Skocz do zawartości

Wenus - animacja fazy i rozmiaru - podsumowanie 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wszystkim za dobre słowo :)

  

1 godzinę temu, alinoe napisał:

Trochę za szybko. Tak o 25% wolniej.

W sumie głównie zależało mi na pokazaniu płynnego obrazu zmiany faz i rozmiaru. Przy wolniejszej animacji ta płynność się zatraca.

Ale to nie problem - zrobię dwie wolne wersje do oglądnięcia detalu :)

 

53 minuty temu, MarcinSn napisał:

Coś pięknego!

 

P.S.

A może jeszcze zdjęcie termiczne, kiedy jest w zupełnym nowiu??

W zupełnym nowiu się nie da - bo wtedy wykonanie zdjęcia "termicznego" jest niemożliwe. Do tego potrzeba ciemnego nieba o sporym kontraście :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy opis D-K odnośnie Twojego sprzętu. Pytam bo myślę, że tak imponujący efekt warto opisać też osobom mniej wprawionym, nie wszyscy czytelnicy są astrofotografami.

To lustro czy soczewka jest tu głównym odbiornikiem światła? 190 mm średnicy to nie jakiś ogrom, więc tym bardziej gratulacje.

Jedna z tych Wenus się tak jakby obraca jak wskazówki zegara. To zabieg aby uatrakcyjnić czy jakoś wynika samorzutnie z sytuacji?

I przy tej okazji policzyłem Coś miłego for U. Masz, wśród nieokazjonalnych forowiczów naszego forum,  najprawdopodobniej ...

najlepszy współczynnik liczby lajków na post.  :respect:  Aż cztery i pół. 

 

Siema

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem dwie wolne wersje w pierwszym poście.

 

11 godzin temu, ekolog napisał:

Co znaczy opis D-K odnośnie Twojego sprzętu. Pytam bo myślę, że tak imponujący efekt warto opisać też osobom mniej wprawionym, nie wszyscy czytelnicy są astrofotografami.

To lustro czy soczewka jest tu głównym odbiornikiem światła? 190 mm średnicy to nie jakiś ogrom, więc tym bardziej gratulacje.

Jedna z tych Wenus się tak jakby obraca jak wskazówki zegara. To zabieg aby uatrakcyjnić czy jakoś wynika samorzutnie z sytuacji?

D-K czyli Dall-Kirkham. Taki rodzaj teleskopu Cassegraina :)

W tym wypadku mający dużą przewagę nad innymi typami ze względu na długą natywną ogniskową, małą obstrukcję oraz brak szkła w torze optycznym (które pochłaniałoby UV)

 

19cm to nie dużo jednak do tej rozdzielczości i Wenus zdecydowanie wystarczy. Zobacz jakie zdjęcia ludzie robią Mewlonami a to ten sam rodzaj konstrukcji teleskopu.

Oczywiście pewnie na Marsie przyda się większa aperutra, ze względu na drobniejszy i mniejszy detal konieczny do wyłuskania. 

Ale przy Wenus D-K jest niezastąpione moim zdaniem.

 

Obrót Wenus na jednej z animacji to zabieg czysto "obróbkowy" mający tylko uatrakcyjnić efekt końcowy :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie już pojedyncze Twoje zdjęcie Wenus to dzieło mistrzowskie, a to co się tutaj dzieje przechodzi moje pojęcie :) Majstersztyk!

 

Jak byś ocenił trudność w zrobieniu takiego zdjęcia Wenus w porównaniu powiedzmy z Jowiszem? Mi się wydaje że to zupełnie inna liga i detal na Wenus jest niezwykle ulotny i trudny do uzyskania, ale może nie jest aż tak źle?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Jak byś ocenił trudność w zrobieniu takiego zdjęcia Wenus w porównaniu powiedzmy z Jowiszem? Mi się wydaje że to zupełnie inna liga i detal na Wenus jest niezwykle ulotny i trudny do uzyskania, ale może nie jest aż tak źle?

Porównując to technicznie nie ma żadnej różnicy. Fotografia planet, przynajmniej dla mnie nie różni się zasadniczo - wszędzie używamy krótkich czasów rzędu 10ms i już.

 

Może obróbka Wenus nieco różni się od Marsa czy Jowisza bo detal jest zdecydowanie mniej kontrastowy, ale po opracowaniu odpowiedniego podejścia w "streczowaniu" jego wyciągnięcie nie sprawia problemu.

 

Oczywiście każda planeta ma swoje "smaczki" i tak na przykład:

 

- Wenus w UV - nie lubi szkła, trzeba stosować długie natywne ogniskowe

- Jowisz - szybko rotuje, aviki max po 30s albo derotowanie

- Mars - tu jest relatywnie łatwo, rotacja niewielka, dobre efekty w IR

- Saturn - ciemny w porównaniu z innymi planetami, konieczność wydłużenia czasów

 

Tak więc przy odpowiednim sprzęcie, idealnej kolimacji i wypracowanej obróbce foto Wenus jest wręcz "relaksujące"

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Lukasz83 napisał:

Może obróbka Wenus nieco różni się od Marsa czy Jowisza bo detal jest zdecydowanie mniej kontrastowy, ale po opracowaniu odpowiedniego podejścia w "streczowaniu" jego wyciągnięcie nie sprawia problemu.

Ok, obawiałem się dwóch rzeczy - że na Wenus w UV potrzeba zdecydowanie lepszych warunków i ciężko je ustrzelić, oraz że ta obróbka jednak jest mocno różna. Fajnie że się myliłem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.