Skocz do zawartości

Adapter Astromechanics ASCOM APS-C M42 do Canona


kosmit

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory fotografowałem zoomem Canona EF 70-200 f/2.8 IS. Niestety, do astrofoto średnio się nadaje, a nawet wcale. Po przymknięciu do f/5,6 jest  w miarę ok, ale wyłażą też inne wady optyczne, które w moim przypadku rozwalały mi zdjęcia na filtrze OIII. Swoja rolę spełnił, w ramach początkowej nauki. Nic innego optycznie do wykorzystania nie miałem, ... to znaczy miałem, ale nie mogłem wykorzystać. Mowa o obiektywie Canona EF 85mm f/1.2 L II USM. To obiektyw, który do nastawiania ostrości potrzebuje zasilania z aparatu. Po podłączeniu do kamery, po prostu nie można nim manualnie nastawić ostrości. Postanowiłem więc, wykorzystać ten drogi obiektyw, tym bardziej, że planuję także w ciągu paru miesięcy zakupić inny obiektyw Canonowski EF 200 F/2.8 L II USM. Potrzebowałem urządzenia, które uruchomi mi moją stałkę EF 85mm, przyspieszy i zautomatyzuje nastawianie ostrości, pracując na platformie ASCOM, z wykorzystaniem MaximDl, czy FocusMax. Przeszukując forum trafiłem na jakiś wątek, gdzie także inni forumowicze myśleli nad sposobem podłączenia obiektywów Canona z wykorzystaniem  FocusMaxa, czy Maxima przy ostrzeniu. I tam bodajże @Behlur_Olderys zaproponował gotowe rozwiązanie. Od razu zaświeciła mi się lampka, że to rozwiązanie najlepiej mi pasuje. Jak pomyślał, tak zrobił. Cena nie grała roli.

Adapter zakupiłem W FLO:

https://www.firstlightoptics.com/adapters/astromechanics-ascom-aps-c-m42-to-canon-lens-controller-mark-ii.html

Sklep bardzo polecam, wysłali zgodnie z deklaracją, świetnie zapakowane. Nie szarpałem się na DHL, wybrałem Royal Mail. Jest z trackingiem, w Polsce przesyłkę przejmuje GLS. Czas dostawy 5-7 dni.

Producentem jest Astromechanics:

https://astromechanics.org/ascom.html

Są tu wszystkie dane, co do czego i jak, nie będę się o nich rozpisywał. Na stronie do ściągnięcia są sterowniki itp.

 

Adapter

Jakość wykonania, absolutnie bez zarzutu. Jest pancerny, metalowy, dokładnie wykonany. Głupio pisać, ale mam złączkę od Astro Serwisu i to jest ten poziom. Po skręceniu wszystko trzyma fest, żadnych luzów, obiektyw wchodzi ciaśniej, niż do body Canona. Po zainstalowaniu sterowników i krótkiej prostej konfiguracji przez ASCOM, MaximDL, czy FocusMax widzą focuser bez problemu. Generalnie wszystko funkcjonuje. To co mnie najbardziej zdziwiło, to dokładność nastawiania ostrości. Wybierając wartość np 2-4  incremental w Maximie i klikając move in / out, ruch pierścienia obiektywu to jakiś ułamek milimetra. Nie do osiągnięcia w ostrzeniu tym obiektywem manualnie. Obiektyw ustawiamy w pozycji AF, więc ręcznie dalej nie można ostrzyć, ale to kompletnie mija się z celem.  Do adaptera ( 17mm ) w moim przypadku potrzebowałem złączkę dodatkową 9,5mm i bardzo dobrze, bo tam wkręcam filtr 1,25. Do tego wkręcam kolejną złączką 5mm od Astro Serwisu i w przypadku Atika 314e mam idealny backfocus 43,5. Wszystko jak pisałem skręcone super, bez jakichkolwiek luzów. W przypadku Atika serii 4 backfocus wyniesie 44,5. 

