Skocz do zawartości

MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Edgens napisał:

Dzisiaj 400X i więcej nie pociągnę ,

Krzysiek, na jakim montażu to jedzie/ EQ3-2 czy coś większego? 

Jako stary "makowiec" chciałbym przez niego kiedyś popatrzeć. Miałem kiedyś Intesa 6" i był genialny, Sky Watcher 180mm to tylko substytut....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcinie.

Teleskop jest stosunkowo lekki , ale dość długi i po zakręceniu Carbonowego odrośnika wygląda jak "Refraktor" wisi na montażu AZ-EQ5 SW GO-TO.

Jest obrazami Genialny z tak małą przeszkodą daje tak wspaniałe obrazy Planet jak niemalże duże APO.Jestem Mega zadowolony z zakupu , choć to bardzo drogi sprzęt nawet z drugiej ręki.Swego czasu Firma TEC USA produkowała takie same Maki D-200mm F20 z optyką z Ukrainy z Firmy "ARIES". Jak tylko okazja się nadarzy to Zapraszam na oglądanko Planet i Księżyca , obrazy Powalają.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Witajcie.
Aby nie za dużo a konkretnie w temacie że tak powiem na koniec.
Jest to najlepszy sprzęt z jakim miałem do czynienia jak do tej pory ze zwierciadlanych teleskopów oglądając Planety i Księżyc z ich detalem.Księżyc widziany w tym teleskopie jest "biało-surowy" z ekstra kontrastem i znakomitą ostrością.Obrazy refraktorowe i nic tutaj zachodnie Recenzje i opisy nie kłamią , mam porównanie z Refraktorami APO z najwyższej półeczki cenowo-jakościowej od powiedzmy 4" do 7" włącznie.Wszelakim sprzętem się już w życiu przez mniej więcej 35 lat mojej przygody z miłośniczą Astronomią naoglądałem.Może mniej czasu spędziłem z Refraktorem APO 7" , ale coś tam też udało mi się pooglądać.Ten Mak jest zdecydowanie jak do tej pory moim najlepszym Planetarno-Księżycowym sprzętem jakim miałem okazję dłużej oglądać godzinami Planety czy Księżyc.Czy jest wart swojej ceny zakupu? To zależy czego oczekuje użytkownik , dla mnie na pewno tak.Nie stać mnie jeszcze na duże APO 7"-10" a mniejsze ten Mak pozostawia na Planetach i Księżycu w tyle.Walory obrazu są po prostu znakomite i gdyby tak obok był większy bardzo dobry Refraktor ED czy APO to będą trudności w odróżnieniu generowanych obrazów w praktyce.
Pięknego Nieba Dla Wszystkich. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


