Skocz do zawartości

MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Oczywiście , czekam z niecierpliwością na dostawę i pierwsze światełko.

Będzie opis i wrażenia z oglądania Planet i Księżyca do czego ten instrument przede wszystkim został stworzony.

Osobiście jako przede wszystkim Planeciarz zakupiłem pod tym kątem sprzęt , Planety teraz z roku na rok będą coraz wyżej a na Opozycję Marsa może wybiorę się z nowym sprzętem dalej na południe Europy.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.:-)

 

Matura z j.polskiego była oj tam , dawno , dawno temu , mam nadzieję że nie uraziłem nikogo pisownią dużymi literami.:-)

Taki mam styl i tak lubię zaakcentować i podkreślić pewne istotne dla mnie może fakty czy sprawy.:-)

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, YOKER napisał:

Świetnie!!! i oby tak dalej …

nie zrażaj się dużymi literami wszak to forum astronomiczne a nie ortograficzne.

 

pozdr

 

J

Cześć Jacku.:-)

Mam nadzieję że pojawisz się też w tym roku na Kudłaczach , Zlot 2020r.Będzie też planetarny Newton ATM z Optyką Klasa 8" F9.W zeszłym roku było z nami APO CFF D-185mm a w tym roku premiera i Catalin z CFF APO 8".

Łukasz z TOA 130mm , Marcin z BINO 2X120ED jak i wiele , wiele innych zacnych nowych sprzętów.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎05‎.‎06‎.‎2020 o 15:53, Edgens napisał:

Cześć Jacku.:-)

Mam nadzieję że pojawisz się też w tym roku na Kudłaczach , Zlot 2020r.Będzie też planetarny Newton ATM z Optyką Klasa 8" F9.W zeszłym roku było z nami APO CFF D-185mm a w tym roku premiera i Catalin z CFF APO 8".

Łukasz z TOA 130mm , Marcin z BINO 2X120ED jak i wiele , wiele innych zacnych nowych sprzętów.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Postaram się wpaść może nawet  na dłużej , jakaś rezerwacja by się przydała ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. :D

Teleskop w domku.Przyjechał godzinkę temu.Po weekendzie dojedzie Carbonowy odrośnik w drugiej paczce.
Teleskop wygląda wyśmienicie i jak "REFRAKTOR" , taka dłuższa w Carbonie Maszynka.Przyjemnie lekki , jest płaska szyna przykręcona na dwóch specjalnych adapterach o krzywiżnie OTA po całości a do niej przykręcony jest dovetail w stylu Losmandy.Muszę zmienić dovetaila na standard vixen , mam taki pełny solidny na stanie i podkręcę go do płaskiej szyny zamiast dovetaila Losmandy.Teleskop prezentuje się wyśmienicie. W środku wyłożony w oryginale jakimś materiałem nie dającym odblasków.Troszkę pyłków na Menisku , Optyka czysta.Focuserek zmieniający ogniskową poprzez zmianę odległości pomiędzy lustrami z podziałką bez przesunięcia obrazu pracuje jak po masełku.Maleńkie LW , wszystko robi wspaniałe wrażenie.Piękny Teleskop coś jak byłe MAKI Firmy TEC USA , które znam z zachodnich zdjęć i opisów.Mocowanie szukacza z adapterem można mocować po dwóch stronach OTA w zależności od potrzeb.Wystarczy odkręcić dwie śrubki i zmienić położenie adaptera na małej szynie zakręcając go z drugiej strony po prawej stronie OTA.Ta wersja bez obejm CNC z płaską szyną jest też lżejsza od wersji z obejmami CNC.
Był Kolega Zbyszek ZP53 , wspólnie oglądaliśmy wstępnie nowy sprzęt.Czekamy na pogodę i pierwsze światełko w Obserwatorium.Jestem Mega Zadowolony , mam nadzieję że dawane obrazy Planet i Księżyca jeszcze bardziej przyczynią się do ogólnego zadowolenia.Jest świetna walizka Firmy "AstroCase" z rączkami do przenoszenia , i wysuwaną rączką do jazdy na kółkach.Ogólnie jest zadowolenie , Teleskop cały i zdrowy na miejscu w domu. :D
Wstawiam trochę zdjęć.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

OMC1.jpg

OMC2.jpg

OMC3.jpg

OMC4.jpg

OMC5.jpg

OMC6.jpg

OMC7.jpg

OMC8.jpg

OMC9.jpg

OMC10.jpg

OMC11.jpg

OMC12.jpg

OMC13.jpg

OMC14.jpg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.:-)

 

Gdyby ktoś chciał coś więcej doczytać o teleskopie to wklejam linka z Forum "Astromaniak" , gdzie również zamieściłem temat o jego zakupie i dyskusja jest dość aktywna.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=57874&p=527474#p527474

Testy i pierwsze światło na dniach , wszystko zależy od pogody.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Focuser jest Super precyzyjny-mikrometryczny , to nie ta liga co w SCT czy innych chińskich np.Makach.Tu nie występuje tzw "Shift" albo jest tak maleńki iż w praktyce jest pomijalny.Posiadam też wyciąg JMI USA długości VB 2" z microfocuserem i rotacją.Zakręcić go na teleskop to najmniejszy problem.:-) Tak że jestem przygotowany na wszelakie ewentualności związane z użytkowaniem tego sprzętu.:-) Pomysł jest dobry , można też używać nasadki BINO bez żadnych dodatkowych korektorów , itp.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.:-)

 

Temat Teleskopu Maka OMC 200 F20 jest już dość bogato opisany.