Jestem bardzo zadowolony, bo troszkę obaw było co do wykonania i funkcjonowania, w końcu kupowałem w ciemno, ale ...... jest jeden minus. Długość kabelka do podłączenia adaptera jest skandalicznie krótka i wynosi 60 cm. U mnie do zamontowanego aktywnego huba w najwyższym punkcie nogi statywu NEQ6 ledwo starcza na styk.

Tak na pierwszy rzut napisałem moje spostrzeżenia co do tego adaptera. To moja pierwsza recenzja, oczywiście w ramach dalszego testowania opiszę moje doświadczenia.

eos-1.jpg

eos-2.jpg

eos-3.jpg

eos-4.jpg

eos-5.jpg

eos-6.jpg

Edytowane przez kosmit
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@kosmit  czytam manuala i chyba jednak by coś z tego było ! Myślałem, że nie zmieszczę się w backfocusie canona 44mm, a jednak jest szansa.  W którym programie ustawiasz automatycznie ostrość ? Maxim ? Jakie wrażenia ? Trafia w punkt ? Jakie wpisałeś parametry ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ustawiam w Maximie. Wszystko pięknie funkcjonuje. Obecnie jest niesamowita pogoda i nie mam czasu na testy z FM. Zrobiłem tylko First Wizard i tylko tyle. Napiszę coś więcej w weekend, bo sprzęt ciągle pracuje. W ogóle jestem w euforii, bo po zmianie kamery, obiektywów i z tym focuserem, obecnie fotografowanie to bajka.  Ręczne / manualne nastawianie ostrości to obecnie stwierdzam kompletna porażka. Nie ma szansy tak wyostrzyć, jak z tym focuserem. Nawet jak sobie pykasz Move in/out w maximie to ruchy na obiektywie sa tak mikroskopijne, że nie do osiągnięcia ręczną metodą tradycyjną.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kosmit napisał:

Na razie ustawiam w Maximie. Wszystko pięknie funkcjonuje. Obecnie jest niesamowita pogoda i nie mam czasu na testy z FM. Zrobiłem tylko First Wizard i tylko tyle. Napiszę coś więcej w weekend, bo sprzęt ciągle pracuje. W ogóle jestem w euforii, bo po zmianie kamery, obiektywów i z tym focuserem, obecnie fotografowanie to bajka.  Ręczne / manualne nastawianie ostrości to obecnie stwierdzam kompletna porażka. Nie ma szansy tak wyostrzyć, jak z tym focuserem. Nawet jak sobie pykasz Move in/out w maximie to ruchy na obiektywie sa tak mikroskopijne, że nie do osiągnięcia ręczną metodą tradycyjną.

Jestem skłonny kupić to urządzenie. Da się w maximie ustawić tak sesję, aby sam ostrzył po zmianie filtru ? Jak ty to ustawiasz ? Jakie podałeś mu parametry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najfajniejsze jest to, że w ogóle nie musisz ostrzyć maximem, czy FM :)

Już po pierwszej sesji wiem, że z filtrem Ha muszę wpisać 4840 +/-5, a z OIII 4880 +/-5. To akurat z obiektywem EF 85mm.

Winter daj mi czas do niedzieli, wtedy zdam Ci całą relację.

