, czyli ja również , skwitujemy to zjawisko : no tak , okular wrazliwy na osiowość etc .  Ale Michael poszedł dalej :

 to nie tylko sprawa czułości na osiowość  , to również relacja między ilością światła a średnicą źrenicy .  A w połączeniu z niestabilnością

ustawienia źrenicy - to te upierdliwe czarne fasole.

 Oglądasz w nocy Księżyc - dużo światła i źrenica się kurczy.  Fasolki latają, bo światło wylatuje poza zmniejszoną źrenicę. 

 Oglądasz jakiś DS - fasolki znikają, bo źrenica się rozszerza .

 Oglądasz w dzień - znowu latają

 Oglądasz późnym wieczorem czy zupełnie w nocy - stopniowo jest ich coraz mniej - ale nie na Księżycu czy innych b. jasnych obiektach ! 

 

 I to jest to, kompleksowo !   A te SVBONY 9mm, które miałem ( z ciekawości raczej )  serwowały tych fasolek bez liku. No bo dziadek zbignieww

myślał sobie : skoro w dzień , to i w nocy ...  A guzik prawda !  Uzasadniona jest więc w 100% opinia jednego kolegi , który w wątku o tych

SVBONY napisał, że nie jest tak źle z tymi fasolkami. No, ale On to sprawdził w nocy - a ja "teoretyzowałem" na bazie dziennego lukania.  Sorry ! :)

 

PS:: w tytule wątku napisałem cd , bo problem pojawił się także w statusie ...

 

 

 

 

 

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, Mariuszu ...

 

Wyartykułowałeś to tak obrazowo i jasno ? Można czytać  wiele uwag czy artykułów na ten temat - ale  jeśli to wszystko znałeś

i trzymałeś dla siebie - to tak jakby tematu nie było - dla ogółu .  No i jak tu dogodzić ?   :);)

 

Chyba że źle Cię zrozumiałem z tym "Oj powiązał "  i smajlik  ) . W takim przypadku - przepraszam !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem swego czasu twój post o tym problemie z kupionymi okularami. Chyba nie udzielałem się wtedy. 

Piszesz że nie podzieliłem się. Dokopałeś się sam do rozwiązania i to jest najważniejsze. 

A swoją drogą to dziwne że Vixen, marka przecież uznana. Produkującą świetne okulary jak LVW czy SLV pozwala sobie na taki babol w nowej serii. Jest na czeskim forum test tych okularów. Znajdziemy tam twierdzenie że SSW to bezwstydna kopia Naglerów t6, których licencja już wygasła. :neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Wydaje mi się, że "fasolki" należy traktować nie tyle jako wadę okularu, co raczej efekt priorytetu jasności obrazu nad wygodą użytkowania. Generalnie lubimy okulary, do których można byle jak przyłożyć oko i obraz jest dobrze widoczny. Z drugiej strony narzekamy na takie, do których trzeba się bardzo dokładnie ustawić - jest to dość upierdliwe, zwłaszcza podczas obserwacji na stojąco. Jednak wspomniana wygoda ma swoją cenę: są nią zdecydowanie większe straty światła. Nie musimy dokładnie ustawiać oka, gdyż stożek światła jest tak szeroki, że z łatwością w niego trafiamy źrenicą oka. Ale to jednocześnie oznacza, że obraz nie będzie tak jasny, jak w okularze wymagającym celowania. Wnoszę stąd, że do obserwacji słabych, bladych obiektów lepsze będą właśnie te niewygodne okulary, podczas gdy te komfortowe okulary aż się proszą o  wykorzystywanie do obiektów jaśniejszych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fasolkowanie"  dotyczy przeważnie okularów 1,25 " o polu 82 stopnie  ale mam MEADA  4000 / 82 stopnie gdzie to zjawisko wcale  nie występuje nawet w dzień , wynika z tego , że to konstrukcja okularu ma wypływ na tego typu zjawisko a szczególności 1 człon  okularu barlow. W  2 calowych ES / 100* nie zobaczysz fasolek nawet w dzień.   :icecream:

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał:

Na powstawanie fasolek ma wpływ zarówno okular, jak i obstrukcja centralna teleskopu oraz średnica źrenicy oka. Wypadkowa kilku czynników.

Ciekawe czy to "fasolkowanie " występuje również w refraktorach ? Muszę to  sprawdzić .:uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.