Jeżeli ktoś interesuje się tym Stricte Planetarnym Teleskopem to można poczytać w temacie na Forum "Astromaniak".

Doszedł też do zestawu na montaż SW AZ-EQ5 GO-TO docelowo po drugiej stronie nowy Refraktor ED-APO TS Dublet FPL53 125/975mm.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=57874&start=0

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacna rurka, gratuluję zakupu.

Jako zagorzały zwolennik refraktorów i użytkownik APO CFF 140 jestem niezmiernie ciekawy konfrontacji z CFF 185 na Kudłaczach. Bardzo bym chciał Was tam odwiedzić, ale pewnie nie dam rady. W każdym razie czekam na wrażenia z obserwacji.

Niestety "wadą" takiego sprzętu są wymagania nie tylko, żeby niebo było czyste, ale i seeing idealny, co niestety u nas nieczęsto się zdarza.

 

Radości i satysfakcji z użytkowania życzę!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dziękuje.:-)

 

Tak masz rację warunki Seeingowe u nas to największa przeszkoda aby sprzęt rozwinął w pełni skrzydła.Dlatego nie poszedłem m.in. w większą Aperturę Maka jaką planowałem 10" , tylko zmieniłem Maki 8" Intesa DE LUX F10 , myślę na lepszego parametrami Maka OMC 200 F20 Stricte pod kątem oglądania Planet.Oczywiście będą na Kudłaczach konfrontacje i porównania w praktyce co też potem na łamach Forów opiszę.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie.:)

 

Dawno nie pisałem o nowym Maku , którego kupiłem.Teleskop mam w domku od wczoraj , przyjechał z Serwisu ORIONA U.K.

Oglądam teraz Jowisza i Saturna.Warunki Seeingowe totalna porażka.Jest Front i przez Planety powietrze płynie w Krakowie jak rzeka.Ale co już zauważyłem. :D Jasne strefy na Jowiszu są bielsze niż w poprzednim Maku Intesa STF MIRAGE 8" F10 DE LUX z przeszkodą centralną C.O.30,5% i warstwami 95%.Mój nowy Mak OMC ORION 200 F20 DE LUX ma tylko 22% przeszkody Centralnej C.O. i warstwy Hilux 97% , które napyliłem teraz nowe w Serwisie ORIONA U.K. u Johna w Wielkiej Brytanii.Wymieniłem też tuleję w LG odcinającą boczne światło na nową z baflami , teleskop skolimowany idealnie jak i focuser przesmarowany , korektor czyściutki , wszystko jak nowy sprzęt.Już widzę że OMC 200 F20 będzie lepszy co mnie niezmiernie cieszy.Jestem Happy. :D Lepszy kontrast ze względu na pomijalną przeszkodę centralną.Obraz Jowisza i jego jasnych stref myślę niemalże jak w APO Catalina CFF D-185mm jaki widziałem w zeszłym roku na zlocie Kudłacze.
Jest Petarda. :D Lepiej chyba być nie może , to będzie 7" APO w kompaktowej obudowie. :D Tak jak opisy nie kłamią , widzę to teraz osobiście po obrazie.Saturn też jak z APO , piękny kontrast i przebija się przez powietrze ostry jak brzytwa obraz. :D
To Stricte Planetarny Teleskop , teraz dopiero odetchnąłem z ulgą jak zobaczyłem te obrazki.Seeng tak potwornie kiepski a Cassini w pierścieniach Saturna czarniusieńki jak w APO.Czekam na Marsa i lepsze Seengowe czasy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.:)

Pomimo tego że jest Front i powietrze przepływa przez Marsa jak rzeka , teraz Mars wysoko i trochę spokojniej.To to co i jak widać na Marsie to POTĘGA. :D:D:D Kolorki jaśniejszych i ciemniejszych stref , odcienie , kontrast , ostrość , wszystko REWELACJA. :D:D:D Przy 160X z ORTO PARKS 25mm USA-Japan , 222X ORTO 18mm BGO , 256X Orto Zeiss 16-0.Nie widziałem w życiu ładniejszego Marsa z tak olbrzymią widoczną ilością Detalu. :D:D:D REWELACJA pomimo naprawdę nie najlepszych warunków Seeingowych.Żegnaj ED-APO APM 152/1200mm i inne jak do tej pory sprzęty w tym Mak Intesa 8" F10 DE LUX , nie wspominając o dużych SCT i naszym 11", konkurencja tylko jakieś APO 7" i to Markowy Tryplet a nie jakiś chiński Dublet ED.W BINO WO z okularkami 20mm dodawanymi w zestawie też REWELACJA.Mak ORION OMC 200 F20 DE LUX aktualnie jest najlepszym z wszelakich dotychczasowych planetarnych sprzętów jakie posiadałem do tej pory. :D:D:D Obraz Marsa z jego widocznym detalem jest. :shock::shock::shock:Zachodnie opisy tego MAKA nie kłamią. :idea::!::icon_wink:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.:)

Przed chwilą na Marsie przy 320X z okularem ORTO ANTARES Japan 12,5mm , szcz... mi opadła. :shock::D:wink:
Dzisiaj 400X i więcej nie pociągnę , cały czas widać przechodzący front na tle Planety i obraz płynie , ale jaki płynie to ja już wiem. :D:D:D
Obrazy Marsa są Piękne i lepsze niż przypuszczałem.Aktualnie to mój Docelowy i chyba na dłuższy czas do Planet i Księżyca Sprzęt. :D:D:D


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.