Skocz do zawartości

Fascynujący Abell 39


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Idealnie okrągły kształt tego obiektu jest fascynujący. Średnica tej ciekawej bańki to około 6 lat świetlnych. Planetarka znajdująca się w gwiazdozbiorze Herkulesa została odkryta w 1966 roku przez Georga Abella. Jest w odległości około 7000 l.y. od nas a jej rozmiary są szacowane na 6 l.y.

Setup : FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60

Składanka: LRGB +OIII: L: 70x300, RGB  po 40x300 na kolor, OIII 24x1200 .

Skala prezentowanego obrazka to 0.9 arcsec/piksel ( crop z pełnej klatki Atika).

Rozmiar kątowy mgławicy - 3.9 arcmin.

 

QxbD1C-8y-36_16536x16536_kWXURFLk.jpg

Opis:

Opis.thumb.jpg.1bcceb4e091bf64cc27fbc71639f2bf7.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, żeś mnie ubiegł z tym Abellem...

Dokładnie jak Ty jestem kształtem i kolorem tego obiektu zafascynowany. Zebrałem już tlen, czekam na pogodę z LRGB.

Chciałem być pierwszy na forum z tą uroczą banieczką, ale muszę z szacunkiem Tobie oddać palmę pierwszeństwa. Bardzo fajnie Ci to wyszło. Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, wessel napisał:

Tak wyszło :) sorry :)

No właśnie, byłeś pierwszy.

Dlatego to Twoje imię będzie zapisana na zawsze w podręcznikach historii astronomii i o Tobie będą mówili. Tak jak wszyscy wiemy i mówimy o zdobywcach Everestu, Hillarym i Tenzigu.

Czy ktoś pamięta, kto był tam po nich, drugi?

:)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2017 o 20:14, Tayson napisał:

5x10min z RC6" (f9) i QHY8L w tlenie

teraz pora na QHY9, avby zobaczyc czy cos tam wiecej siedzi :)

 

02-A39sigma22.jpg.ada001ec72aab59dd1cb4293fc9b4cb3.jpg

 

 

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

A, żeś mnie ubiegł z tym Abellem...

Dokładnie jak Ty jestem kształtem i kolorem tego obiektu zafascynowany. Zebrałem już tlen, czekam na pogodę z LRGB.

Chciałem być pierwszy na forum z tą uroczą banieczką, ale muszę z szacunkiem Tobie oddać palmę pierwszeństwa. Bardzo fajnie Ci to wyszło. Gratulacje.

Było chyba 3 lata temu?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawdopodobne skąd znajdujecie takie trudne obiekty na niebie i jeszcze potraficie to zrealizować fotograficznie.  Na szybko sobie poukładałem, że gdybym chciał to zrealizować, musiałbym włożyć mojego Atika 314e z matrycą 1/2" do mojego Newtona 1000/200, namierzyć to maleństwo na niebie i naświetlać chyba po 1800s przez kilka dni. Dla mnie niewykonalne !!!

Taki obiekt to ,,Himalaj" astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kosmit napisał:

Nieprawdopodobne skąd znajdujecie takie trudne obiekty na niebie i jeszcze potraficie to zrealizować fotograficznie.  Na szybko sobie poukładałem, że gdybym chciał to zrealizować, musiałbym włożyć mojego Atika 314e z matrycą 1/2" do mojego Newtona 1000/200, namierzyć to maleństwo na niebie i naświetlać chyba po 1800s przez kilka dni. Dla mnie niewykonalne !!!

Taki obiekt to ,,Himalaj" astrofotografii.

A chociażby stąd:

Jedno z fajnych źródeł przypomniane niedawno przez jednego z kolegów.

194354525_Listaplanetarek.jpeg.thumb.jpg.3bacd1ebd3a5139dc5c3b9e62542385e.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Abell 33 - wersja z diamentem ;-).

 

Przeglądałem wczoraj Astrobin i Abell 39 zdecydowanie mi się spodobała. Jak będzie okienko pogodowe spróbuję czy cokolwiek wyjdzie z kombinacji GSO 150/750 z Nikonem D500. Szanse niewielkie, ale może choć jakiś cień?

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w temacie mamy "fascynująca", dorzućmy nieco ;)

- Gwiazda centralna jest przesunięta o 2 sekundy kątowe (0,1 roku świetlnego) względem środka mgławicy. Nie wiadomo dlaczego. Hipoteza: asymetryczny wyrzut masy.

- Wschodnia część mgławicy jest jaśniejsza o około 50%, możliwe że powód ten sam co wyżej.

- Masa gwiazdy centralnej i masa mgławicy są bardzo zbliżone, co nie znaczy, że gwiazda wyrzuciła połowę pierwotnej zawartości ;)

- Bańka rośnie w tempie 32-37 km/s i robi to od około 23.000 lat.

 

Lekturka w załączniku :)

 

The Planetary Nebula A39_ An Observational Benchmark for Numerica.pdf

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paether napisał:

Nieczęsto widziany u nas obiekt. Chyba tylko @ryszardo i @Tayson się z nim mierzyli ;)

Skoro zostałem wywołany - to oczywiście próbowałem... :) . W 2016r, 12 czerwca. Nie pamiętam ile czasu naświetlałem OIII, ale raczej nie więcej niż 2h, bo to byłą tylko jedna noc.

Na szybko to wywołałem bez specjalnych zabiegów, tak wyszło ( gwiazdy przepalone, robiłem wszystko razem).

Generalne trudny obiekt, zwłaszcza z Warszawy.. :) .

 

Abell39OIIIPNG.png.71cd45c670814380a38a32185a0f3099.png

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, apolkowski napisał:

Jest jeszcze Abell 33 - wersja z diamentem ;-).

 

Przeglądałem wczoraj Astrobin i Abell 39 zdecydowanie mi się spodobała. Jak będzie okienko pogodowe spróbuję czy cokolwiek wyjdzie z kombinacji GSO 150/750 z Nikonem D500. Szanse niewielkie, ale może choć jakiś cień?

Abell 33 to obiekt zimowo- wiosenny i do tego nisko. Ode mnie z Wawy raczej lipa, choć na liście jest.

 

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Radioteleskop mam w planach na 2050 ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wessel napisał:

Tomek, one będą duże. To skala 0.9 arcsec/piksel.

Być, a zaprezentować to dwie różne sprawy.

Co myslisz o pomysle, zeby zrezygnować z użycia dla gwiazd luminancji jako filtra? W obróbce jako L dac np R lub OIII. Powinny lekko zmaleć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.