Skocz do zawartości

Prędkości obrotu gazowych olbrzymów


Rekomendowane odpowiedzi

I to mi się o wiele bardziej podoba, niż tylko samo fotografowanie i obróbka w PS dla uzyskania bajecznych kolorków wzbudzających ochy i achy. Samodzielnie coś zaobserwować i zinterpretować, coś wyliczyć - to dopiero rozwijający, godny cel amatorskiej astronomii. Gratuluję chęci i wykonania.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobrychemik napisał:

Samodzielnie coś zaobserwować i zinterpretować, coś wyliczyć - to dopiero rozwijający, godny cel amatorskiej astronomii.

Dokładnie.

Osobiście sprawdzić czy to co w książkach piszą jest prawdą - w tym przypadku prędkość równikowa planet.

Jestem przekonany, że musi to dawać ogromną radość - super ! :)

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dobrychemik napisał:

niż tylko samo fotografowanie i obróbka w PS dla uzyskania bajecznych kolorków wzbudzających ochy i achy.

Niestety ale ludzie są wzrokowcami, kierują się emocjami więc nie bardzo można mieć do kogoś pretensje. Tak jest i już. A po za tym, nic złego w robieniu "ładnych" zdjęć. 

 

Ja w sumie nie wiele rozumiem z tych wykresów ale temat super !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem ! Operujesz w tych górnych rejestrach zdolności rozdzielczej i w związku z tym mam pytanie. Czy uważasz, że ta konstrukcja ma jeszcze jakąś "rezerwę mocy" na ewentualne podwyższenie R z gęstszą siatką (2400, 3600) ? Pamiętam, że modyfikowałeś moduł siatki w celu zmiany zakresu ustawiania kąta. Zastanawiam się bowiem jakie prędkości minimalne można byłoby jeszcze zarejestrować. Gdzie jest granica ?

Gratulację i z wielkim zainteresowaniem czekam na kolejne obserwacje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójna linia sodu pochodzi ze Słońca, jest to odbite światło, a w zasadzie jego zmniejszone natężenie w linii absorpcyjnej (dlatego jest ciemny). Efekt Dopplera jest spotęgowany 2x, do naszych pomiarów prędkości rotacji dobrze. Widziałem w internecie na niektórych spektrach linie absorpcyjne pochodzące od planety i one miały 2x mniejsze pochylenie niż absorpcyjne ze słońca.

Dlaczego pochylenie linii słonecznych jest 2x większe? Światło padając na poruszającą się powierzchnię zmienia częstotliwość zgodnie z efektem Dopplera. Poruszająca się powierzchnia odbija to światło, które znowu ulega efektowi Dopplera. Czyli dla powierzchni która przybliża się do źródła i obserwatora (Ziemię można przyjąć, że jest pomiędzy planetą a Słońcem) mamy wzmocnione przesunięcie ku fioletowi 2x. Analogicznie jest w przypadku powierzchni oddalającej się, mamy podwójne przesunięcie ku czerwieni. Ale dotyczy to tylko światła odbitego, także prążków absorpcyjnych pochodzących ze Słońca. Prążek absorpcyjny, który "powstanie" na poruszającej się powierzchni planety ulega efektowi Dopplera tylko raz. 

 

Myślę, że da się określić różnice w intensywności niektórych linii absorpcyjnych ale raczej nie dla sodu słonecznego. Pasowałoby też żeby planety były wysoko a nie tuż nad horyzontem, ze względu na zmienny wpływ ziemskiej atmosfery.

Edytowane przez bajastro
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jagho myślałem o mocniejszej siatce dyfrakcyjnej, ale będą większe kąty dyspersji, ich zakres też się zwiększy. Śruba mikrometryczna o zakresie 13 mm też juz raczej nie wystarczy. Siatka będzie jeszcze bardziej pochylona w czerwonym zakresie widma. Dla 2400 l/mm może styknie z jakimiś przeróbkami, ale H-alpha może być już poza zasięgiem. Przy siatce 3600 l/mm dla tej konstrukcji już nie bardzo to widzę.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, HAMAL napisał:

A gdzie się w polsze kupuje tanie i dobre siatki refleksyjne ?

Obawiam się, że u nas nie kupisz żadnych. Zasadniczo źródła są dwa:

https://www.thorlabs.com/navigation.cfm?guide_id=9

https://www.newport.com/c/diffraction-gratings

 

Kupowałem u jednych i u drugich, więc mam porównanie. Obie firmy sprzedają produkty bardzo dobrej jakości. Thorlabs strasznie kroi za przesyłkę (choć załączają sporą paczkę słodyczy, aby Ci osłodzić ten koszt :) ), a Newport wysłał mi bez kosztów wysyłki (ale i bez łakoci :) ). Mimo, iż firma z USA to wysyła z magazynów w Niemczech, więc towar dociera b. szybko. Thorlabs wysłał mi ze Szwecji o ile dobrze pamiętam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemikUran jest za ciemny do mojego setupu, być może uda się to dużym SCT (np. 11") lub innym dużym teleskopem f/8 - f/10.

Tarcza planety nie może być zbyt mała, musi być widoczna jako tarczka a nie jako punkt.

Jeśli oś biegunowa planety będzie skierowana w stronę Ziemi to nie zaobserwuje się wtedy pochylonych prążków.
Gdy Ziemia znajduje się w płaszczyźnie równika planety wtedy można zaobserwować najsilniejszy wpływ efektu Dopplera.

Aktualne ustawienie osi Urana nie jest korzystne do przeprowadzenia tego typu obserwacji amatorskim sprzętem.

 

@HAMAL W Polsce nie kupisz siatki dyfrakcyjnej przyzwoitej jakości (nie licząc Star Analyserów w sklepach astro).
Dla naszych spektrografów musi to być porządna szklana odbiciowa siatka dyfrakcyjna wykonana z wysoką dokładnością. 
Takie siatki można kupić w zagranicznych sklepach na terenie Europy, najtańsze i z najmniejszą ilością linii/mm kosztują nieco ponad 60 eur/szt. 
Thorlabs jest w Szwecji, ceny u nich w sklepie nie zawierają VAT, do cen należy doliczyć extra 25% (moja 1800 l/mm kosztowała 132 eur + VAT, kupiłem u nich też drugą siatkę dyfrakcyjną 300 l/mm trochę tańszą).

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.