Jump to content
Sign in to follow this  
Ren

Levenhuk skyline Base 70T czy Skywatcher BK 709 EQ1

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam,

Poproszę o pomoc w wyborze pomiędzy tymi dwoma teleskopami. Ma być to prezent dla 7-latka zafascynowanego kosmosem. Zależy nam na szybkim zakupie, a te dwa modele są w dość szybkiej dostawie. Chyba, że ktoś znajdzie jakiś lepszy sprzęt

Z góry dziękuję za pomoc

Edited by Ren

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli już jeden z tej pary, to pierwszy, bo prosty w obsłudze. Ustawianie montażu paralaktycznego (EQ) to dla małego dziecka koszmar będzie. W dodatku w  tak małym teleskopie jest on zbędny,a EQ1 to w ogóle badziew. Po drugie teleskop w układzie AZ jest mniejszy i łatwiejszy w transporcie, będziecie mogli zabrać tę lunetkę z małym gdzieś na wakacje. Warto do tego Levenhuka dokupić kątówke z pryzmatem odwracającym (prostującym) obraz, są zwykle w wersji 45 stopni, ale można dostać też 90-stopniowe. To umożliwi obserwacje naziemne (przyroda itp.), bo ta kątówka co jest w fabrycznym zestawie to proste lusterko/pryzmat diagonalny, wyłącznie do astro. Z nią obraz jest wyprostowany tylko w jednej płaszczyźnie (góra-dół), ale w prostopadłej (lewo-prawo) odbity lustrzanie.

Aha, ten Levenhuk wisi na czymś, co przypomina typowy montaż AZ2 -prosty widłowy, z mikroruchem w pionie. To ten tzw. pręt stabilizacyjny z pokrętłem. Przydaje się podczas obserwacji z większym powiększeniem. Aby pracował poprawnie teleskop nie może być zbyt idealnie wyważony na widłach, bo będą luzy. W razie potrzeby przymocować na końcu tuby jakieś obciążenie typu gruba nakrętka czy kilka zwojów grubego drutu, albo po prostu jakaś gumkę z pasmanterii dać, żeby kasowała luz.

Pozdrawiam

-J.

 P.S.1 Przy dziennych obserwacjach bezwględnie nadzór nad małym, aby nie wcelował lunetą w Słońce. Skutki fatalne dla oczu.

 P.S.2 W zasadzie to istnieją i należałoby polecić lepsze sprzęty. Ale to 7 latek, na razie poza Księżycem, księżycami Jowisza, faktem że Saturn ma pierścień(ie),  Wenus fazę  a mars maleńką kulką to samodzielnie niczego więcej nie ogarnie. Można mu też pokazać lub odnaleźć razem nim Plejady, M44 czy podwójną mgławicę w Perseuszu, M13 w Herkulesie, M31 i parę innych "łatwych" celów. Czyli najpierw rodzice sami muszą się podszkolić w astro trochę. Jak to małemu się nie znudzi, a wręcz przeciwnie, to i tak kiedyś on sam albo Wy dla niego wrócicie tu na forum pytać o bardziej poważny sprzęt.

P.S.3 Jak macie w domu lornetkę 10x50, 7x50 albo nawet 8x30 to jadąc na wakacje z dala od miasta, bardzo warto razem tą lunetką zabrać również lornetkę. Szybko zrozumiecie, dlaczego.

P.S. 4 Do komputera ściągacie jakiś darmowy program planetaryjny  (Stellariumlub inny) wyświetlajaćy mapki nieba, można też dodatkowo na telefon czy tablet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Haha
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Thanks
   • 14 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.