_________________
Obserwatorium Roll-Off i Sprzęt: APO-ED Refraktory , SCT-ki , NEWTON-y , MAKI INTESA , MAK ORION DE LUX OMC 200 F20 , SolarMax60 II , BF10.Serdecznie Zapraszamy.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Witajcie. :D
Warto było poczekać dzisiaj na Planety.
MAK OMC200 F-20 U.K. działa w praktyce na Planetach jak wysokiej jakości Refraktor APO co najmniej D-160mm-170mm.Dzisiejsze porównania na Planetach , utwierdziły mnie ponownie w tym przekonaniu , jak i również potwierdziły zachodnie recenzje , które opisują działanie tego Maka w praktyce.Trzeba uwierzyć , jak to pisali różni recenzenci tego Maka , "kontrast zabija" i widać pięknie widocznie więcej detalu Jowisza w Tym Maku niż w najlepszej jakości Refraktorze APO 6".
Na sam koniec przez godzinkę , była u mnie na balkonie straszna roszada sprzętowa i w użyciu po kolei na Planetach Jowisz i Saturn Maki: Intes 127/1270mm , Intes Mirage 180/1800mm , OMC250 F-2250mm i na koniec OMC200 F-4000mm , który pozamiatał cały sprzęt i wygonił spać całe towarzystwo z opuszczonymi na dół głowami , gdyż świta już rano i nie popisali się przed Makiem OO U.K. OMC200 F-20. :D
Oglądałem Planety różnymi wysokiej jakości Refraktorami APO: Taka , LZOS , itp. od 4" do powiedzmy Apertury 6" i raz Refraktorem APO CFF D-185mm na Kudłaczach.Makami Intesa MK i MN też od 5" do 8" włącznie.Posiadałem też swego czasu wysokiej jakości Refraktor APO BORG Japan 5" D-125mm , coś jak Takahashi FS-128mm.
Te mniejsze Refraktory APO od powiedzmy 102-152mm pamiętam doskonale i pomimo ich pięknych obrazków , nigdy nie widziałem więcej na Planetach , niż w obecnym Maku OO U.K. OMC200 F-20.Tak samo Maki Intesa , nawet ostatni Mak 8" F-10 DE-LUX , nie pokazał mi tak wiele i w tak pięknym wykonaniu na Jowiszu , co obecny Mak OMC200 , F-20.Tu jednak mniejsza przeszkoda centralna C.O. działa na duży plus , odnośnie ostrości i kontrastu obrazu.
Mój były Newton D-360mm z optyką od Pana Stefana , też był na Planetach bardzo dobry jak był dobry Seeing , ale to nie ta jakość obrazków , pomimo też dużej ilości detalu na Jowiszu z dużego Newtona.
Moje perspektywy na przyszłość odnośnie zakupu sprzętu to widzę jedynie: Porządny Markowy Refraktor APO co najmniej D-160mm-180mm , MAK TEC USA 250/5000mm F20 , lub Mak-Newton MN106 INTES 254mm , 10" , F-5,5 lub stała "kolubryna" Mak-Newton Intes 12" z maleńką również C.O.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Zapomniałem dopisać , wczoraj oglądając Saturna w TV Naglerze 22mm , przy Pow.około 190X podzieliłem pociemnienie biegunowe Saturna i było widać biały i szary pasek w pociemnieniu , nie piszę o tym powyżej równika , który jest szary i widać go nawet w Newtonie , tylko piszę o podziale biegunowego całego pociemnienia.O Cassinim nawet nie wspominam , ponadto odcienie kolorku Planety , wiadomo sam biegun najciemniejszy , mniejsza "czapeczka" na samym biegunie.Wiecie że TV N22 T4 to nie jest planetarne szkiełko , tylko wieloelementowy okular do szerokich pól , więc chyba coś to konkretnie mówi o jakości obrazów jakie generuje ten Teleskop w praktyce.Seeing był średni , jak będzie dobry to już sam nie wiem co zobaczę. :D
Jowisz miał tyle detalu i ciemny pas podzielony jasnym , który to jasny dzielił się na mniejsze i większe pogrubienia. :shock:
Nie jestem w stanie wszystkiego opisać co było widać na tarczy Jowisza , trzeba to po prostu zobaczyć , gdyż trudno to mrowie detalu ogarnąć. :D
Zapewne w dużym Refraktorze APO doskonałej jakości na porządnym szkle , było by jeszcze lepiej , ale w tej chwili nie stać mnie na zakup APO D-160-180mm i cieszę się tymi widoczkami , które zapewnia mi ten teleskop.
Jak dobrze wszystko się ułoży to w tym roku będzie porównywany w praktyce na Zlocie Kudłacze 2021 z Takahashi Mewlonem 210mm w wersji "S" bez dodatkowego korektora przed LW.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

 

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Właśnie skończyłem teraz oglądać Jowisza.Już świta.W Krakowie w nocy było zachmurzenie , ale jak się przebudziłem teraz nad ranem , to zryw na nogi i na balkon.Patrzę , są Jowisz i Saturn.Szybkie ściągnięcie okryciowej folii z Maka 8" Orion U.K. OMC200 F-20 De Lux i oglądamy.Zasilanie włączone i już , chwila moment Jowisz jest w szukaczu i w okularze.
Założoną mam złączkę kątową Kwarc 99% dielektryk GSO 2" z 1,25" na złączu SCT , tak aby zbytnio nie przeogniskowywać teleskopu.Myślę że wypadkowa ogniskowa będzie około F-4100-4150mm.Sprawdzę kiedyś Lunetką Czapskich , jaka jest żrenica wyjściowa z okularem o pewnej długości ogniskowej.Na początku trochę zaszalałem , włożyłem szkiełko Denkmeier D14-15,1mm ogniskowej.Około 275X , obraz jednak za bardzo pływał , ale widzę przyklejony wychodzący zza tarczy Planety jeden z Księżyców Jowisza.Chwilami widać jego tarczę iż wyszło go dopiero około połowa.Jednak to było na tą chwilę za duże powiększenie.
Włożyłem następnie po kolei okulary: Orto 25mm Parks Japan -około 165X , potem Orto 18mm Baadera BGO -około 230X na koniec Orto 16mm Zeiss -około 260X.Zrobiło się jaśniej gdyż świta , ale obraz się poprawił , mniej pływa , obrazki piękne.Jasne strefy są jasnego koloru i wyglądają bardzo podobnie jak w dobrym większym Refraktorze APO.Stosunkowo niewielka C.O 22% robi swoją dobrą robotę.Niesamowity kontrast i ostrość obrazu Jowisza.Widać pięknie kolory i ich odcienie detalu Jowisza.Piękny szeroki łososiowego koloru pas pod nim drugi koloru sinego przecięty cieniutkim ciemnym , prawie czarnym pasem , pod nim w jasnej strefi masę drobniejszych sinawego koloru mniejszych chmurek.Dolne pociemnienie podzielone cieniutkim białym pasem.W górnym pociemnieniu jakieś mniejsze ciemniejsze chmurki , widać zmienny odcień koloru górnego pociemnienia.Chwilami pasy rozpadają się na mniejsze składowe.Niesamowity widoczek.Tarczka Księżyca Jowisza zaraz obok tarczy Planety , już dzieli je wolna przestrzeń i prześwit.Pomimo nie najlepszych warunków obrazy piękne i wysoce kontrastowe , ostre i barwne.Łososiowy kolor pasa ma różne odcienie tego koloru , wewnątrz przecina go bardziej szary pas , nie po całej długości.To jeszcze nie te warunki , widać po Księżycach jak z tarcz przechodzą w rozogniskowane większe szarpane plamki.Tak czy inaczej piękny widok.Saturn również wspaniały , Cassini jest czarny i doskonale widoczny jak i pociemnienie , i pas.Obydwie Planety przestrzenne , widać że to kule a nie bardziej placki jak widziane np. w Newtonie.Na dzisiaj dość wrażeń , przede wszystkim oglądałem Jowisza.Myślę że w większym Refraktorze APO około 7" było by jeszcze ładniej , ale jest tak dobrze iż do szczęścia więcej mi na obecną chwilę nie potrzeba.Zmykam się przespać choć jeszcze chwilę.Zlot Kudłacze w Sierpniu 2021r. nam więcej powie , będą wysokiej jakości Refraktory APO m.in.: LZOS i Takahashi , może będzie też większy Refraktor APO CFF.Więc wtedy przekonamy się w praktyce , jakie są w obrazach pomiędzy tymi instrumentami różnice.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
U mnie planetarny sezon w toku , wczoraj z nasadką Bino Denkmeier II.Parki TV Plossli: 32mm , 20mm , 15mm i parka Japan Plossli Celestron-Vixen Silver-Top 26mm.
Planetki i Księżyc prezentują się znakomicie.Najlepiej jednak dla mnie wyglądają oglądane jednoocznie w okularach: Orto Zeissa , Orto Japan Parks i Orto BGO.
Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