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po paru sesjach od 15.08 do 22.08. więc mogę napisać coś więcej. Na testowanie automatyki nastawiania ostrości z focuserem nie za bardzo był czas, bo szkoda było pięknego nieba na zabawy. Dużo się nie przejmowałem, tylko poleciałem na ustawieniach defaultowych z drobnymi zmianami w związku z używanym sprzętem. Wszystko się komunikuje bez problemu przez Ascom. Na wstępie chyba z automatu program MaximDl i FM przypisał mi do obiektywu 85mm 5000 kroków. I to się zgadzało, bo jak cofnąłem 5x1000 Move In to był na O w najbliższej ostrości. Z automatu także step na 10 micronów. Ja dla większej dokładności zmniejszyłem na 5. I to chyba jest raczej błąd, bo podczas pomiarów na samym końcu po wykreśleniu krzywej V pokazuje komunikat, że pomiar jest failed, i sobie dalej nie radzi, bo za dużo pomiarów. FM musi ponoć porządnie rozostrzyć gwiazdę, więc może i tu w maximie  tak jest. Niczemu to nie przeszkadza, bo z logu odczytuję pozycję the best focus przez którą już przeszedł i wpisuję w focuser i koniec. Przyznam się szczerze, że nawet nie wybierałem gwiazdki 4 mag, bo przy moim FOV to jest raczej nie możliwe, chyba , że trzeba ją wykadrować w maximie używając  subframe. Tego nie wiem, może trzeba tak zrobić dla dokładnego pomiaru, ale zwyczajowo w swoim stylu olałem temat, nacisnąłem po prostu w zakładce autofocus start i poszło z automatu. Wcześniej za pomocą przycisków Move in/out wyostrzyłem obraz tyle o ile, i cofnąłem focuser Move in o 10 micronów. Zauważyłem, że maxim na początku szuka pozycji startowej i w pierwszej fazie robi mi Move Out od tego co nastawiłem, ( mimo że mam zaznaczone Move In) i dopiero później leci Move In. Ma to ten plus, że ułatwiam mu zadanie, bo cofając focuser od razu w pierwszej fazie przechodzi przez punkt Best Focus i ma łatwiej w drugiej części wykreślania krzywej. Filozofii w tym wielkiej nie ma, najważniejsze że działa. Czas jaki potrzebuje Maxim do całej procedury przy nastawie 5 micronów przesuwu i tylu pomiarach to ok. 2-3 minut. Po dwóch trzech sesjach, już dokładnie wiem jaka pozycję mogę wpisać dla danego filtru i praktycznie można zacząć sesję. Ja dla większej dokładności robię jeszcze próbne klatki  z przesunięciem focusera o +/- 5 micronów, obserwując FWHM. Biorę tu pod uwagę czynnik temperatury. Te 5 micronów na obiektywie to absolutnie mikro ruchy ledwo zauważalne. To przesunięcie skali na obiektywie o jakieś 0,1/0,2 mm !!! Dokładność absolutnie nie do osiągnięcia sposobem ręcznym. No ...nie wiem co jeszcze napisać. Z FocusMax zrobiłem tylko First Wizard, bo na resztę nie miałem czasu. Krzywych V nie wykreślałem. Zrobię to przy najbliższej okazji i zobaczę, który program mi lepiej odpowiada. Jak skończę kilka rzeczy z 85mm to zrobię testy z EF 200mm. Troszkę się także poduczę FM i Maxima, bo działam trochę intuicyjnie. Generalnie jestem mega zadowolony, ten focuser to fantastyczne ułatwienie. Kiedyś siedziałem i czasami nawet kilkadziesiąt minut zajmowało mi ustawienie ostrości, bo raz przekręciłem za dużo, raz za mało. Teraz to bajka !!

 

Jeszcze co do sprzętu.

Nie kupować adaptera 9,5mm od astromechanics, bo ma za długi gwint zewnętrzny 4mm. Po złożeniu ten 1 mm zdecydował, że miałem za duży back focus. Złączkę w całości, bez żadnych zbędnych pierścieni T2 14mm z wkręcanym filtrem 1,25" dorobił perfekcyjnie SerwisAstro @Tom-cio Piękną obejmę, a nawet dwie ( także do EF 200mm ) druknął @sidiouss. Dovetail z deski do krojenia mięsa, którą podarowała mi żona wykonałem sam, olewając wszystkie astro sklepy typu teleskopy, astroszopy i inne delty, w których nic nie ma, bo im się dostawy z chin wstrzymały, a jak już coś jest to ceny jak z ...kosmosu. Ot taka własna inicjatywa :)

Gwint-4mm.jpg

zestaw-astro.jpg

Edytowane przez kosmit
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.