O15.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Edgens napisał:

Najlepiej jednak dla mnie wyglądają oglądane jednoocznie w okularach: Orto Zeissa , Orto Japan Parks i Orto BGO.

Coś w tym jest Krzysztofie. Po "binokularowym" wow! wróciłem do mono. Co prawda mam tylko na razie dwa Fujiyamy HD Ortho 12,5 oraz 9 i cały zestaw BCO 18, 10, 6, ale stwierdzam że obserwacje w mono mają swoje walory. I jeszcze jedno, pole rasowego Ortho 42 stopnie jest czymś genialnie dopasowanym do planet i Księżyca. Ba, okulary Ortho są świetne do wyciągania szczegółów w DSO. Jak chcę mieć cały Księżyc w polu to pakuję do wyciągu SWA 26 i jest ok, ale to raczej rzadko.

 

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Witajcie.
Teraz oglądam z domu na balkonie Jowisza.Zacząłem od Orto Japan 2" 45mm , pow.około 91X ze złączką kątową 2" Quartz GSO 99% Dielektryk.Potem TV Plossl 40mm , TV Plossl 32mm , dzisiaj płynie przez Jowisza w Krakowie ciepłego powietrza rzeka , ale detal widać pięknie pomimo tego że jest nie specjalnie Seeingowo.
Dla zobrazowania czysto poglądowego jak wygląda Jowisz w tym Maku wstawiam jakąś starą fotkę z netu.W praktyce Jowisz tak samo wygląda włącznie z kolorkami i detalem przy Pow. około 150X , jak powiększymy zdjęcie.Wstawiona fotka jest czysto poglądowa dla oddania tego co widać w mniejszych powiększeniach i jak w tym teleskopie.Nie wiem jak wygląda to w większych Refraktorach APO około 7"-8" , ale ja to tak w swoim Maku jak na tym zdjęciu widzę.Czarna tarczka cienia Księżyca podczas Tranzytu , te trzy białe owale w dolnym pociemnieniu i reszta , tak to wygląda w praktyce z tymi kolorkami i ich odcieniami.Wszystko widać z detalu jak na tym zdjęciu , poniżej Pow.200X.Nie trafiłem jeszcze Seeingu na Pow.300X czy większym na Jowiszu.Marsa podczas Opozycji w zeszłym roku oglądałem wzorowego przy pow.około 400X z okularem Silver-Top Plossl Japan Celestron-Vixen 10mm.
P.S.
Sprzed chwili.
W praktyce na Jowiszu widać więcej i ładniej niż na tym zdjęciu , nie zapowiadająca się dobrze dzisiejsza nocka przeobraziła się w niesamowitą , przynajmniej dla mnie w Krakowie. W praktyce kolorystycznie jest ładniej na Jowiszu i widać więcej słabego i subtelnego wszelakiego detalu niż na tym poglądowym , przykładowym zdjęciu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

J1.jpg

Orto45.jpeg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.